6 ключових аспектів, про які варто знати виборцю

КИЇВ  22 жовтня 2020 року. Місцеві вибори відбудуться вже цієї неділі, 25 жовтня — цього разу за новим Виборчим кодексом. Отже, до чого ж варто готуватися виборцям та що потрібно знати? 6 ключових аспектів висвітлила Оксана Нагнічук, членкиня Ради Комітету АПУ з конституційного права, адміністративного права та прав людини, general counsel «Atlantic Group», адвокатка.

1. Вибори депутатів територіальних громад можна поділити на два типи в залежності від кількості виборців:

1.1. з кількістю виборців до 10 тисяч, які проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в багатомандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідної територіальної громади. У кожному такому окрузі може бути обрано не менше двох і не більше чотирьох депутатів.

1.2. з кількістю виборців понад 10 тисяч  проводяться за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками місцевих організацій політичних партій, тобто висування може бути лише партійним.

2. Кількість бюлетенів

Цього року на місцевих виборах виборець у більшості населених пунктах отримає чотири бюлетені.

2.1. Місцеві жителі, наприклад, будуть обирати: 1) міського голову; 2) місцевих депутатів; 3) депутатів районних рад; 4) депутатів обласних рад

2.2. Жителі села будуть обирати: 1) голову села; 2) депутатів відповідної ради ОТГ; 3) депутатів районної ради; 4) депутатів обласної ради.

*Проте, і тут є винятки, наприклад, виборці:

 міста Києва отримають лише два бюлетені: 1) бюлетень для обрання міського голови та 2) бюлетень для обрання депутатів до міської ради.

 таких міст як: Житомир, Кривий Ріг, Кропивницький, Полтава, Херсон отримують аж 5 бюлетенів, бо мають ще вибори до районних у місті рад. 

3. Нові типи бюлетенів

3.1. Один бюлетень буде таким, де потрібно буде поставити одну позначку (галочку чи плюсик), а в іншому бюлетені  потрібно буде поставити позначку та номер кандидата із запропонованого списку.

Надалі трішки деталей про бюлетень, в якому потрібно буде поставити позначку та номер кандидата зі списку. Номер кандидата  потрібно буде зробити трафаретним написом (як колись прописували індекс у поштових конвертах). Ось як це буде виглядати:

Важливим моментом тут є те, щоб виборець прописав номер кандидата зі списку, за якого він/вона планує проголосувати у місці, зазначеному для цього, адже в іншому випадку, відповідно до ч. 7 ст. 248 Виборчого кодексу України від 19.12.2019 № 396-IX (далі  Виборчий кодекс), якщо запис (позначку) у квадраті із нанесеним трафаретом для написання номера кандидата в депутати, якого підтримує виборець, зроблено в графі партії, яку виборець не підтримав, вважається, що такий виборець підтримує весь регіональний список кандидатів у депутати від організації партії без надання підтримки окремому кандидату.

3.2. Дуже важливо також поставити позначку у першому квадраті навпроти партії та обрати зі списку партій лише одну партію, адже бюлетень буде вважатися недійсним, якщо в ньому проставлено позначки навпроти назв кількох партій або не проставлено жодної позначки біля повної назви партії (ч. 9 ст. 248, підпункти «в» і «г» пункту 1 ч. 29 ст.250 Виборчого кодексу).

Тому, виборцю варто одразу намагатись заповнити бюлетень максимально чітко та правильно.

4. Право виборця на помилку

Якщо все ж таки так склалося, що виборець під час вираженні свого волевиявлення зробив помилку, то відповідно до ч. 12 ст. 248 Виборчого кодексу України він має право:

 Невідкладно звернутися з письмовою заявою до члена виборчої комісії, який видав йому виборчий бюлетень, з проханням видати йому інший виборчий бюлетень.

 Член виборчої комісії видає виборцю інший виборчий бюлетень лише в обмін на неправильно заповнений виборчий бюлетень, про що уповноважений член дільничної виборчої комісії робить відповідну позначку в списку виборців напроти прізвища виборця, яку засвідчує своїм підписом.

 Неправильно заповнений виборчий бюлетень негайно погашається членом комісії, який його видав, як невикористаний, про що складається акт. Цей акт підписується двома членами дільничної виборчої комісії, що оформляли видачу виборчого бюлетеня, та виборцем, який неправильно заповнив виборчий бюлетень, і долучається до списку виборців. Погашений виборчий бюлетень зберігається до підрахунку голосів у члена комісії, який видав виборчий бюлетень. Під час підрахунку голосів цей бюлетень враховується як невикористаний і запаковується разом із контрольним талоном у пакет з невикористаними виборчими бюлетенями.

 Повторна видача виборчого бюлетеня замість неправильно заповненого не допускається.

Проте, все-таки краще не допускати помилки, адже додаткових бюлетенів може не всім вистачити через їх обмежену кількість. Окрім того, таке право на помилку може бути використане лише один раз.

5. Вибори в умовах COVID-19

Прийшовши на дільницю виборцю необхідно дотримуватись санітарних норм і норм соціальної дистанції.

6. І найголовніше: 25 жовтня 2020 року з 10:00 до 20:00 виборцю необхідно не забути прийти на свою виборчу дільницю зі своїм паспортом громадянина України та висловити своє волевиявлення.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?