«Кодекс України про адміністративні правопорушення потребує негайного перегляду»: позиція Комітету

КИЇВ – 16 липня 2020 року. Комітет АПУ з конституційного права, адміністративного права та прав людини направив відкрите звернення членам Комітету ВРУ з питань правової політики з вимогою про негайне вдосконалення положень Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП).

Так, після ґрунтовного дослідження норм Кодексу експерти Комітету виявили чисельну кількість недоліків і застарілих положень. Серед них:

1. Стягнення за адміністративне правопорушення. За словами правників, КУпАП не містить норми, яка б дозволяла застосовувати стягнення менше за найнижчу межу, встановлену в санкції ст.33 Особливої частини Кодексу, чи перейти до більш м'якого виду основного стягнення. Можливість застосування замість штрафу попередження також не передбачена.

2. Розмір штрафу. Експерти Комітету зазначили, що розмір штрафу за деякі кримінальні правопорушення є значно меншим, ніж штрафи за адміністративні правопорушення. Відтак, вони закликали внести зміни задля застосування справедливого розміру стягнення.

3. Відсутність положення щодо перегляду судового рішення за нововиявленими чи виключними обставинами. Правники нагадали, що, при цьому, саме КУпАП є єдиним кодифікованим актом, який регулює питання судового розгляду справи.

«Враховуючи зазначене, доцільним було б розглянути питання про доповнення Кодексу окремою главою «Перегляд постанов по справі про адміністративне правопорушення за нововиявленими або виключними обставинами»,  йдеться в тексті відкритого звернення.

4. КСУ не має змоги самостійно притягати особу до адмінвідповідальності за неповагу до суду. При цьому, окремої процедури притягнення особи до відповідальності за прояв неповаги до КСУ ані КУпАП, ані Конституція України не визначають – механізм не регламентований.

Відтак, Комітет АПУ пропонує  розглянути пропозиції щодо відповідних змін до КУпАП, надані у вигляді порівняльної таблиці.

З повним текстом звернення можна ознайомитися за посиланням.

Порівняльна таблиця доступна для ознайомлення тут.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?