Антикризові заходи від НБУ – рятувальне коло для банків?

КИЇВ  10 червня 2020 року. На початку місяця Національний банк України запровадив спеціальні, антикризові заходи для підтримки банківського сектору в умовах економічної кризи. Нові заходи будуть діяти до червня 2021 року. Про їх суть, доцільність та користь розповів член Ради Комітету АПУ з конституційного права, адміністративного права та прав людини, провідний економіст ПАТ «Ощадбанк» Олексій Усков.

— З метою підтримання фінансової системи та  мінімізації негативного впливу обмежень на банківську систему, фінансову стабільність та економіку України у зв’язку Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», Правлінням Національного банку України ухвалено низку антикризових заходів для підтримки банківського сектору в поточних економічних умовах, що викладена в Постанові № 73 від 05 червня 2020 року. Ці заходи сприятимуть більш ефективній роботі фінансових установ зі своїми клієнтам — як фізичними, так і юридичними особами.

До 1 червня 2021 року Національним банком України до банків і банківських груп не будуть застосовуватись методи впливу за порушення встановлених вимог щодо достатності капіталу, ліквідності, кредитного ризику, обмеження операцій між банком та пов’язаними з інвестором за субординованим боргом особами.

Але це рішення діятиме лише у разі, якщо порушення виникли  через негативний вплив карантину та обмежувальних заходів. Таке рішення діятиме на банки, які попри рекомендації Національного банку України здійснили розподіл прибутку за 2019 рік, а саме виплатили дивіденди (за винятком, якщо виплата дивідендів здійснена за привілейованими акціями або якщо виплачені дивіденди в повному обсязі спрямовані на збільшення статутного капіталу банку).

Відповідно до Конституції України основною функцією Національного банку є забезпечення стабільності грошової одиниці України. Національний банк сприяє додержанню стійких темпів економічного зростання та підтримує економічну політику Кабінету Міністрів України. Отже, при ухваленні Постанови від 05.06.2020 року Національний банк виходив із пріоритетності досягнення та підтримки стабільності в державі.

Національний банк буде продовжувати нагляд за усуненням банками та банківськими групами порушень. У разі, якщо у банку або відповідальної особи банківської групи виникли порушення щодо нормативів капіталу, ліквідності, щодо достатності регулятивного капіталу, економічних нормативів ліквідності тощо, зазначені особи упродовж 30 календарних днів мають надати до НБУ план заходів щодо їх усунення або програму капіталізації та щомісяця подавати звіти про її виконання.

Під час усунення порушень банк зобов’язуються дотримуватися встановлених обмежень у діяльності, зокрема  щодо операцій з пов’язаними особами, розподілу капіталу, виплати додаткових винагород ТОП-менеджменту, виплати бонусів, премій та інших додаткових матеріальних винагород керівникам банків.

У разі якщо  Регулятор застосовує обмежень цієї постанови до банку, то з дня порушення та до виконання усіх необхідних мір щодо прийняття на себе зобов’язань, банк не зможе проводити укладання нових кредитних договорів, дострокове повернення вкладів (депозитів) пов’язаним з банком особам, крім спрямування достроково повернених коштів на збільшення капіталу цього банку. Ці міри можуть негативно вплинути на кінцевого споживача банківських послуг, а саме на розвиток малого та середнього бізнесу, що також надалі може негативно сприяти на економіку країни.

В зв’язку з тим, що на даний час є невизначеність відносно термінів обмежувальних заходів пов’язаних з карантином, існує та ж невизначеність щодо часу, необхідного для бізнесу щоб відновити свою фінансову спроможність в належному обслуговуванні кредитів. З огляду на це, Постанова № 73 спрямована на активізацію роботу банків з позичальниками щодо врегулювання заборгованостей, та спрямована на створення додаткових умов та інструментів для забезпечення фінансової стабільності банківської системи України.

Кроки, щодо введення антикризових заходів в умовах карантину, запроваджені Національним банком України нададуть банкам більшу гнучкість в управлінні власною ліквідністю, а також запровадження довгострокового рефінансування для підтримки кредитування та ліквідності банків. У такий спосіб Національний банк допомагає банківській системі залишатися здоровою і продовжувати належним чином виконувати свою основну функцію – підтримувати економіку. Це важливо сьогодні і буде не менш важливим після завершення карантину, коли економіка повернеться до повноцінного функціонування.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?