Підсумки LEGAL TALKS про аліментні зобов'язання разом з Наталією Горбаль
КИЇВ – 01 жовтня 2019 року. Відбулося засідання Комітету з цивільного, сімейного та спадкового права АПУ за участі Наталії Горбаль, адвокатки, партнерки ЮФ «Золота середина». Пані Горбаль презентувала книгу власного авторства – «Must have сезона или Путеводитель по (трудностям) семейной жизни».
Модератор заходу, Ірина Мороз, Голова Комітету АПУ з цивільного, сімейного та спадкового права, партнер AVELLUM, адвокат зазначила:
«Наразі, статистика сімейних розлучень в Україні продовжує невпинно зростати. Найчастіше, причиною розриву стосунків є неправильне уявлення пари про сімейний побут, ролей кожного з них та вкладу у збереження сім’ї. Пари просто не усвідомлюють відповідальності, яку вони приймають реєструючи шлюб або розпочинаючи спільне проживання у фактичних шлюбних відносинах».
Наталія Горбаль підкреслила – основними підвалинами щасливого подружнього життя є усвідомлення та екологічність стосунків. У своїй книзі вона запропонувала матрицю щасливого сімейного життя, а її книга є навігатором для виходу зі складних сімейних обставин.
За словами Юрія Некляєва, адвоката, юриста ЮФ «Asters», українське законодавство базується на обмежених підставах утримання другого з подружжя, за якими потрібно довести непрацездатність, потребу у матеріальному забезпечені та спроможність другого з подружжя його надати:
«Цікавим є право на утримання жінки або чоловіка, з яким проживає дитина до трьох років. При цьому, обов’язок утримання не залежить від реєстрації шлюбу, а виникає у зв’язку із народженням дитини та проживанням із одним з батьків. Потрібно пам’ятати, що питання утримання можна врегульовувати як у договірному, так і в судовому порядку».
Адвокат, старший юрист AVELLUM, Олександр Губін, розкрив проблеми судової практики щодо стягнення аліментів на повнолітніх сина чи дочку. За його словами, законодавство не передбачає для цього правових підстав у наказному провадженні, однак, судова практика рухається за вектором неправильної інтерпретації положень ЦПК, дозволяючи втілювати такі дії у життя.
Судовий наказ виноситься у короткі терміни, без повідомлення боржника та вступає у законну силу з моменту винесення. Його не можна оскаржити в апеляційному порядку, – лише переглянути за нововиявленими обставинами або визнати таким, що не підлягає застосуванню за обмеженим колом підстав.
«Через це виникає значна кількість проблем. Сподіваємось правильний напрям руху у даному питані зможуть встановити апеляційні суди або Верховний суд України», – підсумували експерти.