«Мені пощастило: я спробував юридичний бізнес на смак ще в студентські роки», – Віталій Сердюк, старший партнер AVER LEX

Ми продовжуємо знайомство з членами Асоціації, які протягом 10-ти років безперервно залишаються віддані АПУ у рубриці «10 років з АПУ».  

Про адвокатський досвід та ціннісні орієнтири ми поговорили з Віталієм Сердюком, адвокатом, координатором Секції адвокатів та практикуючих правників Асоціації правників України, старшим партнером АО AVER LEX, головою Секції оперативного реагування Комітету захисту права адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Національної асоціації адвокатів України, членом Асоціації адвокатів України, в минулому членом Правління Асоціації податкових радників України. 

Ви є членом Асоціації правників України з 2003 року. Розкажіть, будь ласка, що пам’ятаєте про Асоціацію десять років тому? Що цінного у Ваше життя приносить АПУ?

Я долучився до Асоціації правників України коли їй був лише рік. Тоді одним із головних завдань Асоціації було максимально популяризувати організацію та залучити якомога більше правників: адвокатів, суддів, нотаріусів, прокурорів, державних діячів. Тому із самого початку неформальних заходів проводили майже стільки, як і заходів професійної юридичної тематики. На мою думку, це була правильна стратегія розвитку АПУ. Атмосфера неформальних заходів сприяла теплому знайомству та формуванню дружніх відносин. Із багатьма своїми колегами-друзями я познайомився саме в АПУ. І це те цінне, що, в першу чергу, принесла Асоціація в моє життя – близьких друзів!

Окрім того, акцент на згуртованості має ще один дуже позитивний і корисний для юристів ефект. Кожен з нас готовий у будь-яку хвилину підтримати своїх колег у разі порушення професійних прав, проведення обшуків в офісах юридичних фірм чи інших критичних випадках. І фундамент готовності допомогти та відчуття, що разом ми – сила, був закладений як основа діяльності АПУ.

Ви у професії 15 років, за цей час були злети і падіння, якими якостями варто володіти, щоб завжди залишатися на висоті?

У своїй діяльності кожен адвокат постійно знаходиться в конфліктах і стані протистояння опонентам. Звичайно, це вимагає ґрунтовної роботи над собою не лише в набутті відповідної експертності, а і в загартовуванні певних особистих якостей.

Для мене найвищий пілотаж адвокатської діяльності, коли адвокат безкомпромісно, в межах закону, захищає інтереси клієнтів, коли опоненти знають тебе як грамотного адвоката, який змушує під час процесу дотримуватися всіх вимог закону, а також впевнені, що слову адвоката можна довіряти і воно завжди дотримується, коли адвокат не боїться викликів, але при цьому завжди дотримується коректної лінії поведінки. Завдяки цьому адвокат буде на висоті, і як би важко не було досягати цього в професійній діяльності, це полегшує надання ефективного захисту права та інтересів клієнтів. Тому на сьогоднішній день топовий адвокат у кримінальних справах має поєднувати багато особистих якостей, але для себе найголовнішими якостями я виділяю  «зубастість» і людяність при будь-яких факторах.

Якби колега запитав, чому Ви так довго залишаєтеся з АПУ, щоб Ви відповіли?

Тому що своєчасно сплачую внески і за це мене не виключають (сміється).

Насправді, якщо спочатку Асоціація була майданчиком для налагодження професійних зв’язків, то сьогодні  це одна з найбільших професійних організацій в Україні свідомих та небайдужих юристів, голос яких звучить досить гучно. Разом ми покращуємо умови здійснення юридичної діяльності, розвиваємо нашу професію та рухаємося вперед.

З чого порадите починати шлях адвоката з кримінальних справ?

– Я почав активно практикувати на третьому курсі юридичного факультету. І раджу так починати всім своїм молодим колегам, оскільки в кримінальній практиці після закінчення університету потрібно вже мати досвід ведення справ. На практиці в професійному середовищі (суддівських органах, органах поліції та прокуратури тощо) з розумінням ставляться до помилок і відсутності навичок у студентів, але не у студентів-випускників.

Проте не варто сподіватися, що одразу буде багато клієнтських запитів щодо захисту інтересів у кримінальних провадженнях. Моя практика почалася зовсім не із кримінальної справи. На третьому курсі мені пощастило захищати інтереси відомого українського скульптора Василя Захаровича Бородая, автора пам’ятника засновникам Києва (Кию, Щеку, Хориву і Либеді), співавтора монумента «Батьківщина-Мати» пам’ятника М. Щорсу та інших відомих робіт, які стали символами міста Києва. Він опинився в ситуації, коли його авторські права порушувались як приватними підприємцями, так і Національним банком України та Посольством США в Україні. Захист його прав став для мене колосальним досвідом роботи в конфліктних ситуаціях, з порушниками прав та під час судового розгляду. Далі з’являлись справи про розподіл майна, стягнення заборгованості. Пізніше була перша кримінальна справа – захист після ДТП. І потім вже, мабуть, сама доля визначила, що все частіше почали звертатись із ситуаціями кримінальної практики, так чи інакше пов’язаними із кримінальним переслідуванням чи захистом бізнесу від неправомірних дій контролюючих органів. Після цього я свідомо сфокусувався на кримінальній практиці.

Є ще один момент, який потрібно відчути в студентські роки. Багато останніх досліджень показують, що більшість випускників юридичних факультетів бачать свою кар’єру в юридичному бізнесі у межах фірм. Я спробував юридичний бізнес на смак ще в студентські роки, коли мені пощастило приєднатися до команди професіоналів Адвокатської фірми «Грамацький та партнери». Удосконалюючи свій адвокатський арсенал під керівництвом Ернеста Грамацького, я здобув такі важливі для мене сьогодні як старшого партнера навички: побудова командної роботи, ведення проектів, управління та розвиток юридичною компанією. Вперше я побачив все це ще студентом, що допомогло мені зрозуміти, якою я бачу свою професійну кар’єру і що потрібно для її досягнення. Тому раджу на початку професійного розвитку обов’язково спробувати свої сили у топовій юридичній компанії!

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?