Вища рада правосуддя: сучасний стан та перспективи
ЯРЕМЧЕ — 22 січня 2018 року. Завершив роботу Прикарпатський регіональний судовий форум, присвячений темі: «Вища рада правосуддя: сучасний стан та перспективи».
Форум відбувся в межах реалізації грантового проекту «Підтримка розвитку суддівського самоврядування» за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Нове правосуддя». Організаторами виступили Секція суддів Асоціації правників України та Асоціація розвитку суддівського самоврядування України.
Під час форуму відбулася відкрита дискусія з питань підготовки Вищою радою правосуддя щорічної Доповіді про стан забезпечення незалежності суддів в Україні. У якості доповідачів взяли участь учасники робочої групи з розробки тексту Доповіді, а саме: Вадим Беляневич, заступник голови Вищої ради правосуддя, Алла Лесько, член Вищої ради правосуддя, секретар Першої Дисциплінарної палати, Олексій Маловацький, член Вищої ради правосуддя та Андрій Овсієнко, член Вищої ради правосуддя.
Пані Алла у своєму виступі акцентувала увагу на тому, що щорічна Доповідь про стан незалежності суддів в Україні має містити не звітування ВРП за свою роботу, а саме констатацію наявності проблем в Україні у питаннях забезпечення суддівської незалежності та шляхи подолання цих проблем. У свою чергу, пан Андрій зазначив, що гарантії суддівської незалежності законодавчо закріплені, проте потребують вдосконалення механізму їх реалізації на практиці. Представники ВРП зауважили, що задля захисту суддів від тиску необхідним є виважений підхід до правильного визначення підстав та обставин втручання у здійснення суддею правосуддя.
За словами учасників робочої групи, першу в нашій країні Доповідь про стан суддівської незалежності можна буде очікувати наприкінці лютого 2018 року. Зважаючи на те, що зараз ще триває її підготовка, представники ВРП закликали суддівські об’єднання та громадські організації активно долучатися до підготовки Доповіді, зауваживши, що суддівська незалежність є основою забезпечення гарантованого Європейською конвенцією права на справедливий суд та гарантією захисту прав людей у демократичній державі.
Далі відбулася розмова щодо кваліфікаційного оцінювання суддів зі Станіславом Щоткою, секретарем кваліфікаційної палати Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Пан Станіслав чітко окреслив перспективи та процедури кваліфікаційного оцінювання суддів у 2018 році, зокрема, зауважив про плани ВККС проводити іспит в межах кваліфікаційного оцінювання шляхом одночасного (в один день) виконання і тестового, і практичного завдання у кількісних групах по 70 суддів. Варто зазначити, що Комісія почула та врахувала прохання суддів виконувати практичне завдання на комп’ютерах, що буде відбуватися на базі самої Комісії та для чого вже є всі необхідні технічні умови.
По завершенню учасники активно дискутували на тему діяльності суддів в епоху перемін, а також щодо найбільш важливих для судової влади викликів, зокрема таких, як: забезпечення незалежності суддів, захисту їх від тиску, охорони судів та суддів.
Щиро вдячні всім за активну участь!