Суд, адвокатура і медіація: напрями законодавчого врегулювання
ДНІПРОПЕТРОВСЬК — 28 квітня 2016 року. Відділення в Дніпропетровській області провело круглий стіл, присвячений темі: «Суд, адвокатура і медіація: напрями законодавчого врегулювання».
Захід відбувся в будівлі Дніпропетровської обласної державної адміністрації за сприяння голови ОДА Резніченка Валентина Михайловича.
Окрім Відділення Асоціації правників, до організації заходу долучились: Національна асоціація медіаторів України, Громадська організація «Центр права та посередництва», Громадська організація «Асоціація адміністративних суддів» та Національна асоціація медіаторів України. Захід відбувся за підтримки USAID у межах Проекту «Справедливе правосуддя».
Метою круглого столу було обговорення впровадження та застосування медіації (посередництва у вирішенні конфліктів) в Україні, ознайомлення з досвідом впровадження медіації в інших державах та обговорення законопроектів.
Зі вступним словом виступив Олексій Савчук, адвокат, голова Відділення АПУ у Дніпропетровській області. Пан Олексій зазначив, що суд та адвокатура мають максимально сприяти учасникам судових процесів у вирішенні спорів на основі взаємних поступок та наголосив на тому, що застосування інституту медіації є вигідним як для сторін процесу в кожній окремій справі, так і для судової системи загалом.
Також із привітальною промовою виступили Роман Голобутовський, суддя, голова дніпропетровської Громадської організації «Асоціація адміністративних суддів», та Аліна Сергєєва, адвокат, посередник з переговорів та вирішення конфліктів (медіатор), засновник ГО «Центр права та посередництва».
В обговоренні поставлених питань взяли участь судді Дніпропетровської області, а саме: Ірина Верба, суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду, Олександр Крижний, суддя господарського суду Дніпропетровської області, Дмитро Мовчан, кандидат юридичних наук, суддя Ленінського районного суду міста Дніпропетровська, Віктор Олійник, суддя, голова Дніпропетровського окружного адміністративного суду, Андрій Рищенко, суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду, Максим Таус, суддя Ленінського районного суду міста Дніпропетровська, Інна Тулянцева, суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду, Сергій Уханенко, суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Під час усього заходу мала місце жвава та активна дискусія. Усі присутні зійшлися на думці, що конфлікт — це сигнал до змін, а ключ до успіху — переключити дискусію від позиції до потреб та інтересів.
Медіація є ефективним процесом вирішення конфліктів (спорів), що дозволяє сторонам задовольнити свої потреби на всіх трьох рівнях:
● процедурному;
● емоційному або психологічному;
● змістовному (матеріальному).
Учасники круглого столу дізналися як саме проходить процес медіації, а саме:
● Підготовчий етап (визначення медіабельності ситуації, розповідь сторонам про медіацію, отримання згоди сторін на участь);
● Вступ (нагадування про процес (принципи), встановлення правил, розповіді сторін про їх бачення ситуації);
● Пошук інтересів сторін;
● Пошук рішення;
● Укладення угоди.
Було зазначено, що до обговорення питань законодавчого врегулювання медіації обов’язково потрібно залучати державні органи, тому що в Україні державні органи звикли діяти лише тоді, коли до них надходять накази «згори», також зі сторони суддівського корпусу та адвокатів наголосили щодо законопроектів та їх імплементації до чинного законодавства.
Відділення АПУ в Дніпропетровській області запрошує представників юридичної спільноти нашого регіону вступати до Асоціації правників України та брати участь у подібних заходах у майбутньому.