Профільний комітет обговорив у Львові нюанси парламентаризму в Україні

ЛЬВІВ – 15 квітня 2016 року. Комітет АПУ з питань конституційного права, адміністративного права та прав людини провів виїзне засідання Львові на тему «Парламентаризм в Україні: проблеми росту чи продовження падіння?».

У форматі відкритої дискусії учасники поділилися думками щодо сучасних процесів, що відбуваються в парламенті, в контексті місця та ролі парламенту за чинною Конституцією України, інституту імперативного мандату, особистого голосування народними депутатами та юридичних нюансів формування існуючої парламентської коаліції. Предметом дискусії також стали питання доцільності зміни виборчої системи, в тому числі особливості застосування імперативного мандату за пропорційної системи з закритими та відкритими списками, загального стану правосвідомості в суспільстві.

Дискусія продемонструвала багатоаспектність порушеного питання.

Так, завідувач кафедри конституційного права ЛНУ ім. Івана Франка, д.ю.н, професор Павло Гураль звернув увагу на те, що дотримання або недотримання формальних конституційних процедур, скасування імперативного мандату слід також оцінювати з точки зору очікувань суспільства, а в ході дискусії неодноразово питав учасників щодо того, чи бачать вони готовність політикуму та суспільства для впровадження висловлених ними ідей та ініціатив.

Член Конституційної Комісії, доцент кафедри конституційного права ЛНУ ім. Івана Франка, к.ю.н, Любомир Бориславський в ході дискусії відзначив, що на сьогодні, на жаль, зміни до Конституції України в частині парламенту, владного трикутника не визнаються пріоритетом конституційної реформи. На недостатній увазі до проблем удосконалення в ході конституційної реформи відносин між Президентом, парламентом та Урядом наголосив у своєму виступі і член Правління АПУ Олександр Ільков, партнер Kesarev Consulting.

Керівник Західноукраїнського представництва Міжнародного фонду «Відродження», к.п.н., Оксана Дащаківська, висловила принципову непідтримку інституту імперативного мандату та звернула увагу на те, що сучасний світ, можливо, потребує перегляду загальноприйнятого сприйняття представницьких інститутів. У свою чергу заступник Голови Комітету з питань конституційного права, адміністративного права та прав людини, директор «AK «Моор і партнери» Вадим Галайчук, висловив сподівання на те, що теперешній парлманет виконає свою обіцянку щодо запровадження пропорційної виборчої системи.

На необхідності сильного і незалежного суду як гарантії справжньої правової держави, а отже й дієвого парламентаризму, наголосив Володимир Кравчук, член Правління АПУ, президент Асоціації розвитку суддівського самоврядування України, суддя Львівського окружного адміністративного суду,  д.ю.н..  У той же час голова правління Центру політико-правових реформ, народний депутат України ІІ та ІІІ скликань Ігор Коліушко відзначив на помилковості практики реформування судової системи за активної участі суддів, а також поділився з учасниками своїм баченням подальшої роботи щодо удосконалення Конституції України в частині трикутника параламент-президент-уряд.

Особливим гостем заходу став один з учасників ініціативної групи «Першого грудня», доктор фізико-математичних наук, професор, академік НАН України, народний депутат України І–IV скликань Ігор Юхновський, який презентував своє бачення сутнісного оновлення Конституції України, акцентувавши особливу увагу на питанні виховання патріотизму та уваги до громадянського суспільства та віддавши перевагу двопалатному парламенту з рівним представництвом регіонів у верхній палаті.

«Засідання у Львові – приклад цінного спілкування правників та інших представників громадянського суспільства Цікаві думки, нетривіальні позиції і всебічні міркування. Такі заходи стають не стільки підставами для гучних резолюцій, скільки полем для глибоких роздумів», - коментує проведений захід Голова Комітету Альона Шуліма.

В обговоренні також взяли участь Олена Бориславська (к.ю.н., доцент), Тарас Андрусяк (к.ю.н., доцент, голова Правничої комісії НТШ), Теодор Дяків, Зеновій Бермес, Володимир Ткачук (громадські діячі) та інші.

Комітет з питань конституційного права, адміністративного права та прав людини щиро дякує усім учасникам заходу за підтримку ініціативи.

Особлива подяка за організацію заходу Сергію Різнику, члену Ради Комітету з питань конституційного, адміністративного права та прав людини,Голові Центру конституційних ініціатив, доцент кафедри конституційного права ЛНУ ім.І.Франка, к.ю.н., який також виступив модератором заходу.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?