Висновок профільного Комітету АПУ щодо тенденцій конституційного процесу в Україні

КИЇВ — 23 лютого 2016 року. Комітет АПУ з питань конституційного права, адміністративного права та прав людини оприлюднив висновок щодо тенденцій сучасного конституційного процесу в Україні.

У своєму висновку члени Комітету представили власне дослідження основних «слабких» місць конституційної реформи, що відбувається в Україні.

На думку правників, ситуативні доопрацювання конституційних законопроектів, формальність висновків Конституційного Суду України, наочність певних дискусійних моментів у конституційній процедурі проходження законопроектів негативно позначаються на легітимації змін до Основного Закону. А спроба змішування необхідності проведення комплексної конституційної реформи та розв’язання через конституційні зміни ситуації на Сході України виводить конституційний процес за межі його формальної конституційної процедури.

Комітет рекомендує суб’єктам конституційного процесу:

  • всебічно проаналізувати стан і динаміку конституційного процесу, розглянувши можливість відновлення його повної правової легітимності, що може бути досягнуто шляхом чіткого розмежування й систематизації законопроектів, які стосуються комплексного вдосконалення Основного Закону України (в частині організації публічної влади та децентралізації, правосуддя, скасування депутатської недоторканності, прав і свобод людини і громадянина) — з одного боку, та можливих змін до Конституції України, у тому числі її Прикінцевих положень, пов’язаних із урегулюванням ситуації на Сході України — з іншого;
  • забезпечити незалежність та відновлення авторитету Конституційного Суду України як гаранта утвердження верховенства Конституції України на всій території України, а суддям єдиного органу конституційної юрисдикції усвідомити унікальність наданої їм влади здійснювати правовий захист Основного Закону України, власну особливу відповідальність за кожне прийняте ним рішення та його унікальний вплив на подальший розвиток демократії та утвердження верховенства права в Україні;
  • у контексті міжнародних переговорів щодо врегулювання ситуації на Сході України (не виключаючи можливості пошуку політико-правових форм вирішення конфлікту) виходити з того, що внесення змін до Конституції України є внутрішнім суверенним правом народу України й має відбуватися виключно в межах, визначених Конституцією України.

«Ідея підготовки висновку з’явилася після першого засідання Комітету, яке відбулося 12 лютого цього року. Предметом дискусій у Комітеті стали множинність конституційних ініціатив, значна кількість окремих думок суддів Конституційного Суду України до останніх висновків Суду за відсутності в самому висновку жодних застережень, а також низка процесуальних моментів, застосованих до законопроектів щодо внесення змін до Конституції України, яких варто було б уникати в процесі змін до Конституції України», — коментує висновок голова Комітету з питань конституційного права, адміністративного права та прав людини Альона Шуліма.

«На нашу думку, ще не пізно визнати певні помилки та повернути процес в реальне конституційне поле, тим самим відновивши довіру суспільства не лише до процесу конституційної реформи, а й до влади загалом», — зазначає голова Комітету.

Комітет дякує усім, хто взяв участь у підготовці документа.

З повним текстом висновку Комітету з питань конституційного права, адміністративного права та прав людини щодо тенденцій сучасного конституційного процесу в Україні можна ознайомитися за посиланням.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?