Стягнення. Реструктуризація. Банкрутство: підсумки І Форуму АПУ з конкурсного права

КИЇВ — 18 листопада 2015 року. Асоціація правників України (АПУ) провела перший масштабний захід, присвячений найважливішим аспектам конкурсного процесу — стягненню, банкрутству та реструктуризації — І Форум з конкурсного права.

Форум був запланований як унікальний майданчик для обміну думками й досвідом між адвокатами та суддями, арбітражними керуючими та представниками банків, боржниками та кредиторами. Розробка спільних позицій щодо внесення змін до чинного законодавства про банкрутство та суміжних інститутів — таку кінцеву мету ставили собі ініціатори форуму.

Виступаючи на відкритті заходу, один з ініціаторів форуму Юліан Хорунжий, член Правління АПУ, партнер Ario Capital Group, зазначив: «Асоціація вперше проводить такий масштабний захід з цієї тематики. І ми бачимо, що він актуальний не лише для фахівців, але й для суспільства в цілому. Окрім того, вже кілька років питання реструктуризації та банкрутства активно дискутуються правниками та арбітражними керуючими. Очевидно, що проблематика конкурсного права в цілому та банкрутства зокрема вимагає істотних змін на законодавчому рівні».

Також зі вступним словом виступив директор Департаменту Міністерства юстиції України з питань судової роботи та банкрутства Олександр Олійник. Зокрема, він нагадав, що Мін’юст спільно з експертами, в тому числі й міжнародними, активно працює в напрямі законопроектної роботи. Всі подані на розгляд Парламенту законопроекти фактично спрямовані на зменшення строків провадження в процедурі банкрутства. «Ми відкриті до співпраці. Ми хочемо почути всі думки практиків і побачити всі проблемні вектори у цих питаннях, аби вибудувати ефективну систему правосуддя», — зазначив Олександр Олійник.

Про необхідність співпраці також говорив і Сергій Панов, заступник голови правління ПАТ«УкрСиббанк», член правління НАБУ. «Ми як учасники ринку чудово розуміємо ситуацію, яка сьогодні існує у сфері банкрутства. Захищаючи кредиторів, ми обов’язково повинні враховувати й інтереси споживачів, тому сьогодні в першу чергу треба шукати вихід і знаходити точки дотику», — зазначив він.

Банкрутство та реструктуризація

Банкрутство та реструктуризація стали основними темами першої сесії форуму. Юрій Моїсеєв, заступник директора профільного департаменту Міністерства юстиції України, розкрив основні проблеми, які наразі знаходяться в процесі вирішення на законодавчому рівні. Продовжуючи тему, Віталій Титич, голова Комітету з конкурсного права АПУ, зауважив, що головною проблемою в процесі реформування цієї сфери є небажання враховувати такий важливий чинник, як природа діяльності арбітражного керуючого. «Необхідно дати можливість нормально отримувати нагороду за професійно надані послуги та створити механізм страхування діяльності арбітражних керуючих», — зазначив він.

Судову практику Верховного Суду України та Вищого господарського суду України у справах про банкрутство та стягнення заборгованості за кредитними договорами представив Олександр Удовиченко, суддя ВГСУ. Точку зору кредиторів у процедурі банкрутства висловила Олена Єрмолова, член комітету НАБУ з питань захисту прав кредиторів. Врешті, про деякі аспекти контролю за діяльністю арбітражних керуючих з погляду правового аналізу законодавства та судової практики розповів Леонід Талан, член Ради саморегулівної організації арбітражних керуючих «Асоціація антикризового менеджменту».

Неплатоспроможність і виконання зобов’язань

Про виконання зобов’язань за кредитними договорами, відповідну судову практику та вирішення питань неплатоспроможності фізичних осіб говорили під час другої сесії форуму. Зокрема, у межах цієї сесії Сергій Алєксєєв, народний депутат України, презентував проект Закону України «Про реструктуризацію боргів фізичної особи або визнання її банкрутом». Олександр Ярецький, член Комітету НАБУ з питань захисту прав кредиторів, радник голови правління банку «Новий», і професор Олександр Бірюков, радник LCF, поділилися своїми думками щодо вирішення питання банкрутства фізичних осіб.

По обіді учасники форуму перейшли до обговорення ситуації з неплатоспроможними банками. Зокрема, Андрій Кияк, заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, окреслив стан справ щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку. Також він повідомив про нещодавні ініціативи Фонду. Про проблеми реалізації активів неплатоспроможних банків розповів Дмитро Бойко, керівник ТОВ «Ю.БІЗ». Свої коментарі надав і модератор сесії Андрій Романчук, керуючий партнер Moris Group.

Виконання рішень

Щойно повернувшись із Болгарії, Руслан Сидорович, народний депутат України, розповідав про досвід цієї країни у сфері виконання судових рішень, зокрема, про роботу приватних виконавців. Також він разом з Валентиною Данішевською, директором Центру комерційного права, та Сергієм Шклярем, заступником Міністра юстиції України, представили найважливіші аспекти очікуваної реформи системи виконавчого провадження в України. Нагадаємо, що Асоціація правників України взяла активну участь у підготовці відповідних законопроектів і продовжує роботу у напрямі реалізації зазначеної реформи.   

***

«Ми поєднали в програмі три найважливіші аспекти конкурсного процесу — стягнення, реструктуризацію та банкрутство. І дуже приємно, що вдалося зібрати всіх ключових учасників ринку для відвертої дискусії — ми почули різні думки та вагомі аргументи. Врешті, переконана, що спільними зусиллями нам вдасться здійснити позитивні зміни в законодавстві», — коментує результати заходу Ірина Сербін, програмний координатор форуму, директор ТБ «Електронні торги України».

Під час форуму відбувся розіграш цінних призів від ТМ «Небесна криниця» та Школи етикету Etiquette School. Щасливчики отримали по 50 літрів джерельної води та знижки на курси з етикету.  

Асоціація правників України висловлює щиру вдячність всім учасникам, експертам, доповідачам і, безперечно, партнерам форуму, без яких проведення цього заходу було б неможливим: ексклюзивному генеральному партнеру Ario Capital Group, партнерам «Алєксєєв, Боярчуков і партнери», Factor Plus, Moris Group, а також НАБУ та АО «Матвіїв та партнери» за підтримку заходу.

Окрема вдячність інформаційним і медіа партнерам заходу: «Юридическая практика», «Банкрутство та ліквідація в Україні», American Chamber of Commerce in Ukraine, Pravotoday Inua.

Тим часом, ми розпочинаємо серію заходів регіонами країни. Найближчий захід — круглий стіл «Реформа системи виконання судових рішень: законодавчий вимір» відбудеться у Харкові вже цієї п’ятниці! Слідкуйте за нашими анонсами на сайті www.uba.ua.

ФОТОЗВІТ

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?