Конституційна реформа очима фахівців: результати опитування

КИЇВ – 19 травня 2015 року. Асоціація правників України (АПУ) презентує результати опитування правників з питань конституційної реформи.

У фокусі опитування були питання, пов’язані з організацією конституційного процесу та пріоритетними напрямками змін до Конституції України. Окрема увага була приділена питанням удосконалення конституційного регулювання правосуддя,  діяльності Вищої ради юстиції та прокуратури.

На думку правників актуальність конституційної реформи зумовлена насамперед внутрішніми чинниками, а саме необхідністю вдосконалення Конституції України для проведення внутрішніх реформ (88%) та легітимізацією конституційного поля після повернення в лютому 2014 року до Конституції України в редакції 2004 року (48%). Водночас лише 4% тих, хто взяли участь в опитуванні, пов’язують необхідність конституційних змін з реалізацією Мінських домовленостей.

Пріоритетами конституційної реформи, на думку учасників опитування, мають стати правосуддя (84%), місцеве самоврядування та адміністративно-територіальний устрій (80%), прокуратура та владний трикутник (по 68%), Конституційний Суд України (48%) та права людини (36%).

Що стосується винесених на опитування питань у сфері правосуддя, практично одностайно (96%) була висловлена необхідність внесення змін до Конституції для ратифікації Римського Статуту. Цікаво, що майже 2/3 учасників опитування (66%) виступили за необхідність збереження чинної конституційної норми про поширення юрисдикції судів на усі правовідносини в державі. Щодо Вищої ради юстиції учасники опитування висловилися за те, що вона має стати єдиним органом, відповідальним за формування суддівського корпусу (60%), працювати на постійній основі (проти цього виступили лише 12%). Учасники опитування підтримують необхідність зміни складу Вищої ради юстиції (за збереження чинного порядку формування проголосувало лише 4%), при цьому 64% не бачать серед суб‘єктів формування ВРЮ Президента України та Верховну Раду України.

Результати опитування стосовно конституційного статусу прокуратури засвідчують, що правнича спільнота АПУ у цілому підтримуючи необхідність приведення статусу прокуратури у відповідність з європейськими стандартами,  не впевнена в тому, що зміни до Конституції якісно вплинуть на діяльність цього органу. Стосовно окремих аспектів конституційних змін у цій сфері можемо спостерігати відсутність на сьогодні одностайності у відповідях, що засвідчує необхідність подальшого детального обговорення майбутніх змін. Водночас можна відмітити консолідовану позицію щодо необхідності запровадження конкурсного відбору за прикладом НАБ України на посаду Генерального прокурора України (70%).

«Проведене опитування засвідчило інтерес членів АПУ до питань конституційної реформи, водночас продемонструвало, що на сьогодні конституційному процесу бракує інклюзивності, відкритості та прозорості. При цьому, його результати вказують, що у членів Асоціації є своє власне (інколи відмінне від загальноприйнятого на сьогодні) бачення як щодо пріоритетів конституційної реформи, так і щодо змісту конституційних змін. З огляду на це, ми продовжимо активне обговорення та напрацювання пропозицій АПУ щодо конституційних змін в рамках тих пріоритетів, що були визначені за результатами опитування», - прокоментував результати Олександр Ільков, член Правління АПУ, партнер Кесарев Консалтинг.

Нагадуємо, що опитування тривало з 30 квітня до 19 травня 2015 року у мережі Facebook.  Ініціатива була проведена в рамках циклу заходів АПУ, присвячених процесу конституційної реформи.

Надалі результати опитування будуть проаналізовані на засіданні Комітету з питань конституційного права, адміністративного права та прав людини, яке відбудеться  8 червня 2015 року.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?