Конституційна реформа в Україні: професійне обговорення розпочато

КИЇВ — 22 квітня 2015 року. Асоціація правників України (АПУ) провела перший круглий стіл з циклу заходів, присвячених процесу конституційної реформи в Україні, який відбудеться в межах Комітету з конституційного права, адміністративного права та прав людини.

Як відомо, наразі розпочався процес реформування Основного закону України — була створена Конституційна комісія, розпочалося публічне обговорення підходів та принципів. Асоціація правників України теж долучилася до цього процесу, провівши перший із циклу заходів на цю тему.

«Асоціація правників України представлена в Конституційній комісії, тому ми матимемо можливість доносити наші погляди. Головне наше завдання — донести пропозиції правників до Конституційної комісії і, можливо, в майбутньому побачити наші ідеї та напрацювання в тексті нової Конституції України. Впевнений, що саме широке громадське обговорення в професійних колах є запорукою майбутньої успішної роботи у цьому напрямі», — зазначив Президент АПУ Денис Бугай, виступаючи на відкритті заходу.

«Конституційна реформа наразі — одне з ключових питань на порядку денному держави. Очевидно, що без внесення змін до Конституцій неможливе повноцінне проведення цілої низки державних процесів: судової реформи, реформи прокуратури, децентралізації тощо. Окрім того, внесення змін до Конституції України є одним з ключових наших зобов’язань в межах членства у Раді Європи та передбачено Угодою про асоціацію з ЄС. Врешті, чинна редакція Конституції України за час своєї дії (з 2006 по 2010 роки) продемонструвала певні вади в організації державної влади і ставала джерелом конфліктів між різними гілками влади», — озвучив актуальність процесу модератор заходу Олександр Ільков, член Правління АПУ, заслужений юрист України.

Також, за його словами, наразі ситуація для прийняття нової редакції Основного закону є найбільш сприятливою «Існує потреба у легітимізації конституційного процесу. Окрім того, в Парламенті є консенсус щодо необхідності прийняття нової редакції Конституції та стійка більшість, тож серйозних організаційних перешкод не передбачається», — зазначив пан Ільков.

На його думку, конституційна реформа може стати одним з ефективних шляхів виходу з кризової ситуації за умови дотримання низки умов: пропозиції мають бути професійні та якісно підготовані; вони повинні відповідати останнім тенденціям конституціоналізму і ключовим міжнародним стандартам, а також відповідати суспільному запиту. «Основний закон має враховувати думку суспільства, професійної спільноти — зміни повинні бути погоджені та сприйняті, лише тоді реформа буде ефективною. І весь процес має проходити в суворій відповідності з тим порядком, який встановлений чинною Конституцією», — переконаний Олександр Ільков.

У якості експертів у заході взяли участь професор Микола Козюбра, член Конституційної комісії при Президентові України, суддя Конституційного Суду України у відставці, член-кореспондент НАПР України, заслужений юрист України; к.ю.н. Віктор Шишкін, суддя Конституційного Суду України, заслужений юрист України; Владислав Носов, народний депутат України І-ІІ скликань, заслужений юрист України, а також модератор заходу Альона Шуліма, член Комітету з конституційного права, адміністративного права та прав людини, заслужений юрист України.

Також до обговорення долучились Артем Стоянов, член Правління АПУ, старший партнер LCF, та Анна Огренчук, голова Комітету АПУ з процесуального права, член Ради з питань судової реформи при Президентові України, керуючий партнер LCF.

З планом заходів Асоціації правників України щодо конституційної реформи можна ознайомитися за посиланням.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?

The UBA web-site uses cookies and other technologies so that we can remember your preferences and find out exactly how you use our web-site. Processing of the given data takes place in accordance with the Regulation on the Processing and Protection of Personal Data of the All-Ukrainian Non-Governmental Organization "Ukrainian Bar Association". For more information about the Regulation please follow the link.
By clicking "YES", you consent to the use of cookies and other technologies when visiting our web-site.
YES