Конституційна реформа в Україні: професійне обговорення розпочато

КИЇВ — 22 квітня 2015 року. Асоціація правників України (АПУ) провела перший круглий стіл з циклу заходів, присвячених процесу конституційної реформи в Україні, який відбудеться в межах Комітету з конституційного права, адміністративного права та прав людини.

Як відомо, наразі розпочався процес реформування Основного закону України — була створена Конституційна комісія, розпочалося публічне обговорення підходів та принципів. Асоціація правників України теж долучилася до цього процесу, провівши перший із циклу заходів на цю тему.

«Асоціація правників України представлена в Конституційній комісії, тому ми матимемо можливість доносити наші погляди. Головне наше завдання — донести пропозиції правників до Конституційної комісії і, можливо, в майбутньому побачити наші ідеї та напрацювання в тексті нової Конституції України. Впевнений, що саме широке громадське обговорення в професійних колах є запорукою майбутньої успішної роботи у цьому напрямі», — зазначив Президент АПУ Денис Бугай, виступаючи на відкритті заходу.

«Конституційна реформа наразі — одне з ключових питань на порядку денному держави. Очевидно, що без внесення змін до Конституцій неможливе повноцінне проведення цілої низки державних процесів: судової реформи, реформи прокуратури, децентралізації тощо. Окрім того, внесення змін до Конституції України є одним з ключових наших зобов’язань в межах членства у Раді Європи та передбачено Угодою про асоціацію з ЄС. Врешті, чинна редакція Конституції України за час своєї дії (з 2006 по 2010 роки) продемонструвала певні вади в організації державної влади і ставала джерелом конфліктів між різними гілками влади», — озвучив актуальність процесу модератор заходу Олександр Ільков, член Правління АПУ, заслужений юрист України.

Також, за його словами, наразі ситуація для прийняття нової редакції Основного закону є найбільш сприятливою «Існує потреба у легітимізації конституційного процесу. Окрім того, в Парламенті є консенсус щодо необхідності прийняття нової редакції Конституції та стійка більшість, тож серйозних організаційних перешкод не передбачається», — зазначив пан Ільков.

На його думку, конституційна реформа може стати одним з ефективних шляхів виходу з кризової ситуації за умови дотримання низки умов: пропозиції мають бути професійні та якісно підготовані; вони повинні відповідати останнім тенденціям конституціоналізму і ключовим міжнародним стандартам, а також відповідати суспільному запиту. «Основний закон має враховувати думку суспільства, професійної спільноти — зміни повинні бути погоджені та сприйняті, лише тоді реформа буде ефективною. І весь процес має проходити в суворій відповідності з тим порядком, який встановлений чинною Конституцією», — переконаний Олександр Ільков.

У якості експертів у заході взяли участь професор Микола Козюбра, член Конституційної комісії при Президентові України, суддя Конституційного Суду України у відставці, член-кореспондент НАПР України, заслужений юрист України; к.ю.н. Віктор Шишкін, суддя Конституційного Суду України, заслужений юрист України; Владислав Носов, народний депутат України І-ІІ скликань, заслужений юрист України, а також модератор заходу Альона Шуліма, член Комітету з конституційного права, адміністративного права та прав людини, заслужений юрист України.

Також до обговорення долучились Артем Стоянов, член Правління АПУ, старший партнер LCF, та Анна Огренчук, голова Комітету АПУ з процесуального права, член Ради з питань судової реформи при Президентові України, керуючий партнер LCF.

З планом заходів Асоціації правників України щодо конституційної реформи можна ознайомитися за посиланням.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?