Пам’ятка для суддів та правоохоронних органів у справах щодо СНПК
More information
UA Experts спільно з Асоціацією правників України запрошують долучитися до експертного обговорення Пам’ятки для працівників суду та правоохоронних органів з документування, розслідування та судового розгляду справ щодо сексуального насильства, що допоможе притягнути винних осіб до відповідальності за СНПК.
Захід проходить за підтримки Офісу Віцепрем'єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної, Фонду ООН в галузі народонаселення UNFPA.
Дата та час проведення: 29 лютого 2024 року, 10:00-12:00.
Місце проведення: м. Київ, вул. Хрещатик, 6, пов. 2, офіс 2.
Пам’ятка є практичним документом, в якому викладенні основні принципи документування та розслідування сексуального насильства.
Пам’ятка є корисною від розуміння наслідків СНПК та різних форм відповідальності, яких можна вимагати, до викладення методик інтерв’ювання свідків та збору й аналізу інформації, яка може мати велике значення для притягнення винних до відповідальності.
Пам’ятка не є юридичним документом і має рекомендаційний характер. Вона може застосовуватися як інструмент підтримки діяльності працівників правоохоронних органів та суду, юристів, спеціалістів-практиків які співпрацюють з потерпілими для ефективного та спрямованого на захист документування СНПК.
Хто може використовувати цю Пам’ятку?
Пам’ятку можуть використовувати:
- судді, при розгляді справ;
- національні правоохоронні органи, поліцейські, слідчі та прокурори, які розслідують випадки СНПК та будь-яка особа, яка документує СНПК із метою забезпечення або підтримки процесу притягнення до відповідальності винних осіб;
- адвокати, які формують свою правову стратегію та аргументи, спрямовані на переслідування сексуальних злочинів як в національних так і в міжнародних судах;
- лікарі, медичні працівники, консультанти, психологи, які надають допомогу жертвам сексуального насильства, які можуть бути залучені до процесу фіксації та документування доказів;
- фахівці, які надають екстрену допомогу, з різних спеціальних та соціальних служб, служб з питань ґендерно-зумовленого насильства тощо;
- громадські неурядові організації та міжнародні організації, які безпосередньо долучені до надання допомоги жертвам СНПК.
Протидія сексуальному насильству потребує надійного міжсекторального підходу, який передбачає скоординоване надання медичних послуг, захисту, психосоціальної підтримки та доступу до правосуддя для потерпілих осіб. Робота у координації з цими службами є основою, яка підвищує ймовірність того, що потерпілі повідомлять про злочини, пов’язані з сексуальним насильством.
Очевидним є також обов’язковість спеціальних навичок та методів роботи, що необхідні для конкретних видів діяльності (зокрема, для інтерв’ювання дорослих та дітей, збирання фізичних доказів, засвідчення автентичності електронної інформації тощо).
Напрями дискусій заходу:
- Основні принципи, які взяті за основу при написанні Пам’ятки.
- Належне документування: збирання доказів стосовно самого діяння, а також фіксація та доказування інших обставин з точки зору міжнародного права.
- Доведення конкретних елементів основного злочину «Що сталося, з ким та де?» та загальних елементів категорії злочину (воєнного злочину, злочину проти людяності або геноциду).
- Елементи для встановлення зв’язків / види відповідальності «Хто несе відповідальність та як?» / виконавці та співучасники злочинів.
- Відповідальність військових командирів.
- Питання згоди; підтвердження додатковими фактами, попередньої та подальшої сексуальної поведінки постраждалої особи та інших захисних заходів.
- Попередні заходи: забезпечення доступу до справедливого судового процесу; забезпечення конфіденційності та безпеки для свідків та жертв.
- Як зробити судове провадження орієнтованим на потерпілу особу?
- Чутливий підхід: як поставити питання так, щоб збільшити шанси на отримання достовірної інформації, при цьому не травмувавши жертву.
- Питання відшкодування заподіяної шкоди потерпілим особам у цивільному процесі: процесуальні моменти.
Для участі у заході РЕЄСТРАЦІЯ ОБОВ’ЯЗКОВА.
Участь для всіх учасників - БЕЗКОШТОВНА.
Організатори зберігають за собою право припинити реєстрацію у разі набрання максимально можливої кількості учасників.
За додатковою інформацією щодо заходу, звертайтесь до організаторів:
тел.: +38 (067) 537-70-70 або e-mail: snizhanaplus@gmail.com.
Контактна особа – Сніжана Кущ, головна національна координаторка UA Experts.
тел.: +38 (044) 492-88-48, +38 (063) 792-30-99 (дзвінки через WhatsApp, Telegram, Viber) або e-mail: tosaulenko@uba.ua.
Контактна особа – Тетяна Осауленко, керівниця розвитку партнерських програм та конференц-напряму Асоціації правників України.