Зміни у сфері енергетики під час війни в Україні

Комітет Асоціації правників України з питань енергетики, нафти та газу провів засідання на тему актуальних змін у сфері енергетики під час війни в Україні.

Модерувала захід Наталія Гутаревич, членкиня Ради Комітету АПУ з питань енергетики, нафти та газу, старша юристка Sayenko Kharenko.

Доповідачами заходу були Роман Матвієнко, директор з питань взаємодії з державними органами ТОВ «Українська енергетична біржа», та Олександр Трохимець, голова Комітету з енергетичного права Національної асоціації адвокатів України.

Спікери розглянули низку питань, зокрема, що стосуються:

— щоденного відновлення об’єктів газової інфраструктури операторами ГТС і ГРС та повернення газопостачання споживачам;

— повернення механізму покладення спеціальних обов’язків (ПСО) на ринку газу до 30 вересня 2022 р.;

— повернення в Україну іноземних газових компаній;

— напрямів проведення аукціонів на УЕБ;

— обсягів реалізації електричної енергії за напрямами проведення аукціонів;

— торгівлі природним газом на УЕБ;

— стану газового ринку в умовах війни та можливості його розвитку;

— аналізу змін регулювання енергетичного сектору та експорту природного газу.

Також на заході обговорили актуальні зміни до законодавства:

— З 1 квітня 2022 року припинила дію норма Закону про ринок електричної енергії, що зобов’язувала виробників здійснювати продаж електричної енергії за ДД виключно на електронних аукціонах.

— Відтерміновано перехід до обліку газу в енергетичних одиницях, що мав відбутися з 1 травня 2022 року (накази Міненерго 110 та 169 + ЗП № 7305 від 20.04.2022 р.).

— Постанова НКРЕКП від 25.02.2022 р. № 332 «Про забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінансового стану учасників ринку електричної енергії на період дії в Україні воєнного стану».

— НКРЕКП затверджено Звіт з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей для покриття прогнозованого попиту на електричну енергію та забезпечення необхідного резерву у 2021 році.

— НКРЕКП врегульовано діяльність ліцензіатів під час дії воєнного стану: зупинено проведення перевірок, продовжено строк подання звітності та інформації про зміни у даних, уточнено порядок захисту інформації з обмеженим доступом, визначено порядок тимчасового приєднання електроустановок до систем розподілу та особливості приєднання до ГРС, спрощено процедуру розслідування порушень на енергетичних ринках.

— Накази Міненерго № 103 від 04.03.2022 р. та № 140 від 28.03.2022 р. про розрахунки на ринку електроенергії.

Наталія Гутаревич презентувала ключові принципи плану економічного відновлення України:

— Повний доступ до ринків ЄС та Великої сімки.

— Отримання статусу кандидата, а потім — повноправне членство в ЄС.

— Побудова економіки на принципах дерегуляції та лібералізації.

— Налагодження логістичних маршрутів у західному напрямку. Між Україною та Польщею вже підписаний відповідний меморандум.

— Перехід від експорту сировини до переробки в тих галузях, які дають найбільшу експортну виручку.

— Розвиток вітчизняного ВПК.

— Самодостатність в енергетиці досягатиметься збільшенням видобування власного газу та розвитком атомної енергетики. За 3-5 років цілком реально отримати енергетичну самостійність.

— Кліматична модернізація. Створення нових об’єктів у різних галузях промисловості повинно враховувати принципи «зеленої економіки».

— Локалізація не менше 60%. У відновленні України будуть задіяні українські компанії та виробники. Це дасть поштовх економіці, створить нові робочі місця, пожвавить підприємницьку активність.

З презентаціями доповідачів можна ознайомитися за посиланнями:

Презентація Наталії Гутаревич

Презентація Романа Матвієнка.

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК