Зміни у сфері енергетики під час війни в Україні
Комітет Асоціації правників України з питань енергетики, нафти та газу провів засідання на тему актуальних змін у сфері енергетики під час війни в Україні.
Модерувала захід Наталія Гутаревич, членкиня Ради Комітету АПУ з питань енергетики, нафти та газу, старша юристка Sayenko Kharenko.
Доповідачами заходу були Роман Матвієнко, директор з питань взаємодії з державними органами ТОВ «Українська енергетична біржа», та Олександр Трохимець, голова Комітету з енергетичного права Національної асоціації адвокатів України.
Спікери розглянули низку питань, зокрема, що стосуються:
— щоденного відновлення об’єктів газової інфраструктури операторами ГТС і ГРС та повернення газопостачання споживачам;
— повернення механізму покладення спеціальних обов’язків (ПСО) на ринку газу до 30 вересня 2022 р.;
— повернення в Україну іноземних газових компаній;
— напрямів проведення аукціонів на УЕБ;
— обсягів реалізації електричної енергії за напрямами проведення аукціонів;
— торгівлі природним газом на УЕБ;
— стану газового ринку в умовах війни та можливості його розвитку;
— аналізу змін регулювання енергетичного сектору та експорту природного газу.
Також на заході обговорили актуальні зміни до законодавства:
— З 1 квітня 2022 року припинила дію норма Закону про ринок електричної енергії, що зобов’язувала виробників здійснювати продаж електричної енергії за ДД виключно на електронних аукціонах.
— Відтерміновано перехід до обліку газу в енергетичних одиницях, що мав відбутися з 1 травня 2022 року (накази Міненерго 110 та 169 + ЗП № 7305 від 20.04.2022 р.).
— Постанова НКРЕКП від 25.02.2022 р. № 332 «Про забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінансового стану учасників ринку електричної енергії на період дії в Україні воєнного стану».
— НКРЕКП затверджено Звіт з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей для покриття прогнозованого попиту на електричну енергію та забезпечення необхідного резерву у 2021 році.
— НКРЕКП врегульовано діяльність ліцензіатів під час дії воєнного стану: зупинено проведення перевірок, продовжено строк подання звітності та інформації про зміни у даних, уточнено порядок захисту інформації з обмеженим доступом, визначено порядок тимчасового приєднання електроустановок до систем розподілу та особливості приєднання до ГРС, спрощено процедуру розслідування порушень на енергетичних ринках.
— Накази Міненерго № 103 від 04.03.2022 р. та № 140 від 28.03.2022 р. про розрахунки на ринку електроенергії.
Наталія Гутаревич презентувала ключові принципи плану економічного відновлення України:
— Повний доступ до ринків ЄС та Великої сімки.
— Отримання статусу кандидата, а потім — повноправне членство в ЄС.
— Побудова економіки на принципах дерегуляції та лібералізації.
— Налагодження логістичних маршрутів у західному напрямку. Між Україною та Польщею вже підписаний відповідний меморандум.
— Перехід від експорту сировини до переробки в тих галузях, які дають найбільшу експортну виручку.
— Розвиток вітчизняного ВПК.
— Самодостатність в енергетиці досягатиметься збільшенням видобування власного газу та розвитком атомної енергетики. За 3-5 років цілком реально отримати енергетичну самостійність.
— Кліматична модернізація. Створення нових об’єктів у різних галузях промисловості повинно враховувати принципи «зеленої економіки».
— Локалізація не менше 60%. У відновленні України будуть задіяні українські компанії та виробники. Це дасть поштовх економіці, створить нові робочі місця, пожвавить підприємницьку активність.
З презентаціями доповідачів можна ознайомитися за посиланнями: