Відшкодування завданих Україні збитків — ключова тема бізнес-сніданку «ReOpen Ukraine 2023» в Парижі
Бізнес-сніданок «ReOpen Ukraine 2023» відбувся в середу, 1 листопада, в Парижі на полях Щорічної конференції Міжнародної асоціації юристів (IBA) 2023. Організаторами заходу виступили Асоціація правників України та IBA.
Як і минулого року, метою сніданку як сателітного заходу Щорічної конференції IBA було привернення уваги світової юридичної спільноти, урядів, міжнародних організацій та громадянського суспільства до кроків, спрямованих на відновлення верховенства права в Україні.
Захід відкрили Марк Елліс, виконавчий директор IBA, та Анна Огренчук, Президентка АПУ в 2021-2023 роках, керуюча партнерка LCF Law Group.
Анна Огренчук від імені української правничої та громадянської спільноти подякувала присутнім за підтримку України, яка продовжує давати відсіч російській агресії на різних фронтах, зокрема й на юридичному.
«Підтримка верховенства права, дотримання міжнародних норм, використання судових інструментів для притягнення всіх винних до відповідальності — це наше поле битви», — наголосила колишня Президентка АПУ.
Говорячи про співпрацю АПУ й IBA, пані Огренчук відзначила деякі спільні досягнення двох асоціацій, зокрема:
- адвокацію створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України;
- моніторинг судових проваджень у справах про воєнні злочини, який АПУ здійснювала за експертної підтримки IBA;
- збір доказів воєнних злочинів, розробку механізмів відшкодування збитків та притягнення до відповідальності;
- запуск Гарячої лінії безоплатної правової допомоги постраждалим від війни.
«Незважаючи на кризу в світі, наше емоційне виснаження та втому від співчуття, нам потрібно продовжувати дискусію та нашу боротьбу, потрібно продовжувати висвітлювати жорстокі злочини, які вчиняють в Україні та інших місцях, потрібно притягнути до відповідальності винних у цих злочинах, відновити справедливість для жертв, але найбільше за все ми потребуємо майбутнього без агресії. Тож давайте обговорювати та діяти відповідно до того, що ми можемо зробити», — закликала Анна Огренчук.
Ключовим спікером сніданку став Бернар-Анрі Леві, французький кінорежисер і філософ, один із провідних інтелектуалів світу й один із найбільших глобальних прихильників України протягом багатьох років. У своєму виступі пан Леві розкрив тему трансформації думки французького суспільства про війну в Україні та допомогу Франції Україні.
Далі відбулася дискусія «Відшкодування збитків, завданих війною Російської Федерації проти України», яку модерував Микола Стеценко, Президент АПУ, керуючий партнер AVELLUM.
В обговоренні взяли участь:
- Антон Кориневич, Посол з особливих доручень МЗС України, Головний представник України з питань міжнародно-правового переслідування РФ;
- Маркіян Ключковський, виконавчий директор Міжнародного реєстру збитків, завданих агресією РФ проти України;
- Жан-Марк Тувенен, академічний радник, Генеральний секретар Гаазької академії міжнародного права, професор права в Університеті Париж-Нантер, член робочої групи з розробки та впровадження міжнародно-правових механізмів відшкодування шкоди, завданої Україні внаслідок збройної агресії РФ;
- Олексій Філатов, старший партнер, керівник практики вирішення спорів AEQUO;
- Світлана Романова, директорка з правового забезпечення Групи Метінвест.
Підбиваючи підсумки дискусії, Микола Стеценко акцентував на ключових думках, які пролунали під час обговорення:
- Існують міжнародні та внутрішні механізми відшкодування збитків, завданих агресією, але вони мають свої недоліки.
- Нещодавнє створення Міжнародного реєстру збитків, завданих агресією РФ проти України, є першим важливим кроком у напрямку притягнення винних до відповідальності.
- Юристи та особи, які розробляють політики, в усьому світі повинні виступати за новий міжнародний договір, що стосуватиметься обмежень державного суверенітету у випадках агресії, а також відповідне національне законодавство країн із цього питання.
- Клієнти повинні активно досліджувати потенціал судових процесів в Україні як засобу оцінки шкоди й отримання компенсації.
- Надзвичайно важливою є кропітка робота з документування злочинів та збору доказів.
- Співпраця всіх зацікавлених сторін має важливе значення для створення вдосконалених механізмів відшкодування.
«Давайте працювати разом заради перемоги справедливості», — резюмував Президент АПУ.
Більше фото із заходу ви знайдете за цим посиланням.
Асоціація правників України дякує партнерам бізнес-сніданку: AEQUO (Україна), AGA Partners (Україна), ASTERS (Україна), AVELLUM (Україна), LCF Law Group (Україна), Magnusson (північно-балтійські країни), Sayenko Kharenko (Україна).