В АПУ обговорили конституційні можливості та ризики запровадження в Україні подвійного (множинного) громадянства
Науково-практичний клуб Асоціації правників України в середу, 12 лютого, провів онлайн-захід на тему «Подвійне (множинне) громадянство в Україні: конституційні можливості та ризики запровадження».
Учасники дискусії розглянули питання, що набуло особливої актуальності в умовах повномасштабного російського вторгнення та нових викликів для національної безпеки й суверенітету. Нещодавні зміни в українському законодавстві, зокрема ухвалення законопроєкту №11469 у першому читанні, відкрили можливість впровадження інституту множинного громадянства. Запит на врегулювання множинного громадянства в Україні зростає як усередині країни, так і серед громадян за кордоном. Окрім того, Конституційний Суд України вже кілька років розглядає питання офіційного тлумачення статті 4 Конституції, яка гарантує єдине громадянство.
Дискусію модерували Іван Городиський, Віцепрезидент АПУ, кандидат юридичних наук, керуючий партнер Dexis Partners, та Сергій Верланов, адвокат, кандидат юридичних наук.
Доповідачкою була Олена Бориславська, професорка, докторка юридичних наук, завідувачка кафедри конституційного права ЛНУ імені Івана Франка. Пані Олена також є членкинею Науково-консультативної ради Конституційного Суду України, брала участь у справі КСУ щодо офіційного тлумачення ст. 4 Конституції України як залучений науковий експерт.
Олена Бориславська поділилася своєю експертною оцінкою щодо можливих наслідків запровадження множинного громадянства для Конституції України. Вона акцентувала увагу на необхідності конституційного підходу при розгляді цієї теми та пояснила важливість ретельного аналізу ризиків для держави.
Основними питаннями дискусії стали аналіз сучасної практики подвійного громадянства в Україні та міжнародний досвід щодо цього питання. Олена Бориславська представила історичну еволюцію інституту громадянства, зазначивши, що множинне громадянство в багатьох країнах Європи вже не викликає значних правових проблем. Водночас для України це питання залишається суперечливим через існуючу в Конституції норму єдиного громадянства.
Особливу увагу учасники заходу приділили юридичним наслідкам для осіб із подвійним громадянством, а також ризикам для національної безпеки, які можуть виникнути в умовах збройної агресії. Під час заходу обговорювались можливі варіанти врегулювання ситуації, зокрема на рівні КСУ, що зараз розглядає відповідні питання.
В обговоренні взяли участь:
- Роман Радейко, Голова Секції науковців та освітян АПУ, кандидат юридичних наук, CEO OnlineLawSchool;
- Юрій Білоусов, член Ради Секції науковців та освітян АПУ, професор кафедри цивільного права та процесу Хмельницького університету управління та права ім. Л. Юзькова.
Захід став важливим кроком у розвитку науково-практичного діалогу між юристами, науковцями та практиками, який, за словами організаторів, буде продовжено в майбутньому для подальшого обговорення актуальних правових проблем.
Теги: секції АПУ, діяльність АПУ, Науково-практичний клуб, події АПУ