В АПУ обговорили юридичні виклики та рішення у процесі відшкодування Україні збитків від агресії
Відшкодування Україні воєнних збитків — це тривалий процес, який займе ще значний час. Однак вже зараз українські та міжнародні експерти шукають юридичні рішення, аби зробити відшкодування можливим. Виклики, пов’язані із цим процесом, українські правники обговорили під час заходу «Відшкодування Україні збитків від агресії: юридичні виклики та рішення».
Подія відбулася 12 червня, напередодні саміту «Великої сімки». Організували захід Центр Дністрянського спільно з Асоціацією правників України за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
«Ми як Асоціація правників України порушуємо питання відшкодування збитків на різних майданчиках. Тому це продовження серії заходів, які ми проводимо в Україні, Європі та Америці. Питання відшкодування надзвичайно важливе, комплексне і неоднозначне, тому нам як юристам буде цікаво мати дискусію, почути спікерів і обмінятися думками», — зазначив Микола Стеценко, Президент АПУ, відкриваючи захід.
Обговорення охопило різні аспекти відшкодування збитків Україні.
«Це дуже комплексний захід, оскільки тут присутні представники громадянського суспільства, представники практики, державних органів, Реєстру збитків. Ми вирішили його проводити у вужчому форматі, щоб обговорити питання з різних точок зору», — наголосив Іван Городиський, Віцепрезидент АПУ, директор Центру Дністрянського.
Під час заходу учасники обговорили теми створення міжнародних механізмів відшкодування збитків та конфіскації активів РФ за кордоном, право постраждалих від агресії на відшкодування і доступність механізмів його реалізації, ефективність державної політики у контексті конфіскаційного механізму України і практики ВАКС.
«Питання відшкодування з акцентом на потерпілих перебуває у фокусі уваги. Важливо будувати спільноту довкола цього питання, оскільки воно не вирішується у бюрократичний спосіб. Тут є дуже багато чинників, які впливають на ефективність рішень і на можливість їх реалізувати, і в цьому сенсі такі дискусії є намаганням порозумітися, зрозуміти, які є реалістичні шляхи досягнення цілей, наскільки правильно ми їх визначаємо, які ролі на сьогоднішній день існують і як вони реалізуються. Наша дискусія буде вести нас до кращого розуміння ситуації та формування банку ідей, який може просувати нас вперед», — наголосив Роман Романов, директор Програми «Права людини та Правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження».
Переглянути відеозапис дискусії можна за посиланням.
Аналітичні матеріали стосовно різних аспектів відшкодування Україні збитків доступні за посиланням: https://cutt.ly/3epwTiNM.
Захід відбувся за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у рамках проєкту «#Compensation4UA/Відшкодування воєнних збитків для України. Фаза III: адвокація кроків задля гарантування сталої стратегії компенсації», що реалізується Центром Дністрянського.