Сербія

УМОВИ В’ЇЗДУ ДО СЕРБІЇ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ, ЯКІ НЕ ЗВЕРТАЮТЬСЯ ЗА ОТРИМАННЯМ ПРИТУЛКУ:

  • Віза: Не потрібна. (Джерело)
  • Документи: 

a) для дорослих – біометричний та небіометричний іноземний паспорт, внутрішній паспорт громадянина України, свідоцтво про народження, паспорт, строк дії якого закінчився (джерело);

b) для неповнолітніх – свідоцтво про народження/довідка про народження дитини, видана медичним закладом, національний документ, що посвідчує особу (посвідчення особи), звичайний паспорт (джерело).

  • Covid-19: Документи  для в’їзду в країну не вимагаються. У Сербії для доступу у певні місця все ж буде необхідно пред’явити сертифікат вакцинації або негативний тест. (Джерело)
  • Документи на домашніх тварин: не вимагаються. В’їзд з домашніми тваринами дозволений з будь-якими документами або без них. (Джерело)
  • Скільки часу можна перебувати на території країни: Іноземні громадяни можуть на законних підставах перебувати в країні максимум 90 днів протягом 180-денного періоду. (Джерело)
  • Республіка Сербія дозволяє транзит через свою територію за умови пред’явлення таких документів: біометричний та небіометричний іноземний паспорт, внутрішній паспорт громадянина України, свідоцтво про народження, паспорт, строк дії якого закінчився. ПРИМІТКА: за загальним правилом для в’їзду в країни ЄС необхідно мати біометричний паспорт (джерело), однак з огляду на обставини необхідно перевіряти винятки з цього правила, які можуть залежати від країни ЄС.
  • ВАЖЛИВО! Якщо ви не продовжили термін дії закордонного паспорту або не додали інформацію про дітей у свій паспорт, то для виїзду з Сербії ви повинні зробити це в Посольстві України в Белграді, з 09.00 до 13.00 щоденно, у вихідні за домовленістю. (Джерело)
  • Усі іноземці, які в’їжджають до Республіки Сербія, повинні зареєструватися в поліції протягом 24 годин. (Джерело)

УМОВИ В’ЇЗДУ В СЕРБІЮ УКРАЇНЦІВ, ЯКІ ПРОСЯТЬ ПРИТУЛКУ:

  • Віза: Не потрібна.  (Джерело)
  • Документи: 

a) для дорослих – біометричний та небіометричний іноземний паспорт, внутрішній паспорт громадянина України, свідоцтво про народження, паспорт, строк дії якого закінчився (джерело);

b) для неповнолітніх – свідоцтво про народження/довідка про народження дитини, видана медичним закладом, національний документ, що посвідчує особу (посвідчення особи), звичайний паспорт. (Джерело)

  • Covid-19: Документи  для в’їзду в країну не вимагаються. У Сербії для доступу у певні місця все ж буде необхідно пред’явити сертифікат вакцинації або негативний тест. (Джерело)
  • Документи на домашніх тварин: не вимагаються. В’їзд з домашніми тваринами дозволений з будь-якими документами або без них. (Джерело)
  • Республіка Сербія дозволяє транзит через свою територію за умови пред’явлення таких документів: біометричний та небіометричний іноземний паспорт, внутрішній паспорт громадянина України, свідоцтво про народження, паспорт, строк дії якого закінчився. ПРИМІТКА: для в’їзду в країни ЄС необхідно мати біометричний паспорт (джерело), однак з огляду на обставини необхідно перевіряти винятки з цього правила, які можуть залежати від країни ЄС.
  • ВАЖЛИВО! Якщо ви не продовжили термін дії закордонного паспорту або не додали інформацію про дітей у свій паспорт, то для виїзду з Сербії ви повинні зробити це в Посольстві України в Белграді, з 09.00 до 13.00 щоденно, у вихідні за домовленістю. (Джерело)
  • Усі іноземці, які в’їжджають до Республіки Сербія, повинні зареєструватися в поліції протягом 7 днів. (Джерело)

РЕЖИМ ТИМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ. ЯК ПОДАВАТИ ЗАЯВУ

  1. Чи надає уряд Сербії українцям «тимчасовий захист»? –Ні

ЯК ПОДАВАТИ ЗАЯВУ ПРО НАДАННЯ ПРИТУЛКУ:

  1. Куди звертатися: Це можна зробити як на кордоні, так і в центрі для біженців. (Джерело)
  2. Коли подавати заяву: відразу після в’їзду в країну.
  3. Як подавати заяву: Ви повинні «виразити намір попросити притулку в Сербії» на кордоні або в державних органах. Після цього державні службовці вам видадуть довідку, що підтверджує це. Потім ви повинні звернутися до визначеного центру для біженців або повідомити Управління з питань притулку (Сербський комісаріат у справах біженців і міграції (SCRM), що ви бажаєте залишитися у приватному житлі. В Управлінні з питань притулку ви повинні подати заяву та отримати документ, що посвідчує особу. (Джерело)
  4. Як довго триває розгляд заяви про надання притулку: Після подання заяви прийняття рішення зазвичай відбувається протягом 3 місяців. Цей строк може бути подовжений до 9 місяців. (Джерело)

ПОДАЛЬШІ КРОКИ: 

Під час розгляду заяви проводиться одне або кілька слухань для встановлення всіх фактів та обставин, що мають значення для прийняття рішення щодо шукача притулку. (Джерело)

ВІДМІННОСТІ У РАЗІ ПОДАННЯ ЗАЯВИ ПРО НАДАННЯ ПРИТУЛКУ ТА БЕЗ ПОДАННЯ ТАКОЇ ЗАЯВИ

Заява по надання притулкуСпрощений статусБез візи
Як довго ви можете перебувати:Статус біженця надається одноразово на невизначений термін. Особам, яким надано статус біженця, видаються посвідчення особи строком на 5 років.Процедура опрацьовується урядомДо 90 днів протягом 180-денного періоду
Право на працевлаштування:Так. ПРИМІТКА. Отримання дозволу на роботу НЕ безкоштовне, і найкращий спосіб отримати його – через свого юридичного представника.Процедура опрацьовується урядомНі
Медичне обслуговування:Державне медичне обслуговування надається, але ви також можете обрати приватну клініку ПРИМІТКА: деякі ліки є безкоштовними, а за інші потрібно платити.Процедура опрацьовується урядомНі
Бюджетні кошти:Ви можете подати заявку на: регулярну щомісячну грошову допомогу, одноразову грошову допомогу, допомогу на дитину та/або батьківську допомогу. Ви повинні зробити це через свого юридичного представника.Процедура опрацьовується урядомНі
Житло:Так. Житло надається Комісаріатом у справах біженців та міграції строком на 1 рік після надання статусу біженця.Процедура опрацьовується урядомНі
Освіта:Сербський комісаріат у справах біженців та міграції пропонує заняття з вивчення сербської мови.Дитячий садок є факультативним та за рахунок батьків.Діти шестирічного віку зобов’язані відвідувати однорічну програму дошкільної підготовки. У разі потреби держава може покрити витрати.Початкова освіта в Сербії триває вісім років, є безкоштовною та обов’язковою для всіх дітей. Середня освіта є безкоштовною, але не обов’язковою.Вища освіта може тривати чотири і більше років і є безкоштовною лише для найкращих студентів.ПРИМІТКА: Ваш диплом може бути визнаний, але цей процес НЕ безкоштовний.Процедура опрацьовується урядомНі
Члени родини, що перебувають на утриманні:Інформація відсутняПроцедура опрацьовується урядомІнформація відсутня
Фінансова підтримка:Після отримання персонального номеру (JMBG), ви можете відкрити банківський рахунок в обраному банку.Процедура опрацьовується урядомНі

ОРГАНІЗАЦІЇ, ЯКІ МОЖУТЬ ДОПОМОГТИ:

Белградський центр з прав людини – безкоштовні юридичні консультації

http://www.bgcentar.org.rs

bgcentar@bgcentar.org.rs 

Комісаріат у справах біженців та міграції – центр інформації для біженців (спеціальна гаряча лінія для українців):

+381 64 828 3171

kirsteam.ukraine@kirs.gov.rs

ГУМАНІТАРНА ВІЗА/МАРШРУТИ:

Інформація відсутня

ПОДОВЖЕННЯ СТРОКУ ВІЗИ/ЗМІНА ТИПУ ВІЗИ:

Громадяни України в Сербії можуть подовжити свої документи і повинні зареєструватися в поліції.

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ:

Державні органи: 

https://www.facebook.com/ambasadaukrajine/

https://kirs.gov.rs/cir

Координаційний центр One Stop Point (OSP) Miksaliste, Gavrila Principa Street 15, 11000 Белград. Максимальний термін перебування в цьому закладі – 24 години. Якщо ви висловлюєте намір попросити притулку в Сербії, вас перевірять і направлять для отримання додаткової допомоги у разі потреби.

Юридичні послуги: http://www.bgcentar.org.rs

Діаспора/Координація/Волонтерство: https://www.facebook.com/groups/1089454248544048 

Джерело: 4refugees.info інформаційний онлайн-ресурс для людей, які змушені покинути рідну країну, стаття доступна за посиланням

У вас є цікава ідея заходу?