Хорватія
7 березня 2022 року уряд Республіки Хорватія ухвалив рішення, яким передбачається введення тимчасового захисту для переміщених осіб з України внаслідок війни. Ним передбачено, яким чином отримати тимчасовий захист, на кого він поширюється тощо.
1. На кого поширюється тимчасовий захист?
А) громадян України і членів сім’ї громадянина України, які проживали в Україні станом на 24 лютого 2022 року або напередодні 24 лютого 2022 року виїхали з території України через небезпеку, та у зв’язку зі збройним конфліктом не можуть повернутися до України;
Б) осіб без громадянства і громадян інших третіх країн, які в Україні отримували міжнародний або аналогічний національний захист станом на 24 лютого 2022 року і членів їхніх сімей, які в Україні мали дозвіл на проживання станом на 24 лютого 2022 року;
В) громадян інших третіх країн, які в Україні мали чинне постійне проживання станом на 24 лютого 2022 року відповідно до українських законів і які не можуть повернутися у свою державу чи регіон походження на безпечних та тривалих умовах.
2. Які документи потрібні для перетину кордону?
Як і будь-яка інша країна ЄС, Республіка Хорватія не вимагає наявність візи для вʼїзду в країну. Так, для перетинання кордону знадобиться біометричний паспорт або, якщо такого немає, внутрішній паспорт громадянина України у формі id-картки чи книжечки. Водночас якщо у вас відсутні проїзні документи, вам все одно буде дозволено вʼїхати до Республіки Хорватія, попередньо заповнивши форму і отримавши рішення про дозвіл на вʼїзд у країну.
Якщо ви перетинаєте кордон з неповнолітньою особою, варто мати при собі документи, що підтверджують родинний чи інший звʼязок з нею (свідоцтво про народження дитини, згода батьків на супроводження та виїзд дитини).
3. Отримання тимчасового захисту.
Для того щоб отримати тимчасовий захист у Республіці Хорватія потрібно подати відповідну заяву. Така заява може бути подана у два способи:
- Шляхом безпосереднього звернення до найближчого управління поліції або дільниці за місцем проживання;
- Шляхом подачі заяви онлайн через додаток – Croatia4Ukraine (https://croatia4ukraine.mup.hr/Pages/Zahtjev).
Результатом проходження даної процедури буде видача Посвідчення іноземця, що перебуває під тимчасовим захистом. Цей документ є основним під час перебування в Хорватії, оскільки саме він дає можливість користуватися всіма відповідними правами.
Варто наголосити, що отримання тимчасового захисту не є перешкодою для повернення в Україну.
4. На який строк надається тимчасовий захист?
Тимчасовий захист надається щонайменше на 1 рік і діє до 4 березня 2023 року. При цьому, такий строк може бути продовжений двічі на 6 місяців, якщо підстави його надання не перестануть існувати.
5. Житло.
Якщо у вас немає родичів або знайомих, які змогли б вас прихистити на період перебування в Хорватії, пропонується декілька наступних варіантів:
- Центри прихистку для переміщених осіб – надається короткострокове проживання.
Перелік центрів прихистку:
- Міський спортивний зал «Вараждин» (малий зал) – Gradska sportska dvorana Varaždin (mala dvorana), адреса у місті Вараждин: Шеталіште Франє Туджмана 1 (Šetalište Franje Tuđmana 1, Varaždin);
- Спортивний зал «Південь 2», адреса у місті Осієк: вул. Краля Петра Свачича 67 (Ulica kralja Petra Svačića 67, Osijek);
- Міський спортивний зал ОШ ім. доктора Юре Турича, адреса у м. Госпич: вул. Мирослава Кралєвича 19 (Ulica Miroslava Kraljevića 19, Gospić).
- Заклади колективного проживання для переміщених осіб – надається проживання на весь час тимчасового захисту. Направлення в такі заклади здійснюється у центрах прихистку, зазначених у п. 1.
Особам розміщеним у вищенаведених комплексах, пропонуються найнеобхідніші послуги, зокрема харчування, медична допомога, інтернет-звʼязок.
6. Медичне обслуговування.
Посвідчення іноземця, що перебуває під тимчасовим захистом надає право на лікування як у випадку гострого перебігу захворювання, так і при хронічних хворобах у сімейних лікарів, педіатрів, гінекологів, право на надання невідкладної стоматологічної допомоги, право на вакцинацію, обстеження та лікування COVID-19, а також право на вакцинацію від інших інфекційних захворювань.
Якщо існує потреба в отриманні відповідних ліків, необхідно звернутися до лікаря у найближчій поліклініці, який, після огляду, може виписати рецепт. Надалі за рецептом можна отримати ліки в аптеці.
7. Працевлаштування.
Тимчасовий захист позбавляє необхідність в отриманні дозволу на працевлаштування. Особам, які мають бажання працювати пропонується звернутися до Хорватської служби зайнятості для реєстрації. Реєстрацію можна пройти безпосередньо у відділенні служби, у представника служби в центрах тимчасового прихистку або онлайн, направивши листа на електронну адресу ukrajina@hzz.hr.
Після проходження та запису вас в реєстр безробітних осіб, ви будете мати можливість отримувати:
- інформацію про вакансії;
- допомогу в створенні резюме;
- підготовку до співбесіди на роботу;
- направлення на форму навчання для опанування відповідних професійних навичок і компетенції.
8. Освіта.
Перебування під тимчасовим захистом дає право розпочати або продовжити початкову та середню освіту, а також право на відвідування дитячого садку.
В усіх випадках потрібно звернутися до найближчого відповідного закладу, де буде надана вся необхідна інформація.
Джерело: сайт проекту «Хорватія для України» за підтримки Міністерства внутрішніх справ Республіки Хорватія (https://hrvatskazaukrajinu.gov.hr/ua).
Корисні посилання:
Застосунок Enter Croatia для пришвидшення вʼїзду в Республіку Хорватія - https://entercroatia.mup.hr/.
Сайт Хорватської служби зайнятості - https://www.hzz.hr/ukr/.
Список початкових шкіл у Республіці Хорватія - http://mzos.hr/dbApp/pregled.aspx?appName=OS.
Список середніх шкіл у Республіці Хорватія - http://mzos.hr/dbApp/pregled.aspx?appName=SS.
Список дитячих садочків у Республіці Хорватія - http://mzos.hr/dbApp/pregled.aspx?appName=Vrtici.
Навчання та курси хорватської мови: