Хорватія

7 березня 2022 року уряд Республіки Хорватія ухвалив рішення, яким передбачається введення тимчасового захисту для переміщених осіб з України внаслідок війни. Ним передбачено, яким чином отримати тимчасовий захист, на кого він поширюється тощо.

1. На кого поширюється тимчасовий захист?

А) громадян України і членів сім’ї громадянина України, які проживали в Україні станом на 24 лютого 2022 року або напередодні 24 лютого 2022 року виїхали з території України через небезпеку, та у зв’язку зі збройним конфліктом не можуть повернутися до України;

Б) осіб без громадянства і громадян інших третіх країн, які в Україні отримували міжнародний або аналогічний національний захист станом на 24 лютого 2022 року і членів їхніх сімей, які в Україні мали дозвіл на проживання станом на 24 лютого 2022 року;

В) громадян інших третіх країн, які в Україні мали чинне постійне проживання станом на 24 лютого 2022 року відповідно до українських законів і які не можуть повернутися у свою державу чи регіон походження на безпечних та тривалих умовах.

2. Які документи потрібні для перетину кордону?

Як і будь-яка інша країна ЄС, Республіка Хорватія не вимагає наявність візи для вʼїзду в країну. Так, для перетинання кордону знадобиться біометричний паспорт або, якщо такого немає, внутрішній паспорт громадянина України у формі id-картки чи книжечки. Водночас якщо у вас відсутні проїзні документи, вам все одно буде дозволено вʼїхати до Республіки Хорватія, попередньо заповнивши форму і отримавши рішення про дозвіл на вʼїзд у країну.

Якщо ви перетинаєте кордон з неповнолітньою особою, варто мати при собі документи, що підтверджують родинний чи інший звʼязок з нею (свідоцтво про народження дитини, згода батьків на супроводження та виїзд дитини).

3. Отримання тимчасового захисту.

Для того щоб отримати тимчасовий захист у Республіці Хорватія потрібно подати відповідну заяву. Така заява може бути подана у два способи:

  1. Шляхом безпосереднього звернення до найближчого управління поліції або дільниці за місцем проживання;
  2. Шляхом подачі заяви онлайн через додаток –  Croatia4Ukraine (https://croatia4ukraine.mup.hr/Pages/Zahtjev).

Результатом проходження даної процедури буде видача Посвідчення іноземця, що перебуває під тимчасовим захистом. Цей документ є основним під час перебування в Хорватії, оскільки саме він дає можливість користуватися всіма відповідними правами.

Варто наголосити, що отримання тимчасового захисту не є перешкодою для повернення в Україну.

4. На який строк надається тимчасовий захист?

Тимчасовий захист надається щонайменше на 1 рік і діє до 4 березня 2023 року. При цьому, такий строк може бути продовжений двічі на 6 місяців, якщо підстави його надання не перестануть існувати.

5. Житло.

Якщо у вас немає родичів або знайомих, які змогли б вас прихистити на період перебування в Хорватії, пропонується декілька наступних варіантів:

  1. Центри прихистку для переміщених осіб – надається короткострокове проживання.

Перелік центрів прихистку:

  1. Міський спортивний зал «Вараждин» (малий зал) – Gradska sportska dvorana Varaždin (mala dvorana), адреса у місті Вараждин: Шеталіште Франє Туджмана 1 (Šetalište Franje Tuđmana 1, Varaždin);
  2. Спортивний зал «Південь 2», адреса у місті Осієк: вул. Краля Петра Свачича 67 (Ulica kralja Petra Svačića 67, Osijek);
  3. Міський спортивний зал ОШ ім. доктора Юре Турича, адреса у м. Госпич: вул. Мирослава Кралєвича 19 (Ulica Miroslava Kraljevića 19, Gospić).
  4. Заклади колективного проживання для переміщених осіб – надається проживання на весь час тимчасового захисту. Направлення в такі заклади здійснюється у центрах прихистку, зазначених у п. 1.

Особам розміщеним у вищенаведених комплексах, пропонуються найнеобхідніші послуги, зокрема харчування, медична допомога, інтернет-звʼязок.

6. Медичне обслуговування.

Посвідчення іноземця, що перебуває під тимчасовим захистом надає право на лікування як у випадку гострого перебігу захворювання, так і при хронічних хворобах у сімейних лікарів, педіатрів, гінекологів, право на надання невідкладної стоматологічної допомоги, право на вакцинацію, обстеження та лікування COVID-19, а також право на вакцинацію від інших інфекційних захворювань.

Якщо існує потреба в отриманні відповідних ліків, необхідно звернутися до лікаря у найближчій поліклініці, який, після огляду, може виписати рецепт. Надалі за рецептом можна отримати ліки в аптеці.

7. Працевлаштування.

Тимчасовий захист позбавляє необхідність в отриманні дозволу на працевлаштування. Особам, які мають бажання працювати пропонується звернутися до Хорватської служби зайнятості для реєстрації. Реєстрацію можна пройти безпосередньо у відділенні служби, у представника служби в центрах тимчасового прихистку або онлайн, направивши листа на електронну адресу ukrajina@hzz.hr.

Після проходження та запису вас в реєстр безробітних осіб, ви будете мати можливість отримувати:

  1. інформацію про вакансії;
  2. допомогу в створенні резюме;
  3. підготовку до співбесіди на роботу;
  4. направлення на форму навчання для опанування відповідних професійних навичок і компетенції.

8. Освіта.

Перебування під тимчасовим захистом дає право розпочати або продовжити початкову та середню освіту, а також право на відвідування дитячого садку.

В усіх випадках потрібно звернутися до найближчого відповідного закладу, де буде надана вся необхідна інформація.

Джерело: сайт проекту «Хорватія для України» за підтримки Міністерства внутрішніх справ Республіки Хорватія (https://hrvatskazaukrajinu.gov.hr/ua).

Корисні посилання:

Застосунок Enter Croatia для пришвидшення вʼїзду в Республіку Хорватія - https://entercroatia.mup.hr/.

Сайт Хорватської служби зайнятості - https://www.hzz.hr/ukr/.

Список початкових шкіл у Республіці Хорватія - http://mzos.hr/dbApp/pregled.aspx?appName=OS.

Список середніх шкіл у Республіці Хорватія - http://mzos.hr/dbApp/pregled.aspx?appName=SS.

Список дитячих садочків у Республіці Хорватія - http://mzos.hr/dbApp/pregled.aspx?appName=Vrtici.

Навчання та курси хорватської мови:

  1. https://croaticum.ffzg.unizg.hr/?page_id=5024;
  2. https://a1.ffzg.unizg.hr/;
  3. https://a2.ffzg.unizg.hr/;
  4. https://www.hr4eu.hr/.

Do you have an interesting idea for an event?

The UBA web-site uses cookies and other technologies so that we can remember your preferences and find out exactly how you use our web-site. Processing of the given data takes place in accordance with the Regulation on the Processing and Protection of Personal Data of the All-Ukrainian Non-Governmental Organization "Ukrainian Bar Association". For more information about the Regulation please follow the link.
By clicking "YES", you consent to the use of cookies and other technologies when visiting our web-site.
YES