Українські правники відвідали Гаагу для розбудови спроможності у сфері міжнародного кримінального правосуддя

З 11 по 14 червня група українських юристів відвідала Гаагу для участі в тренінгах з підвищення кваліфікації в галузі міжнародного кримінального права та правосуддя.

До складу делегації увійшли 25 практикуючих правників, серед яких, судді та прокурори з різних регіонів України, судді Верховного Суду, прокурори Офісу Генерального прокурора, захисники, представники громадських організацій.

Візит організовано ВГО «Асоціація правників України» в межах проєкту «Моніторинг судових проваджень у справах про воєнні злочини», завдяки грантовій угоді з Програмою USAID «Права людини в дії», яка впроваджується Українською Гельсінською спілкою з прав людини (УГСПЛ). Проєкт вивчає дотримання прав на справедливий судовий розгляд у порівнянні з міжнародними стандартами з метою окреслити найкращу судову практику та запропонувати рекомендації щодо усунення будь-яких недоліків.

Навчальний візит організований у партнерстві з Міжнародною асоціацією юристів (IBA) та Інститутом прав людини Міжнародної асоціації юристів (IBAHRI), а також у співпраці з Інститутом Ассера.

Протягом тижня учасники відвідали розташовані в Гаазі міжнародні трибунали та інституції, зокрема Міжнародний кримінальний суд (International Criminal Court) та Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України (Register of Damage caused by the Russian aggression against Ukraine) (детальніше про перший день візиту читайте за посиланням), Спеціалізовані палати та Спеціалізовану прокуратуру Косово (Kosovo Specialist Chambers and Specialist Prosecutor’s Office), Агентство Європейського Союзу з питань співробітництва у сфері кримінальної юстиції (European Union Agency for Criminal Justice Cooperation (Eurojust)).

Сергій Крупко, заступник начальника відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління  Државного бюро розслідувань Чернігівської обласної прокуратури коментує візит до Міжнародного кримінального суду: «Безпосереднє спілкування із представниками МКС дало змогу отримати нові знання щодо загальної діяльності суду, його структури, підсудності та категорій розгляду справ. Позитивно хотілося б підкреслити можливість безпосередньо задавати питання представнику прокуратури та дізнатись детальніше щодо порядку збирання доказів у справі, їх процесуального оформлення, представлення в судовому процесі доказування».

Анастасія Діденко, адвокатка, позитивно виділяє зустріч з відділом потерпілих і свідків МКС: «Для мене цінно було почути про досвід та методи роботи міжнародних експертів з метою уникнення повторної травматизації потерпілих, які буду намагати додатково впроваджувати під час роботи з потерпілими». 

Українські судді теж підкреслюють позитивні аспекти відвідування МКС. «Зустріч із представниками Міжнародного кримінального суду та їхні надихаючі розповіді про роботу стануть цінним ресурсом для моєї професійної діяльності, особливо у зв'язку з планами створення спеціальної кімнати для потерпілих і свідків у суді, де я працюю», — зазначає Тетяна Василенко, суддя Броварського міськрайонного суду Київської області.

«Програма надала мені неоціненні знання щодо функціонування Міжнародного кримінального суду (МКС) та процесу притягнення до відповідальності за воєнні злочини. Вже під час першого дня я змогла глибше проаналізувати внутрішню ситуацію в Україні та оцінити міжнародну підтримку наших партнерів», — наголошує Юлія Шуляк, адвокатка.

«Отримані нові знання та спостереження стануть у нагоді під час здійснення процесуального керівництва досудовим розслідуванням, а також під час судового розгляду справ про воєнні злочини», — підсумовує результати візиту до МКС Андрій Мордвінов, прокурор відділу взаємодії з міжурядовими, державними та неурядовими організаціями управління організаційно-методичного та аналітичного забезпечення Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора.

Михайло Одарюк, заступник голови Ірпінського міського суду Київської області позитивно відзначає зустріч із командою Реєстру збитків: «Зустріч із представниками Реєстру збитків мала надзвичайну практичну користь, дозволивши глибше зрозуміти мету створення Реєстру, категорії осіб, які можуть подавати заявки на компенсацію, способи подачі заяв, а також належне оформлення документів для їх успішного розгляду та включення до Реєстру. З практичної точки зору, ця зустріч допоможе ефективно поширювати інформацію про подачу заяв до Реєстру в майбутньому».

Яна Шестопалова, суддя Ірпінського міського суду Київської області додає: «За наслідками зустрічі із командою Реєстру збитків, дійшли висновку про необхідність інформування постраждалих від агресії громадян Бучанського регіону про початок функціонування Реєстру та необхідність подачі своїх заяв до нього. Обговоримо необхідність розміщення інформації про Реєстр на сайті суду».

Не менш корисним для учасників став візит до Спеціалізованих палат та Спеціалізованої прокуратури Косово (Kosovo Specialist Chambers and Specialist Prosecutor’s Office).

«Візит до Спеціалізованих палат та Спеціалізованої прокуратури Косово я запам'ятав найбільше, оскільки, на мою думку, міжнародна судова практика щодо доказування воєнних злочинів, вчинених на території України, матиме схожий сценарій розвитку і в не далекій перспективі ми станемо свідками створення нової міжнародної судової установи для здійснення правосуддя, до якої залучатимуть провідних спеціалістів з нашої країни», — ділиться враженнями Дмитро Биченко, прокурор відділу протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Сумської обласної прокуратури.

Марта Змисла, адвокатка, наголошує: «Україна перебуває в умовах збройної агресії у зв’язку із повномасштабним вторгненням рф, а тому досвід роботи міжнародних трибуналів щодо світових міжнародних злочинів є особливо цінним для нас, оскільки допоможе скоординувати зусилля в частині документування та судового переслідування осіб, які вчиняють міжнародні злочини на території України».

«Візит до Спеціалізованих палат та Спеціалізованої прокуратури Косово був надзвичайно корисним, зокрема завдяки отриманню інформації про «внутрішню кухню» від практичних працівників»,  — коментує Олександр Кухарук, прокурор Києво-Святошинської окружної прокуратури Київської області (відряджений до відділу протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту Київської обласної прокуратури).

Сергій Крупко ділиться враженнями від візиту до Євроюсту: «Відвідування Євроюсту, особисті зустрічі з представниками Міжнародного центру з переслідування злочинів агресії надали поглиблене розуміння про роботу міжнародного органу, функцій та мети його діяльності, можливості взаємодії та обміну доказами у справах агресії. Надані консультації про майбутні варіанти розгляду кримінальних справ та засудження високопосадовців російської федерації стали стимулюючим фактором та підтримкою для представників з України, які брали участь у начальному візиті».

Окрім візитів до інституцій, учасники взяли участь у тренінгах з вивчення різних аспектів міжнародних кримінальних процесів, створених з метою розвитку спроможності учасників боротися з міжнародними злочинами на національному рівні. Підготовка була зосереджена на розслідуванні, судовому переслідуванні та винесенні судових рішень у справах про воєнні злочини, правах на справедливий суд і правах обвинувачених, зокрема під час заочних судових процесів, на зборі доказів із відкритих джерел та на злочині геноциду. Частину тренінгів, організованих у рамках візиту, проводив T. M. C. Asser Institute.

Ранковий виступ першого дня тренінгів було присвячено проблемам судового переслідування воєнних злочинів в Україні. Керолін Еджертон, незалежна консультантка та колишня прокурорка Міжнародного кримінального трибуналу щодо колишньої Югославії, поділилася своїм багаторічним досвідом роботи в галузі міжнародного кримінального права. Вона розповіла про труднощі, з якими стикаються національні судові системи при розгляді справ, пов'язаних з воєнними злочинами, та наголосила на важливості дотримання міжнародних стандартів у цих процесах.

Виступ Каролін Еджертон схвально оцінюють учасники. Зокрема, Анастасія Діденко зазначає: «Особливий відгук хочу залишити про лекцію Керолін Еджертон, яка надала ґрунтовний огляд рішень із детальним аналізом кожного випадку та свідчень. Вона також акцентувала увагу на намірах, з якими були вчинені злочини, представлені для обговорення».

Подальша програма включала виступ Ханни Багдасар, експертки з OSINT (Open Source Intelligence) з Міжнародного кримінального суду. Вона має вісім років досвіду у цифрових розслідуваннях з використанням відкритих джерел та працювала з такими організаціями, як Bellingcat та ООН. Ханна наголосила на важливості використання відкритих джерел для збору доказів у справах про воєнні злочини та поділилася корисними методиками, які можуть бути впроваджені українськими фахівцями.

Після обіду Сара Бафадель, адвокатка з 9 Bedford Row, виступила з доповіддю про питання заочного судочинства. Вона обговорила специфіку заочного судочинства та представила практичні рекомендації для українських юристів, зважаючи на свій великий досвід у міжнародних судових процесах, зокрема в Міжнародному кримінальному суді та Спеціальному трибуналі для Лівану. Сара підкреслила важливість дотримання прав людини навіть у складних умовах воєнних конфліктів.

Марі О'Лірі, в.о. головного радника Офісу громадських радників захисту МКС, виступила з доповіддю про питання захисту у провадженнях щодо воєнних злочинів в Україні. Вона наголосила на важливості забезпечення справедливого судового процесу та представила кейси зі своєї практики.

Другий день тренінгів розпочався із розбору кейсу. Віталій Сащук, начальник другого відділу управління організації процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення в обласних прокуратурах Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора схвально відгукується про такий формат взаємодії між учасниками: «Робота у групах дала можливість обмінятися корисним досвідом з колегами із різних сфер юридичної діяльності».

Дмитро Биченко додає: «Зазначений формат надав можливість налагодити більш тісну комунікацію між учасниками тренінгу та спонукав до обміну досвідом між представниками різних регіонів та професій, узагальнивши вже набуті знання та сприяв проведенню аналізу законодавства України на відповідність міжнародним стандартам з визначенням проблемних питань на цьому шляху».

Однак, більшість учасників також звернули увагу на недостатність часу, відведеного на подібне завдання, що унеможливило висловлення думок всіма учасниками та розбір рекомендацій.

Наступною продовжила Аннелот Джумеле, нідерландська адвокатка у справах про міжнародні злочини. Її виступ був зосереджений на практичних аспектах, які юристи можуть застосовувати у своїй повсякденній роботі, щоб забезпечити неупередженість та об'єктивність судових процесів.

Наступною темою стала підготовка судових рішень, яку висвітлювали Валері Габард та Аса Солвей, досвідчені адвокати. Вони підкреслили значення чіткості та обґрунтованості в судових рішеннях, наголошуючи на важливості структурування аргументів та доказової бази.

Завершив день виступ д-ра Евеліни Очаб, програмної юристки IBAHRI, яка розкрила складні питання розуміння злочину геноциду. Її аналіз історичних та сучасних прикладів геноциду дав учасникам глибше розуміння цього жахливого злочину та підкреслив важливість професійної підготовки у боротьбі з ним.

Олійник Олена, прокурор четвертого відділу управління процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту Офісу Генерального прокурора, зазначає: «Сесія була дуже корисною і з огляду на це, бажаним є розширення та поглиблення навчання із вказаної тематики, у тому числі із залученням практикуючих юристів із судового переслідування злочину геноциду для можливості обговорення проблемних практичних аспектів цього напрямку розслідування».

Керівниця проєктів ВГО «Асоціація правників України» Катерина Пищик, наголошує: «Тренінгові дні навчального візиту української делегації були насиченими важливими обговореннями та надали можливість учасникам отримати цінні знання від провідних міжнародних експертів».

«Наостанок хочеться відзначити інформативність та насиченість програми навчального візиту, адже це дало змогу поспілкуватись з великою кількістю фахівців різних міжнародних організацій. Подібні навчальні візити забезпечують обмін досвідом та допомагають орієнтувати міжнародних колег на ті проблемні аспекти воєнних злочинів, які постають перед нами в ході проведення досудового розслідування та судового розгляду злочинів вказаної категорії», — ділиться враженнями про візит Котенко Артур, прокурор Ізмаїльської окружної прокуратури.

Юлія Сегеда, адвокатка також високо оцінює візит: «Навчальний візит позитивно відрізнявся від стандартних тренінгових заходів, бо поєднав теоретичний блок з відвідуванням безпосередньо установ, які втілюють стандарти та напрацьовують практику застосування та інтерпретації міжнародних норм».

Отримані під час навчального візиту знання та навички сприятимуть українським правникам у вдосконаленні судових процесів щодо воєнних злочинів в Україні, забезпечуючи справедливе правосуддя.

Асоціація правників України висловлює подяку Міжнародній асоціації юристів (IBA) та Інституту прав людини Міжнародної асоціації юристів (IBAHRI) за надану експертну та технічну допомогу з питань міжнародного права та прав людини та постійну підтримку України, а також T. M. C. Asser Institute за сприяння в організації візиту.

_____

Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров'я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine. 

 

У вас є цікава ідея заходу?