Навчальний візит до Гааги: спільний шлях до справедливості

11 червня розпочався навчальний візит української делегації до міста Гаага (Нідерланди) в межах проєкту «Моніторинг судових проваджень у справах про воєнні злочини». Цей візит відбувається завдяки грантовій угоді з Програмою USAID «Права людини в дії», яка впроваджується Українською Гельсінською спілкою з прав людини (УГСПЛ). 

Навчальний візит організований у партнерстві з Міжнародною асоціацією юристів (IBA) та Інститутом прав людини Міжнародної асоціації юристів (IBAHRI), а також у співпраці з Інститутом Ассера.

Українська делегація, що складається із суддів, прокурорів та адвокатів, уже відвідала Міжнародний кримінальний суд (МКС). Там вони мали унікальну можливість спостерігати за перебігом судових засідань. 

Під час візиту до МКС учасники обговорили структуру та повноваження Офісу прокурора МКС. Особливий інтерес викликала зустріч з відділом потерпілих і свідків. Було приємно дізнатися, що цей відділ уже тісно співпрацює з Офісом Генерального прокурора, надаючи підтримку в навчанні українських правників щодо роботи з вразливими групами потерпілих.

Окрім цього, група зустрілась із президенткою Асоціації адвокатів МКС Марі-Елен Пру. Ця зустріч викликала жвавий інтерес серед адвокатської спільноти, адже пані Марі-Елен детально розповіла про порядок відбору захисників у МКС та запросила українських колег до співпраці.

На завершення продуктивного дня учасники поспілкувалися з командою Реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України. Юридичний радник міжнародного Реєстру Ірина Кірєєва та членкиня Ради Юлія Кирпа докладно пояснили процедури обліку збитків на території України.

Реєстр збитків (RD4U) є системою обліку заяв від фізичних, юридичних осіб та держави Україна про відшкодування збитків, втрат і шкоди, заподіяних агресією. Цей інструмент відіграє важливу роль у документуванні та збереженні доказів, які підтримують вимоги щодо компенсації.

Важливо зазначити, що Реєстр збитків не є судовою або компенсаційною інстанцією, а лише першим кроком на шляху до створення міжнародного компенсаційного механізму. Реєстр приймає та опрацьовує заяви, класифікуючи їх на основі певних критеріїв, і готує до подальшого розгляду й оцінки. Запуск сервісу подання заяв на вебпорталі «Дія» значно спростив цей процес, дозволяючи заявникам подавати свої заяви онлайн.

Детальніше про Реєстр збитків і про те, як можна подати заяву, можна дізнатися за посиланням: https://rd4u.coe.int/uk/.

Навчальний візит до Гааги є важливим етапом у розвитку українського правосуддя та боротьбі з воєнними злочинами. Він надає можливість українським правникам перейняти передовий досвід міжнародних колег і поглибити свої знання у сфері захисту прав людини та правосуддя.

_____

Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров'я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

У вас є цікава ідея заходу?