АПУ ознайомила слухачів вебінару IBA з результатами проєкту «Моніторинг судових проваджень у справах про воєнні злочини»

У понеділок, 20 листопада, відбувся вебінар «Право на справедливий суд та переслідування за підозрою в злочинах в Україні», організований Комітетом з прав людини Міжнародної асоціації юристів (IBA).

На вебінарі Інна Ліньова, радниця Асоціації правників України з міжнародної діяльності, та Злата Симоненко, національна експертка проєкту «Моніторинг судових проваджень у справах про воєнні злочини», представили важливі результати вищезгаданого пілотного проєкту, який був реалізований АПУ спільно з проєктом USAID «Права людини в дії», який впроваджує Українська Гельсінська спілка з прав людини.

Захід став ключовою платформою для обговорення судових процесів у справах про воєнні злочини з акцентом на заочні суди, спрощені процедури судочинства та допит свідків. Експерти обговорили, як дотримання принципів справедливого суду впливає на майбутнє міжнародне правосуддя.

Також на вебінарі обговорили питання, пов'язані із захистом прав свідків та гарантуванням їхньої безпеки в процесі судових розглядів. Експерти погодилися, що в цих умовах важливо не тільки забезпечити справедливість судових процесів, а й гарантувати безпеку та захист тим, хто наважується свідчити у цих складних справах.

Інна Ліньова розповіла, що для проведення моніторингу АПУ зібрала команду в складі двох головних національних експертів у сфері міжнародного права та прав людини й семи моніторів, котрі є юристами та мають досвід роботи у сфері права. Монітори безпосередньо відвідували судові засідання й аналізували ухвалені судами рішення відповідно до попередньо затвердженого запитальника. Методологію та запитальник для моніторингу було підготовлено АПУ спільно з експертами Інституту з прав людини Міжнародної асоціації юристів (IBAHRI) та Інституту Ассера (Asser Institute).

Злата Симоненко зазначила, що монітори проєкту здебільшого безперешкодно потрапляли на судові засідання, хоча й були випадки недопуску. Зазвичай недопуск спостерігачів обґрунтовували або відповідним рішенням голови суду, або режимом воєнного стану, за якого присутність сторонніх осіб на судових засіданнях нібито заборонена. Також були зафіксовані випадки перенесення засідань через завантаженість суддів, які мали в цей час бути на слуханнях інших справ, або через неявку сторони захисту, у тому числі без поважних причин.

Більше про результати проєкту «Моніторинг судових проваджень у справах про воєнні злочини» ви можете дізнатися за цим посиланням.

Юридична допомога