Звернення Комітету АПУ з природних ресурсів, природоохоронного та екологічного права щодо проєкту наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України «Про затвердження Вимог до благополуччя сільськогосподарських тварин

КИЇВ — 10 лютого 2021 року. Комітет з природних ресурсів, природоохоронного та екологічного права звернувся до Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Петрашка І.Р. з офіційним листом, у якому висловив зауваження та пропозиції щодо проєкту наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України «Про затвердження Вимог до благополуччя сільськогосподарських тварин».

Це звернення зумовлене тим, що наразі в Україні відсутні нормативно-правові акти, що регламентують вимоги до благополуччя сільськогосподарських тварин під час їх утримання. Фермерські тварини зазнають невиправданих страждань, особливо в умовах інтенсивного сільськогосподарського виробництва. Така ситуація має низку негативних наслідків, що проявляються, зокрема, у негуманному поводженні з сільськогосподарськими тваринами (незадовільних умовах утримання, неналежній відгодівлі і догляді за ними тощо), підвищеному ризику виникнення та поширення інфекційних і неінфекційних захворювань серед тварин, а окрім цього, Україна порушує зобов’язання у межах Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом, яка була ратифікована із заявою Законом № 1678-VII від 16.09.2014, щодо регулювання заходів утримання, розведення, оглушення та забою сільськогосподарських тварин.

Проєктом наказу встановлено невиправдано довгий строк введення його в дію — 01.01.2026. Відповідно до Всеохоплюючої стратегії імплементації законодавства у сфері санітарних та фітосанітарних заходів, затвердженої Розпорядженням КМУ № 228-р від 24.02.2016, Україна має адаптувати в національне законодавство і Директиви ЄС щодо добробуту тварин у промисловій сфері. Проте строк впровадження низки нормативно-правових актів вже пройшов, зокрема:

— Регламент Ради (ЄС) № 1099/2009 від 24.09.2009 щодо захисту тварин під час забою (строк впровадження — 2019 рік);

— Рішення Комісії 2006/778 від 14.11.2013 щодо мінімальних вимог до збору інформації під час перевірок місць, де розводяться певні види тварин (строк впровадження — 2018 рік);

— Директива Ради 1999/74/ЄС від 19.07.1999 щодо встановлення мінімальних стандартів для захисту курей-несучок (строк впровадження — 2018 рік);

— Директива Ради 2007/43/ЄС від 28.02.2007, якою встановлюються мінімальні правила для захисту курей, що утримуються для виробництва м’яса (строк впровадження — 2018 рік);

— Директива Ради 2008/119/ЄC від 18.12.2008, якою встановлюються мінімальні стандарти для захисту телят (строк впровадження — 2018 рік) та ін.

Відповідно до ст. 5 Директиви 98/58/ЄС від 20.07.1998 кожні п’ять років Рада ЄС на підставі Звіту Комісії ЄС та на основі досвіду та наукової розробки переглядає свої стандарти і норми. У 2026 році встановлені проєктом Наказу стандарти можуть стати застарілими, що може призвести до визнання української системи державного контролю з боку ЄС нееквівалентною. Експерти АПУ наголошують, що така ситуація негативно вплине на імпорт сільськогосподарської продукції до країн ЄС, оскільки вітчизняні фермери будуть не готові до впровадження стандартів ЄС, і вважають за доцільне визначити перехідний період до 01.01.2022.

Також у проєкті наказу відсутні відповідні положення, які б впроваджували в українське законодавство окремі стандарти, визначені нормативно-правовими актами ЄС, тому представники АПУ закликають включити у проєкт наказу мінімальні вимоги поводження з сільськогосподарськими тваринами, визначені відповідними актами ЄС.

Окрім цього, проєкт наказу зменшує мінімальний захист тварин порівняно з актами ЄС. Однак згідно з чинним законодавством ЄС держави-члени під час адоптації свого законодавства можуть запроваджувати на своїх територіях суворіші положення вимог, але аж ніяк не пом’якшувати вимоги та регулятивні принципи. Комітет АПУ з природних ресурсів, природоохоронного та екологічного права вважає за необхідне викласти в проєкті наказу вимоги до благополуччя сільськогосподарських тварин, телят, свиней, бройлерів під час їх утримання у точній відповідності до вимог, визначених нормативними документами ЄС.

Детальніше ознайомитися зі зверненням можна за посиланням.

Приєднатися до заходів Асоціації правників України можна за посиланням.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

 

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?