Правники закликають доопрацювати законопроєкт щодо консолідації земель

КИЇВ — 29 червня 2021 року. Комітет АПУ з аграрного права звернувся до Голови Комітету ВРУ з питань правової політики Андрія Костіна з пропозиціями для якісного вдосконалення законопроєкту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо консолідації земель» 5438-1.

Правники зауважили, що наразі можливість консолідації земель на титулі власності майже повністю заблокована мораторієм на відчуження та зміну цільового призначення більшості сільськогосподарських земель в Україні.

Старт ринку сільськогосподарських земель лише частково розблокує можливість консолідації земель з огляду на обмеження, які запроваджуються одночасно з відкриттям ринку.

На думку експертів Комітету АПУ, варто розширити предмет регулювання законопроєкту для досягнення більшого ефекту від консолідації земель. 

Мета консолідації 

Правники зауважили, що при доопрацюванні проєкту варто розглянути доцільність розширення мети консолідації земель також на: 

— усунення неправильної конфігурації ділянок; 

— організацію території землекористування шляхом створення компактних масивів;

— раціоналізацію землекористування (КМОТ, лісосмуги, об’єкти екологічної мережі).

Заходи із консолідації 

Експерти переконані, що при доопрацюванні законопроєкту варто розглянути доцільність доповнення заходів із консолідації земель такими, як: 

— ліквідація спільної власності на землю; 

— зміна прав власності на об’єкти нерухомого майна, що розташовані на земельних ділянках; 

— покращення охорони земель;

— відновлення природи та ландшафтів.

Випадки проведення примусової консолідації 

Правники зазначили про необхідність доповнення випадків проведення примусової консолідації земель необхідно таким, як перевищення вигод від консолідації над поточною ситуацією.

Кваліфікаційні критерії для здійснення примусової консолідації земель

Також, на думку Комітету АПУ, кваліфікаційні критерії для здійснення примусової консолідації земель мають бути доповнені таким критерієм: консолідації земель не проводиться у випадку перевищення витрат та незручностей консолідації над вигодою для кожної індивідуальної власності.

Процедура та механізм консолідації земель

«Варто розглянути доцільність встановлення у законопроєкті не лише судової, але й адміністративної процедури консолідації земель», — йдеться в тексті листа.

Компенсація збитків

«Для забезпечення належної компенсації збитків землевласників та землекористувачів, спричинених примусовою консолідацією земель, законопроєкт необхідно доповнити положеннями про обов’язок суду оцінити адекватність розрахунку збитків і положеннями про неможливість затвердження рішення про консолідацію земель до того, як відповідні грошові кошти будуть зараховані на депозитний рахунок суду», — зазначили юристи.

З повним текстом листа можна ознайомитися за посиланням.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?