Правники закликають відхилити законопроєкт щодо вирішення земельних спорів

КИЇВ — 14 червня 2021 року. Комітет АПУ з процесуального права звернувся до Голови Комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності Андрія Костіна із закликом відхилити законопроєкт №3296 «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України щодо підвідомчості спорів, що виникають у сфері земельних відносин та спорів щодо нерухомого майна». 

Правники переконані, що внесення запропонованих проєктом закону змін до Господарського процесуального кодексу України не є доцільним, а досягнення мети його прийняття можна поставити під сумнів з огляду на:

Законопроєктом № 3296 пропонується віднести справи у спорах, що виникають у сфері земельних відносин, до юрисдикції господарських судів в незалежності від складу сторін спору. Доцільність такого кроку, на думку авторів законопроєкту, обумовлена тим, що спори, пов`язані із земельними відносинами, в яких хоча б однією зі сторін є приватні особи, в більшості є приватноправовими.

На думку експертів Комітету АПУ, такий висновок є занадто узагальненим, а жодних статистичних даних у пояснювальній записці до законопроєкту на його підтвердження не наведено.

Також правники не погоджуються з обґрунтуванням зміни юрисдикції земельних спорів, наведеним авторами законопроєкту, підкреслюючи, що оперативність розгляду справ не є та не може бути єдиним критерієм для зміни юрисдикції спорів.

Крім того, юристи наголосили на необхідності враховувати наявні відмінності в розгляді справ в порядку цивільного та господарського судочинства, що в цілому також може утруднити доступ до правосуддя для фізосіб:

«У пояснювальній записці жодним чином не обґрунтовано причини для віднесення до юрисдикції господарських судів спорів щодо об'єктів нерухомого майна незалежно від суб'єктного складу сторін», — йдеться у листі Комітету АПУ.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?