Висновок Венеціанської комісії щодо законопроєкту про ВРП: ключові тези

КИЇВ — 07 травня 2021 року. 5 травня Венеціанська комісія опублікувала свій висновок щодо ініційованого Президентом законопроєкту «Про внесення змін до законів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя» №5068.

Документом врегульовано проведення конкурсного відбору та перевірки на доброчесність членів ВРП. Для цього пропонується створити Етичну раду, яка за участі міжнародних експертів встановлюватиме відповідність кандидатів на посади критеріям професійної етики й доброчесності.

У своєму висновку Венеціанська комісія в цілому позитивно оцінює вказані законодавчі зміни.

Водночас у висновку надано низку рекомендацій

Зокрема, запропоновано на рівні закону врегулювати «критерії професійної етики та доброчесності». При цьому, Комісія пропонує посилатися, наприклад, на Бангалорські принципи поведінки суддів.

Також наголошується, що визначальний вплив на рішення Етичної ради повинні мати саме міжнародні експерти. Для цього пропонується встановити умову, за якої рішення ради вважається прийнятим, якщо за нього проголосували чотири члени, серед яких є мінімум два міжнародних експерти. У випадку розділення голосів, перевага повинна бути за тим рішенням, яке підтримують щонайменше саме вони.

Мандат міжнародних експертів, при цьому, має діяти упродовж 6 років.

У висновку також рекомендується зобов'язати Етичну раду передати свої висновки про невідповідність кандидатів до НАЗК та НАБУ для подальших дій з їх боку.

Також Комісія вказала на нереалістичність визначеного законопроєктом тримісячного терміну для перевірки чинних членів ВРП.

Водночас ВРП висловила своє занепокоєння щодо встановлення над нею контролю органом (Етичною радою), який не має конституційної основи.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

Новини комітету

Юридична допомога