Нагальні нюанси законопроєкту про унормування оплати праці працівників суду обговорили під час засідання Комітету АПУ

КИЇВ — 29 квітня 2021 року. 12 квітня в парламенті зареєстровано законопроєкт №5361 «Про внесення змін до Закону України» Про судоустрій і статус суддів «щодо нормування оплати праці помічників суддів та секретарів судового засідання». Основні положення документу та можливі пропозиції для його вдосконалення обговорили під час онлайн-засідання Комітету АПУ з процесуального права за участі співавтора проєкту, — народного депутата України Тараса Тарасенка. Модератор обговорення — Роман Чумак, член Ради Відділення АПУ в Харківській області, керуючий партнер АО «ЮК «Арес».

У дискусії також взяли участь Сергій Гришко, член Ради Комітету АПУ з процесуального права, партнер ЮФ Redcliffe Partners, Тетяна Васильченко, суддя Господарського суду м. Києва та Ксенія Прохур (Погружальська), членкиня Ради Комітету АПУ з процесуального права, старша юристка практики вирішення спорів Baker McKenzie.

Про ключові деталі законопроєкту, передумови його створення та запропоновані підходи до оплати праці робітників суду розповів Тарас Тарасенко. Він зауважив, що наразі стартував бюджетний процес на 2022 рік — уже відбулося перше засідання з Мінфіном. Міністерство готове надавати кошти, та постала проблема непрозорості фінансування судової гілки влади й відсутність розуміння щодо шляхів розподілу грошей протягом останніх років. 

«Державна судова адміністрація постійно киває в бік Мінфіну, мовляв, той урізає бюджет. Мінфін, у свою чергу, звинувачує Державну судову адміністрацію в неякісному розпорядженні коштами», — зазначив нардеп.

При цьому розподіл судових справ по всій країні невтішні, а Державна судова адміністрація визнає, що не може якісно організувати роботу судів у контексті унормування праці суддів.

Щодо реєстрації законопроєкту пан Тарасенко зауважив: це лише перший крок на шляху до налагодження діяльності судів. 

«Для належного фінансування, зокрема, ми маємо суттєво змінювати підходи. Дотепер спроби змінити ситуацію наштовхувалися на стару, уже недієву систему», — зазначив спікер.

Він розповів, що модель, закладена в основу законопроєкту не є новою — це вдосконалений варіант уже наявної. 

Отже, передбачається можливість для суддів самостійно обирати помічників і секретарів судового засідання, розподіляти обов'язки між ними та особисто розподіляти місячний фонд зарплатні в межах загального фонду. 

Його розмір залежатиме від навантаження: 

1. Для суддів, чиє навантаження становить не більше 65 вхідних справ на місяць, розмір загального Фонду складатиме 20 прожиткових мінімумів.

2. Для суддів, навантаження яких становить від 65 до 100 вхідних справ на місяць буде використовуватися коефіцієнт 1,5. 

3. Для суддів із кількістю вхідних справ понад 100, буде використовуватися коефіцієнт 2. 

Крім того, передбачається, що в межах встановленого для судді фонду, він здійснюватиме розподіл коштів для виплати помічникам і секретарям судового засідання: 

— зарплатні; 

— матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; 

— зарплатні за період відпустки; 

— матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної основної відпустки; 

— грошової компенсації, передбаченої ст.24 Закону України «Про відпустки», за всі не використані дні щорічних відпусток.  

Вступити до АПУ.Telegram-канал.YouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

Новини комітету

Міжнародна конференція Kyiv Arbitration Days: мислити глобально!

Міжнародна конференція Kyiv Arbitration Days: мислити глобально! | 08 грудня 2023