Особливості судочинства Казахстану: підсумки онлайн-інтерв'ю з юристом Республіки

КИЇВ — 29 квітня 2021 року. За ініціативи Комітету АПУ з конституційного права, адміністративного права та прав людини відбулася онлайн-зустріч із Романом Подопригорою, д.ю.н, професором Каспійського громадського університету, членом Науково-консультативної ради при Верховному Суді Республіки Казахстан. Традиційний інтерв'юер — Микита Жуков, Голова Комітету АПУ. Особливості судового процесу, адвокатська монополія, алгоритм успішної кар'єри адвоката в Казахстані: ми зібрали ключові питання.

Про особливості судового процесу 

Роман Подопригора розповів, що казахстанська судова система організована стандартно: від районних судів і окремих спеціалізованих, обласних, які складаються з двох колегій до Верховного Суду. ВС, у свою чергу, поділяється на три колегії: з цивільних, кримінальних справ і спеціалізовану, яка розглядає справи щодо адмінпорушень та інвестиційні спори.

Разом із тим, з 1 липня, за словами спікера, в системі відбудуться зміни. У обласних судах з'явиться колегія з розгляду адміністративних справ, а спеціалізована колегія ВС буде переформатована: «Таким чином, у нас виникає четвертий вид судочинства»

Спеціалізовані ж суди першої інстанції поділяються на міжрайонні економічні (розглядають спори між юрособами), ювенальні (від цивільних до кримінальних справ, пов'язаних із неповнолітніми особами), військові та адміністративні суди.

Щодо адвокатської монополії спікер розповів: в кримінальному процесі беруть участь виключно адвокати, в цивільному — адвокати та члени Палати юрисконсультів (наразі в Казахстані близько 80 таких палат). А в адміністративному, за словами спікера, ситуація складніша: у справах, де до відповідальності притягується фізособа, обов'язкова участь адвокатів, а щодо юросіб пан Подопригора зауважив:

«Закон написаний так, що прочитати його можна по-різному. Дехто вважає, що представляти інтереси юрособи може й представник Палати юрисконсультів. Інші переконані, що представником може бути тільки адвокат. Наразі практика неоднозначна». 

Церемонії

Микита Жуков нагадав, що в Україні існують певні церемоніальні дії у межах судового процесу, як то звернення до судді лише «Ваша честь» і неприпустимість інших чи заслуховування рішень стоячи. У Казахстані, за словами Романа Подопригори, ситуація майже аналогічна.    

Більше про адміністративне судочинство Казахстану

Спікер розповів, що наразі в Республіці триває активне пропагування нового адміністративно-процедурного Кодексу: «З точки зору змін, його часто називають революційним, з абсолютно новими підходами. Відтак щодо адмінюстиції у нас значні очікування значних змін».  

Юрист зауважив, що наразі в Казахстані діє німецька модель адміністративної юстиції:

«Зараз система розгляду спорів із державою змінюється, більшість публічно-правових спорів переходить до юрисдикції нових адмінсудів. Є одна особливість, яка відрізняє нас, як мінімум від Росії, де був прийнятий Кодекс адмінсудочинства: у нас звертатися до адмінсудів можуть лише громадяни та фізособи. Державні органи ініціювати спори не можуть».  

Серед іншого, правники обговорили особливості конституційної юстиції Казахстану та можливі шляхи отримання адвокатського посвідчення в Республіці.

Вступити до АПУ. Telegram-канал. YouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?