Карантинні перевірки від Держспоживслужби: як має діяти підприємство?

КИЇВ — 08 квітня 2021 року. Днями глава Держспоживслужби міста Києва Олег Рубан заявив, що під час перевірки столичних роботодавців виявлено значну кількість порушень заходів безпеки. Тому відомство пообіцяло штрафи мінімум на 34 тис. грн за порушення карантинних обмежень. Та чи законно це? Чим керується Держспоживслужба і що робити, якщо до вашого офісу завітали з перевіркою? Розповіла Оксана Нагнічук, членкиня Ради Комітету АПУ з конституційного права, адміністративного права та прав людини спеціально для delo.ua.

Отже, чи мають право штрафувати підприємства за порушення карантинних норм?

— Одним з основних законів щодо карантинних норм став Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 530-IX, яким було доповнено ст. 44-3 КУпАП.

На сьогодні встановлено відповідальність за порушення санітарних норм і правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами, та рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами (ст. 44-3 КУпАП).

Відповідальність за порушення норм, передбачених ч. 1 ст. 44-3, тягне за собою накладення штрафу на громадян від 1 до 2 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 34 тис. грн) і на посадових осіб — від 2 до 10 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34 до 170 тис. грн).

Тобто посадова особа підприємства, установи, організації, які порушили правила щодо карантину, буде нести відповідальність у вигляді штрафу від 34 до 170 тис. грн.

Як оформлюється таке порушення?

Протоколом про адмінправопорушення, що у разі його оформлення складається не пізніше 24 годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у 2 примірниках, один із яких під розписку вручається особі, котра притягається до відповідальності (ст. 254 КУпАП).

Протокол підписується особою, яка його склала і яка притягається до адмінвідповідальності; за наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. 

У разі відмови від підписання протоколу в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, що додаються до протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання (ст. 256 КУпАП).

Потім протокол надсилається до суду, який буде розглядати спір та приймати рішення про (не)притягнення до адмінвідповідальності.

Важливо, що на його підставі буде встановлюватися, чи було складено протокол з дотриманням усіх процесуальних вимог та чи був присутній фактичний склад правопорушення. Тобто чи справді посадова особа порушила ту чи іншу норму щодо дотримання карантину.

А посадова особа, на яку складений протокол, повинна зібрати якомога більше аргументації щодо безпідставності притягнення її до такої відповідальності. Особливо це стосується підприємств, установ і організацій, на яких прямо не розповсюджуються прийняті карантинні обмеження.

Тут потрібно бути вкрай уважним. Наприклад, встановлені нещодавні обмеження стосуються далеко не всіх установ, а лише тих, що здійснюють діяльність, яка заборонена під час посилення карантину.

Чи мають право складати протокол органи Держпродспоживслужби?

Серед осіб, які уповноважені на складання протоколу про адмінправопорушення за ст. 44-3 КУпАП — як органи Нацполіції, так і Держпродспоживслужби.

Проте вину про скоєння правопорушення потрібно довести, а обов’язок щодо збирання доказів покладається на тих самих осіб, що й уповноважені на складання протоколів, тобто на органи Нацполіції та Держпродспоживслужби. 

Чи мають право здійснювати перевірки органи Держпродспоживслужби?

Відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V органи виконавчої влади, що забезпечують виконання та дотримання норм законів, мають право здійснювати перевірку, огляд, обстеження діяльності того чи іншого суб’єкта господарювання. 

Держпродспоживслужба може перевіряти підприємства на предмет дотримання санітарного законодавства.

Є певний перелік підстав щодо здійснення позапланової перевірки підприємств, установ, організацій, серед них, наприклад:

— подання суб’єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу держконтролю про здійснення заходу держнагляду за його бажанням;

— перевірка виконання підприємством приписів, складених за результатами проведення попереднього заходу органом держнагляду;

— звернення фізособи про порушення, що спричинило шкоду її правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності).

У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу держнагляду посадові особи територіального органу контролю зобов’язані пред’явити керівнику чи уповноваженій особі суб’єкта господарювання — юрособи: 

— посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю);

— копію посвідчення (направлення), а також додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері держконтролю.

Що робити підприємствам, установам, організаціям у разі здійснення такої перевірки?

Вони мають право не допускати посадових осіб територіального органу держконтролю до здійснення перевірки, якщо останні не пред’явили зазначених вище документів.

Під час проведення позапланового заходу з’ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення перевірки, з обов’язковим зазначенням цих питань у посвідченні на проведення перевірки.

Підприємства, установи, організації повинні ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням їм копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю) (ст. 6 Закону 877-V).

Отже, підприємствам, установам, організаціям варто знати свої права та бути готовим до захисту.

_______________________________________

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

Новини комітету

У вас є цікава ідея заходу?