GR: очікування-2021

КИЇВ — 21 січня 2021 року. Яким стане 2021 для взаємодії влади та суспільства? Які тенденції й очікування? Відповіла на ці питання Ольга Лопушанська, заступниця виконавчої директорки зі зв'язків із органами влади Асоціації правників України, к.ю.н. спеціально для delo.ua.

— Запит суспільства на реальні зміни в країні продовжує залишатися високим. Запит на професійну й ефективну комунікацію органів влади, швидкість реагування на події в Україні та світі, репутація держави на міжнародній арені — всі ці питання були на порядку денному 2020 року і, впевнена, що залишаться там і у 2021, аж доки не будуть вирішені.

У 2020 році Асоціацією правників України було висловлено 20 публічних позицій із питань відновлення антикорупційної реформи, завершення судової реформи, захисту прав людини тощо. З точки зору статистики — це рекордна кількість відкритих заяв для організації. Проте з позиції ефективності роботи влади це свідчить про те, що є над чим працювати.

Долученість до прийняття управлінських рішень

Не можу не згадати про те, що міжнародні організації неодноразово звертали увагу на необхідність взаємодії влади з громадськістю під час розробки законодавчих ініціатив.

На жаль, влада не завжди готова співпрацювати і не завжди є послідовною в межах такої взаємодії із громадянським суспільством.

Реальна залученість членів консультативних органів до підготовки та прийняття рішень влади, проведення консультацій зі стейкхолдерами до ухвалення відповідних рішень повинні бути не виключенням, а нормою роботи органів влади.

Розширення інструментів взаємодії

Не дивлячись на те, що у 2020 році в Україні сталася низка кризових явищ у державно-правовому житті (інституційна криза, криза в судовій владі тощо), були зроблені кроки щодо розширення інструментів взаємодії влади зі стейкхолдерами: затверджено нову редакцію Регламенту уряду, в якому значну увагу приділено консультаціям із громадськістю, у парламенті зареєстровано законопроєкт «Про публічні консультації» (№ 4254), який був підтриманий профільним Комітетом; зроблено чергові спроби врегулювати на законодавчому рівні інститут лобіювання.

Карантинні заходи також вплинули на способи взаємодії влади та громадськості. Частина публічних обговорень перейшла в онлайн-формат. Зокрема, ряд слухань у парламентських комітетах було проведено із застосуванням онлайн-платформ.

Питання удосконалення інструментів взаємодії влади та стейкхолдерів є важливим для ефективної та результативної співпраці.

Зміна підходів до комунікації влади

Комунікація влади — це передовсім обов’язок держави перед громадянами. Ненадання відповіді, відсутність роз’яснень, доступної інформації, упередження, неперевірена інформація, помилки — все це не просто негативно впливає на донесення інформації, а й підриває авторитет влади.

Ситуація з пандемією вкотре продемонструвала важливість конструктивної та своєчасної комунікації.

Вважаю, що підходи до комунікації органів влади повинні змінитися, наповнитися змістом, повагою до людини, її прав і свобод.

Я глибоко переконана, що співпраця влади та громадянського суспільства має бути ефективною. Сподіваюсь, у 2021 році будуть зроблені чергові кроки для цього.

Стати членом АПУ - надихаючий нетворкінг, експертиза, практичні інструменти для розвитку та інші переваги членства

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК