«All on fire» або як юридичний ринок 2020 пережив, 5 серія. Asters

КИЇВ — 13 січня 2021 року. Обережно переступивши поріг нового року, ми продовжуємо підбивати підсумки минулого та формувати прогнози на майбутнє. В рамках спеціального проєкту «All on fire» капітани провідних юридичних фірм розповідають про власні враження від 2020, головні висновки, виокремлюють ключові тренди та пробують відповісти на питання «Що далі?»*. Головним героєм першої в уже 2021 році серії став Ігор Свечкар, член Правління АПУ, партнер і керівник практики антимонопольного права Asters.

*узагальнене передбачення чекатиме на вас у фінальній серії

Робота з клієнтами: що нового?

В антимонопольній практиці змін саме у «клієнтському інтерфейсі» не дуже багато. Спілкування з клієнтами завжди було переважно дистанційним. Я б навіть сказав, що завдяки ширшому розповсюдженню відеоконференцій побачив тих клієнтів, яких за звичайних умов я б і досі не бачив, а лише чув.

З погляду комунікації та взаємодії, ми сумуємо хіба що за «очними» комплаєнс-тренінгами та інтерв’ю з клієнтами. Що стосується клієнтських очікувань та, власне, роботи над проєктами, ми теж не побачили суттєвих змін. Тому всі мої ключові висновки стосуються внутрішньої організації робочих процесів та взаємодій з антимонопольним регулятором і судами.

Новації у практиці

Найвідчутніша зміна — це, безумовно, активність Антимонопольного комітету в питаннях, пов’язаних із впливом пандемії на конкуренцію. Ми допомагали нашим клієнтам у дослідженнях та розслідуваннях АМКУ у сфері рітейлу, авіації, туристичних послуг, фармацевтики, виробництва та постачання масок та інших засобів персонального захисту. Звичайно, це новий досвід, нові теорії шкоди конкуренції, нові горизонти взаємодії з конкуренційними економістами.

Загалом, ми спостерігаємо подальше збільшення попиту на більш «інтелектуальну» антимонопольну роботу, що дозволяє нам поступово зменшувати частку «технічної» (хоча й досить прибуткової!) роботи, наприклад у сфері контролю за концентрацією.

З огляду на те, що Asters — велика full-service фірма, в інших практиках я бачу дуже багато різновекторних змін. Узагальнити їх у межах короткого інтерв’ю неможливо.

Новорічно-пандемічні підсумки для Asters

Навесні ми недооцінили можливу тривалість карантинних обмежень і підсвідомо сприймали їх як екстраординарні, тимчасові, одноразові. Зараз ми вже усвідомлюємо можливу перманентність цих змін та реальні перспективи працювати в такому режимі довго або повернення до нього час від часу у майбутньому. Основне відкриття особисто для мене — це ще чіткіше усвідомлення важливості професійного спілкування та командної роботи. Як і з іншими речами: починаєш цінувати, коли втрачаєш.

А для країни загалом?

Наша слабкість — це наша сила і навпаки. Нерозвинена система громадського транспорту — не проблема, якщо нікому нікуди не треба їхати. І так з багатьма аспектами суспільного та ділового життя. Тому вплив пандемії на Україну загалом ми зможемо оцінити з часом.

Звичайно, скорочення бізнес-активності у багатьох галузях негативно впливає на юридичний бізнес. Але, як і в будь-яку кризу, окремі бізнеси, в тому числі і юридичні, краще за інші адаптуються до змін та добиваються успіху, недосяжного за звичайних умов. Тому треба сприймати нову реальність, як джерело нових можливостей.   

Про 5 головних трендів юрринку 2020 

Якщо не перелічувати найбільш очевидні та банальні (на кшталт дистанційної роботи), мій хіт-парад такий: 

Тренд перший. Перегони зі створення якісного цифрового контенту.

Тренд другий. Фріланс та більш гнучкі системи оплати праці.

Тренд третій. Подальша комодитизація послуг та посилення цінової конкуренції.

Тренд четвертий. Інвестиції в інформаційну інфраструктуру та legal tech.

Тренд п’ятий. Відчутний перерозподіл клієнтського попиту на послуги.

2021: до чого готуватися юристам

Я не очікую значних змін у порівнянні з 2020. Тому юристам можна трохи перевести подих від стресу «нового нормального» та насолоджуватися набутими у 2020 році навичками.

Підсумки одним реченням 

Рік був важкий та вимагав неабиякої рішучості. Підсумовую принтом на моєму новорічному светрі :)

У попередніх випусках:

Серія 1, Ader Haber. Капітан — Юрій Петренко

Серія 2, Ario Law Firm. Капітан — Юліан Хорунжий.

Серія 3, Axon Partners. Капітан — Діма Гадомський.

Серія 4, MORIS. Капітан — Андрій Романчук.

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК