Третейські суди: про перешкоди в розвитку та необхідність реформування законодавства

КИЇВ – 15 вересня 2020 року. За ініціативи Комітету АПУ з процесуального права відбулося обговорення нагальних питань реформування третейського суду та трійки ключових законопроєктів: №3411, №3045-2 та №3460. Учасники обговорення – Тарас Шепель, Голова Третейської палати України та Андрій Савчук, заступник Голови Комітету АПУ з процесуального права, адвокат, партнер MORIS GROUP. Модератор обговорення – Сергій Гришко, член Ради Комітету АПУ з процесуального права, партнер Redcliffe Partners.

Третейські суди – можливість знайти альтернативу, майданчик для неупередженого розгляду справ.

Проблеми

Голова Третейської Палати України зауважив, що однією з найголовніших проблем в контексті  реформування третейського суду є необізнаність суспільства про можливості захисту прав в такому розгляді та значна кількість міфів навколо нього. Насправді ж, третейське вирішення спору повна переваг, і перша з них – швидкість. Так, спір вирішується раз і назавжди тільки в одній інстанції, майже автоматичною процедурою.

Перешкод для запровадження третейського суду при цьому, наразі немає ажніяких.

Про законодавчі зміни

Перша серія змін відбулася в 2016 році та стосувалася новацій у процесуальних кодексах. Тоді було значно покращено процедури визнання та виконання – як арбітражних рішень, так і третейських. Підходи та практики були уніфіковані.

Щодо третейського розгляду – залишалася потенційна загроза зловживань. Наразі ж ситуація щодо розвитку третейських судів в Україні доволі не проста: «..ми можемо як віднайти шлях у майбутнє, так і потрапити у назад, у минуле», - зауважив пан Шепель.

Зокрема, він нагадав, що ще в 2011 році ВРУ виключила з компетенції третейських судів право вирішувати споживчі спори, бо так споживач обмежувався у праві на звернення за захистом до державного суду: «Нині таке зняття обґрунтовується приведенням законодавства у відповідність до міжнародних правил арбітражу та європейського законодавства».

Як очистити третейські суди від зловживань?

Тарас Шепель зауважив, що наразі остерігатися такого явища вже не має сенсу  наразі третейський суд не може виносити рішення щодо неучасника відповідної справи.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?