Правники закликають доопрацювати законопроєкт щодо прозорості діяльності ГО з іноземною підтримкою

КИЇВ – 11 червня 2020 року. Комітет АПУ з конституційного права, адміністративного права та прав людини направив відкрите звернення членам Комітету Верховної Ради України з питань правової політики із вимогою доопрацювати законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо прозорості діяльності громадських об’єднань з іноземною підтримкою)» (реєстр. № 3564).

Експерти детально проаналізували законопроєкт та зауважили, що низка запропонованих змін суперечать нормам Конституції України. Зокрема, щодо:

1. Права вільного обрання праці. Відповідно до пропозицій, особи, які мали трудові відносини із ГО з іноземною підтримкою будуть на певний проміжок часу позбавлені можливості займати низку посад, в тому числі держслужби. «Замість гарантування реалізації права, закріпленого у ст. 43 Конституції України, це, навпаки, створить додаткові обмежники», - йдеться у тексті відкритого звернення.

Ба більше, мета запровадження таких змін залишається незрозумілою, адже пояснювальна записка до законопроєкту не містить обґрунтування їх доцільності.

2. Принципу рівності перед законом. Так, одна з запропонованих норм обмежує права громадян щодо вступу в  такі об’єднання, адже особа, протягом п’яти років після виходу з такого об’єднання та припинення з ним відповідних відносин не зможе зайняти відповідну посаду.

Щодо інших положень законопроєкту, правники підкреслили – наразі законодавство має всі запобіжники від того, що діяльність ГО буде направлена проти інтересів України та передбачає механізми забезпечення прозорості фінансування його статутної діяльності.

Наразі чимало громадських об’єднань, здійснюють активну співпрацю з органами державної влади, зокрема із законодавчою гілкою, та сприяють у прийнятті якісних й ефективних законів, водночас мають іноземну фінансову підтримку:

«Тож, прийняття законопроєкту № 3564 у запропонованій редакції призведе не тільки до порушення ряду статей Конституції України, а й матиме наслідком створення загрози припинення діяльності ГО з іноземною підтримкою в Україні, діяльність яких наразі направлена саме на розбудову демократичного суспільства і правової держави» йдеться в тексті відкритого звернення.

Експерти Комітету АПУ підкреслили, що посилення звітності ГО з іноземною підтримкою може мати місце, проте точно не у спосіб, запропонований законопроєктом.

З повним текстом відкритого звернення можна ознайомитися за посиланням.

Новини комітету

У вас є цікава ідея заходу?