Реєстр донорів кісткового мозку: 4 кроки до успіху

КИЇВ — 18 травня 2020 року. Комітет АПУ з медичного права продовжує надавати правову підтримку в питаннях щодо впровадження в Україні трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин. Одним із важливих кроків на шляху до побудови ефективної національної системи трансплантації є запровадження Державного реєстру донорів кісткового мозку. Марина Слободніченко, Голова Комітету АПУ з медичного права, керуюча партнерка ЮК «КАЙРОС Груп», та Роман Ілик, доктор медичних наук, заступник Міністра охорони здоров’я 2016 — 2019 рр., надали власну експертну позицію — чому це важливо та якими є першочергові кроки для його створення.

Вони підкреслили, що це амбітне, проте реальне завдання, адже у державі наявне як правове, так і організаційне підґрунтя.  

Коротко про головне

Державний реєстр донорів ГСК — навіщо?

Автори статті зазначили, що активне функціонування реєстру забезпечить гарантії доступу до безоплатної трансплантації кісткового мозку для українських пацієнтів. Крім того, це дозволить збільшити кількість трансплантацій в Україні та стимулювати до розвитку вітчизняних центрів трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин: 

«Для трансплантацій в Україні, за які гарантовано платитиме держава, без Державного реєстру донорів гемопоетичних стовбурових клітин не обійтися».

Про наявне підґрунтя МОЗ України для запровадження реєстру

Експерти зазначили про наявність усіх необхідних передумов: законодавчих, кадрових, програмно-технічних: 

«На завершальній стадії перебуває створення лабораторії HLA-типуванняв НДСЛ «Охматдит», що дасть унікальну можливість проводити типування вже тепер і в Україні та пришвидшить наповнення державного реєстру донорами».

Що ще потрібно для створення реєстру?

Окрім бажання, політичної волі та чіткої державної позиції, необхідно прийняття правильних стратегічно-організаційних рішень МОЗом. Так, експерти дали низку рекомендацій щодо ключових кроків у цьому напрямі. Серед них — визначення юрособи, яка адмініструватиме реєстр і володітиме його базами даних. Автори підкреслили: через відповідні законодавчі зміни часу для прийняття рішень МОЗ має обмаль — лише 7 місяців:

«Забезпечувати функціонування реєстру донорів ГСК має окрема юридична особа, підпорядкована Міністерству».

Серед інших рекомендацій: 1) розробка відповідних підзаконних НПА для визначення порядку й умов наповнення реєстру, його функціонування та доступу до інфосистеми; 2) фінансування типування потенційних донорів; 3) термінове впровадження програми популяризації донорства.

Детальніше ознайомитися з матеріалом можна за посиланням.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК