Національний реєстр донорів крові та компонентів крові: функціонування, ключові переваги, захист прав донорів

КИЇВ — 01 грудня 2021 року. 24 листопада 2021 року Постановою Кабінету Міністрів України (далі — Постанова) було затверджено Порядок функціонування Національного реєстру донорів крові та компонентів крові, а також осіб, яким заборонено виконувати донорську функцію.

Отже, Міністерство охорони здоров’я та Національну службу здоров’я зобов’язано протягом року ввести в дію Національний реєстр донорів крові та компонентів крові, а також осіб, яким заборонено виконувати донорську функцію (далі — Реєстр).

Як вплине цей сервіс на процедуру донації, захист прав донорів і які позитивні зміни створює для країни, розповіла Анастасія Цибулько, Голова Комітету АПУ з медичного права,  адвокатка ЮК MORIS у матеріалі для видання «Юридична газета».

Реєстр буде містити посилання на інформацію про:

— донорів;

— реципієнтів;

— медичних працівників, які вносять відомості до Реєстру;

— заклади, що здійснюють діяльність у сфері охорони здоров’я;

— результати тестування на всіх етапах;

— несприятливі реакції та випадки.

Такі дані будуть зберігатись у Реєстрі після закінчення строку обробки у знеособленому вигляді для статистичних та наукових цілей.

Також відповідно до Закону України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» особа, яка має намір стати донором, має право на:

— отримання інформації щодо стану свого здоров’я;

— відшкодування шкоди, заподіяної виконанням донорської функції;

— захист від будь-якої дискримінації за станом здоров’я.

Тобто держава гарантує захист прав донорів, відшкодування витрат, пов’язаних із донорством, та соціальні виплати у разі настання негативних наслідків (інвалідності та смерті). Відповідні гарантії також закріплені у положеннях Кодексу законів про працю України. Відтак ці гарантії покликані популяризувати донорство крові та можуть в повному обсязі забезпечити потреби донорів, які виникають у зв’язку зі здачею крові.

Варто зауважити, що створення Реєстру значно спростить процедуру донації (здачі крові) та процес пошуку необхідної крові та її компонентів, що допоможе мінімізувати пошук нестачі у лікарнях у межах регіонів.

На мою думку, впровадження такого Реєстру продемонструє нам, чи готова Україна до створення Реєстру донорів органів і тканин та чи здатна влада захистити персональні дані своїх громадян.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?