Внесення змін до Конституції: ключові аспекти

КИЇВ – 15 травня 2020 року. Зміни до Основного Закону обговорили разом із Олександром Марусяком, експертом з конституційного права Центру політико-правових реформ, доктором філософії з галузі «Право». Модератор обговорення – Микита Жуков, Голова Комітету з конституційного права, адміністративного права та прав людини. Експерти проаналізували практичний досвід ВРУ ІХ скликання та спроби змін Конституції.

Чи потрібні зміни?

Пан Марусяк підкреслив – так, потрібні. Питання лише в тому, які саме зміни необхідно вносити. Так, він згадав про історію вже внесених змін та зауважив, в цілому вона характеризується двома аспектами: 1.  Конституційні зміни спрямовувалися лише на розв’язання ситуаційних політичних задач; 2. Всі зміни, як правило, супроводжувалися певними процедурними маніпуляціями, що незворотно впливало на легітимність змін і викликало відповідні кризи.

Аналіз змін від ВРУ ІХ скликання

Перше, про що згадав експерт – зміни до ст.80 Конституції, зокрема,  – скасування депутатської недоторканості та дозвіл на притягнення їх до відповідальності без попередньої згоди ВРУ. Пан Марусяк підкреслив – при прийнятті змін було допущено значну кількість помилок і прорахунків. По-перше, депутатський «імунітет» - невіддільна складова демократичної традиції будь-яких країн. Правильніше, на думку спікера, було б коректно врегулювати таку недоторканість, ніж повністю скасовувати її.

Далі Олександр Марусяк згадав ще про 6 законопроєктів, в тому числі про скасування адвокатської монополії, скорочення кількості нардепів до 300 і забезпечення законодавчої ініціативи народу. Щодо останнього, Конституційний Суд України наголошував про те, що у проєкті надто розмите формулювання «народ», як суб’єкту такої ініціативи. Марусяк підкреслив – всі зміни готувалися закрито, без широкого експертного обговорення, та, врешті виявилися точковими. Крім того, три найбільш ризикових законопроєктів отримали негативний висновок КСУ, зокрема. А законопроєкт щодо децентралізації влади Президент взагалі відкликав.

З матеріалами можна ознайомитися за посиланнями:

Презентація Олександра Марусяка; Порівняльний аналіз процедури внесення змін до Конституції: досвід України та пострадянських країн. 

Всі записи вебінарів від АПУ можна переглянути за посиланням. Підписуйтеся на наші сторінки сторінках у мережах FacebookYoutubeInstagramLinkedIn, а також Телеграм-канал АПУ та слідкуйте за оновленнями на нашому сайті. Про всі оновлення ми повідомляємо в режимі реального часу. 

Новини комітету

У вас є цікава ідея заходу?