АПУ закликає підтримати законопроєкт № 2692 і скасувати дискусійні ініціативи останньої судової реформи, які критично оцінені Венеціанською комісією
КИЇВ – 11 січня 2020 року. 27 грудня 2019 року народні депутати зареєстрували проєкт закону «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України з метою їх приведення у відповідність до висновку Європейської комісії «За демократію через право» (Венеційської комісії) від 09 грудня 2019 року № 969/2019» (реєстр. № 2692).
Нагадуємо, що Європейська комісія «За демократію через право» (Венеціанська комісія) у Висновку щодо змін до законодавчих актів, які регулюють статус Верховного Суду та органів суддівського врядування розкритикувала Закон про судову реформу (відомий як законопроект № 1008). Серед іншого Венеціанська комісія акцентувала увагу на негативних змінах щодо Верховного Суду (далі – ВС) і дисциплінарних проваджень.
Законопроєктом № 2692 запропоновано врахувати зауваження Венеціанської комісії і змінити національне законодавство для утвердження принципів незалежності судової системи.
У документі передбачається скасування скорочення кількості суддів ВС, а також скасування зменшення винагороди суддів ВС. Асоціація звертала увагу на те, що скорочення кількості суддів ВС не відповідає Конституції і вказувала на ризики зменшення розміру посадового окладу суддів.
Крім того, пропонується скасувати повторний конкурс до ВС. Асоціація наголошувала на тому, що у жодному разі не може бути проведено повторний відбір суддів, які успішно пройшли конкурс на ці посади.
Проєкт закону також містить ряд норм щодо удосконалення дисциплінарного провадження стосовно судді, зокрема: скасування анонімних скарг про вчинення дисциплінарного проступку судді, збільшення строку для повідомлення судді і скаржника про засідання Дисциплінарної палати, а також продовження строку для подання скарги на рішення Дисциплінарної палати.
Асоціація правників України закликає народних депутатів України підтримати проєкт закону № 2692.