Нові лідери: Знайомство. Глава 10, Київ
КИЇВ — 03 вересня 2019 року. «Рівень юридичної культури, правосвідомості та професіоналізму залежать від кожного з нас. І тільки об’єднавшись, ми зможемо досягти якнайкращих результатів».Про завдання та пріоритети на майбутній рік повноважень, цікаві факти з життя та власні мотивації до звершень розповіли члени Ради Київського регіонального осередку.
Голова Київського Відділення
Сергій Гребенюк
«Людина вмирає тоді, коли перестає розвиватися, а похорон — це просто формальність»
Досьє:
Гребенюк Сергій Олександрович народився 17 вересня 1980 року. У 2002 році з відзнакою закінчив НЮАУ імені Ярослава Мудрого.
Цікавий факт:
Не знаю, наскільки цей факт цікавий, але для мене він має особливе значення — я пройшов шлях від юриста до партнера фактично в одній юридичній команді. Так, були злиття, зміни назв, але фактично це була одна команда однодумців.
Як давно з АПУ:
Я приєднався до лідерської команди АПУ в 2012 році як заступник Голови Комітету з кримінального та кримінально-процесуального права, а згодом, у 2013, вперше очолив Київське відділення АПУ.
Що мотивувало очолити Відділення?
Як, напевно, кожен правник, я мрію, що правова система в Україні крок за кроком буде змінюватися на краще і наближатиметься до стандартів, які є у розвинених країнах: США, Німеччині, Британії. Основна мета — нульова толерантність до будь-яких позапроцесуальних способів впливу, щоб робота юристів та адвокатів цінувалася за креативність, професійність, досвід, репутацію. І АПУ — це та організація, де цю мрію поступово можна втілювати в життя, АПУ завжди була активним учасником реформ. Для мене АПУ, перш за все — можливість змінювати країну на краще.
Водночас АПУ — чудова платформа для спілкування та обміну досвідом з колегами щодо актуальних питань у професії. Це важливо, адже без якісної та ефективної комунікації втілювати будь-які зміни неймовірно важко.
Лідерський потенціал:
Наразі це вже моя четверта каденція як керівника Київського відділення АПУ і мені, безумовно, приємний такий рівень довіри від колег. Це покладає на мене додаткову відповідальність та обов’язок бути максимально ефективним і корисним для Відділення, відкривати нові напрями розвитку.
Варто окремо зазначити, що цього року вперше голосування здійснювалося в електронній формі, тому у голосуванні мали змогу взяти участь всі члени Київського відділення АПУ дистанційно. Наше Відділення активно сприяло запровадженню цього нового підходу.
Плани на час повноважень:
Як я вже зазначив, одна з ключових «компетенцій» та зон відповідальності правників — безпосередня участь у розробці та запровадженні реформ. Наше Відділення знаходиться найближче до ключових інститутів влади і тому ми просто зобов’язані брати активну участь у процесах, які відбуваються.
Тут наша активність включає три основні напрями:
- захист професії, активна участь у реформах щодо професії та професійної діяльності;
- сприяння досягненню незалежності правової системи;
- участь у профільних реформах по окремих галузях права та бізнесу.
Співпраця між регіональними відділеннями:
Так історично склалося, що Київське відділення часто виступає ініціатором і новатором у сфері заходів для вдосконалення роботи юристів як професійних, так і спрямованих на неформальне спілкування (наприклад, спортивні події). Насправді, основна сила співпраці регіонів — у вибудовуванні мережі особистих контактів, адже коли є людський контакт, то й організаційно, і професійно простіше досягати потрібних цілей. Цьому сприяють заходи, які організовують та успішно проводять юристи поза своїми регіонами, це ми будемо максимально заохочувати. Ключовим рушієм тут є, на мою думку, галузеві комітети, адже вони можуть брати конкретний успішний галузевий досвід і поширювати його по всій країні — подібні ініціативи залишатимуться максимально актуальними.
Члени Ради Відділення:
Сергій Гришко
«Той, хто бачить з боку, дивиться вісьмома очима»
Досьє:
Гришко Сергій Юрійович народився 6 вересня 1981 року у м. Харкові. У 2003 році закінчив Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. У 2007 році отримав ступінь магістра права Лондонського університету королеви Марії у галузі міжнародного і порівняльного вирішення спорів. У 2008 — 2015 роках координував практику вирішення спорів у київському офісі міжнародної юридичної фірми CMS Cameron McKenna. З грудня 2015 року — партнер, керівник практики вирішення спорів Redcliffe Partners.
Цікавий факт:
Я народився і виріс у Харкові, коли його ще всі називали першою столицею. Мій тато, Юрій Гришко, працював на заводі «Серп і Молот», що виробляв двигуни для тракторів і комбайнів. Якось я завітав у гості, і він показав ковальський цех, де я вперше (і, напевно, востаннє) побачив пневматичний молот. Це така невеличка штука, яка стрибає на двох вертикальних штангах заввишки метрів 15. У певний момент вона падає під тиском стисненого повітря з цієї висоти на наковальню, просто оглушаючи всіх оточуючих. Гадаю, що небагато юристів бачили пневматичний молот у дії. А замість заводу тепер — буквально порожнина, майже у центрі Харкова. Символічно, як на мене.
Мотивація стати членом Ради Відділення
Рада Київського осередку дає можливість брати участь у формулюванні програмних питань, які стоять перед професією правника.
Реформа правничої професії давно на часі, й АПУ має бути лідером у цих змінах.
Лідерський потенціал:
Мені здається, що я непоганий лідер, інакше б не став партнером Юридичної фірми. АПУ — це організація, яка вчить достатньо цікавій навичці — знаходити спільну мову з колегами, які є сильними особистостями і самостійно досягли значного успіху. Асоціація навчила мене, що розумні і добрі люди завжди зможуть домовитися.
Управлінський досвід:
Хоча я починав свою кар’єру з державної служби, мій управлінський досвід — це переважно приватна практика. Приблизно з 2009 року я був координатором практики вирішення спорів у київському офісі CMS, з 2015-го і дотепер є партнером і головою практики вирішення спорів у Redcliffe Partners. Але чим далі я керую людьми, тим більше розумію — це окреме мистецтво, якому треба вчитися.
Першочергові завдання у регіоні та шляхи їх вирішення:
На мій погляд, основна проблема Київського осередку — це те, що в Києві дуже активно працюють комітети АПУ, і дуже важко (в доброму сенсі) з ними конкурувати. Ми маємо віднайти нішу саме для осередку. Цим я і планую зайнятися.
Вислів, що надихає:
У підлітковому віці я прочитав «Хагакуре» Ямамото Цунетомо. Це мемуари і думки самурая, який жив на початку XVIII століття в Японії. Одна з фраз дуже вплинула на мене: «Той, хто бачить збоку, дивиться вісьмома очима».
Микита Жуков
«Ні, це не Ріо-де-Жанейро»
Досьє:
Народився 23 лютого 1995 року. У 2018 році закінчив Запорізький національний університет. Займається практикою вирішення спорів. Нині є юристом ЮФ «Василь Кісіль і Партнери».
Попередній професійний досвід:
Юрист АО «Олешко і Скрипка».
Мотивація стати членом Ради Відділення:
Виведення діяльності Відділення на якісно новий рівень.
Плани на рік повноважень:
Комунікація з іншими відділеннями; організація спортивно-юридичних та професійних заходів.
Максим Лазарєв
«Ворогів багато, а нас не перемогти»
Досьє: Лазарєв Максим Олексійович народився 13 серпня 1979 року. Нині є начальником юридичного відділу ФТ «Макрохім» та комплаєнс-офіцером.
Про себе:
Я з родини військовослужбовця, дитинство провів на гарнізонах. У 1993 році вступив до Київського військового ліцею, але з військовою кар’єрою не склалося. Тож мене чекав вже юридичний факультет, а я мріяв працювати слідчим. Вже з третього курсу почав працювати юрисконсультом. Потім консалтинг, і ось вже 18 років, як я корпоративний юрист. Пройшов шлях від рядового юрисконсульта до керівника юридичної служби великої групи компаній.
Що мотивувало стати членом Ради Відділення:
Бажання брати активну участь у розвитку спільноти.
Лідерський потенціал:
Якби я його не мав, навіщо я пройшов цей шлях?
Першочергові завдання у регіоні та шляхи їх вирішення:
Переконаний, що АПУ повинна і надалі приділяти увагу підвищенню фахового рівня молодих спеціалістів та студентів. Крім того, не слід забувати про непрофільні заходи, зокрема, спортивні турніри, додаткові фахові тренінги, проблеми вигорання юристів тощо.
Ганна Прохорова
«Головне – бути щасливим, а не першим за будь-яких обставин. Бувають періоди, коли нічого не відбувається. Не бійтеся їх. Тиша – це це дивовижний час, тому що ви починаєте йти до себе»
Досьє: Прохорова Ганна Олегівна народилася 30 жовтня 1983 року. У 2006 році закінчила КНЕУ ім. В. Гетьмана. Друга вища освіта — у сфері інтелектуальної власності. Нині є старшою юристкою ЮФ Aequo, адвокаткою.
Хобі: «Живопис та мистецтво, малюю олійними
фарбами, люблю подорожувати та відкривати
нові куточки світу. Колекціоную фігурки слонів
з усього світу (більше 300 шт. у коллекції)».
13 років практичної діяльності у сфері інтелектуальної власності.
Цікавий факт:
Перші роки життя я провела на Крайній Півночі за полярним колом, на схід від гирла річки Лєни на березі однойменної бухти в Море Лаптєвих. 72 паралель, якщо бути більш точною. Це місце, де є полярні день і ніч, суворий арктичний клімат. Де у першій половині вересня настає кліматична зима (досягає -35/-40 градусів за Цельсієм). Умови проживання не дуже, скажу вам відверто (посміхається). Водночас, якими б жахливими вони не були, завдяки моїм найкращим у світі батькам у нашій родині завжди було весело і дружно. Відтоді я не люблю зиму, та й холод взагалі, а суворі умови навчили: якщо бажаєш змінити своє життя на краще, необхідно не лише багато працювати, а й споглядати на світ з любов’ю, як мої батьки.
Мотивація стати членом Ради Відділення:
Я є членом АПУ з 2006 року, прийшла до лав організації ще молодою юристкою. Разом із моїм професійним ростом стрімко росла і сама професійна організація, перетворившись сьогодні на провідну правничу спільноту, що здатна впливати на правову систему нашої країни. Нині я відчуваю, що бути лише членом АПУ недостатньо. Оскільки Асоціація працює над підвищенням статусу правника, його діяльності, створює умови для розвитку професії в Україні, я готова та маю бажання надати свою допомогу та поділитися досвідом, розділивши відповідальність за розвиток правової системи в Україні.
Лідерський потенціал:
Лідерство — це не одноразова акція, а стиль життя. Без зайвої скромності — мені він притаманний з дитинства. Я була однією з кращих учениць у ліцеї, старостою групи, а потім — усієї паралелі в університеті. Будь-яка лідерська позиція — це відповідальність. Для цього необхідно генерувати нестандартні ідеї, вміти самостійно акумулювати енергію життя, а не забирати її в інших, постійно розвиватися, переробляючи різні потоки інформації. Впевнена, що бути членом Ради Відділення — своєрідний виклик та випробування на міцність «внутрішнього лідера».
Управлінський досвід:
Декілька років була на чолі команди правників і продовжую цей шлях, зараз вже у статусі старшої юристки великої юридичної компанії. Так, це не партнерство. Водночас, ця робота передбачає тісну взаємодію з юристами та молодшими юристами, стажерами, менеджмент всіх проектів та планування їх супроводу, першочерговості завдань, а ще — це постійний розвиток самоорганізації та лідерства, вдосконалення навичок роботи у команді та керування. Неодноразово навіть через декілька років отримувала щирі слова вдячності від своїх попередніх колег по роботі, а клієнти особисто зверталися до мене з проханням про супроводження проекту персонально за моїм керуванням. Тому вважаю, що я хороший управлінець.
Першочергові завдання у регіоні та шляхи їх вирішення:
Відомо, що у сучасному світі потреба у soft skills у багатьох сферах починає випереджати hard skills. Відтак я бачу за необхідне продовжити для нашого Відділення серію Soft Skills Workshops — професійних тренінгів для розвитку соціальних, інтелектуальних та вольових компетенцій юристів. Також для розвитку Відділення важлива активна співпраця зі студентами, організація мут-кортів з дотриманням усіх формальностей ведення судового процесу («суддя-головуючий», студенти-представники сторін), організація заходів у межах напряму жіночого лідерства Lawyer’s Talk (спілкування з відомою юристкою у форматі інтерв’ю) тощо. З власного досвіду знаю, що для юристів дуже важливий обмін досвідом з іноземними колегами та розширення за рахунок цього власного світогляду. З цією метою цікавим видається влаштовування неформальних ігор, бранчів з партнерами, юристами мід-левел та breakfast/lunch time з іноземними юристами.
Співпраця між регіональними відділеннями:
Я неодноразово говорила, що будь-якою справою необхідно займатися або добре, або не займатися взагалі. Однією з можливостей підвищити результативність співпраці між регіональними відділеннями може бути влаштовування спільних заходів двох і більше відділень, і не лише у місті Києві. Необхідно спонукати професійну спільноту відвідувати заходи та брати у них активну участь, а для цього такі заходи мають бути нестандартні, цікаві та професійні. Гадаю, що було б добре запустити опитувальник з цього питання серед усіх членів спільноти АПУ. Готова докласти зусилля до його створення.
Микола Юрлов
«Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo»
Про себе:
Я громадянин України, народився у Севастополі. У 2013 році закінчив НЮУ ім. Ярослава Мудрого. Практикую міжнародний арбітраж та міжнародне публічне право. Впродовж 10 років займаюсь мут-кортами в якості учасника, тренера, судді та організатора. Граю у футбол, слухаю рок та метал, з дитинства вболіваю за A.C. Milan.
Одружений з чарівною Наталією Юрловою. Разом з нами живе бешкетник Сер Річард Мяулі.
Як давно та чому з АПУ:
Я приєднався до АПУ минулого року. Мене зацікавила можливість долучитися до семитисячної професійної спільноти правників України. Переконаний, що АПУ має значний потенціал для розвитку юридичної професії.
Мотивація стати членом Ради Відділення:
Київський осередок є центральним. Він налічує понад 2 тисячі правників. На Раду покладається особлива відповідальність, зокрема, виконання статутних завдань Асоціації, координація взаємодії її членів та забезпечення діяльності її комітетів у Києві. Для мене це можливість зробити власний внесок до розвитку АПУ та професії загалом.
Лідерський потенціал:
Роль члена Ради Відділення вимагає навичок управління і комунікації та певного бачення розвитку Відділення, яке ми спільно з іншими членами Ради вже обговорили на першому засіданні. Ми разом із Ганною Прохоровою відповідаємо за молодіжний напрям.
Управлінський досвід:
Під час навчання в НЮУ ім. Ярослава Мудрого мене обрали старостою гуртка міжнародного права та членом правління студентського самоврядування. В 2011 році разом із науковим керівником гуртка міжнародного права Оксаною Сенаторовою заснували в Університеті відділення International Law Students Association (NLU ILSA Chapter). В 2015 році, коли я вже викладав в Університеті та допомагав Оксані з керівництвом гуртка, NLU ILSA Chapter було визнано кращим відділенням організації у світі.
Тоді ж, в 2011, ми заснували Yaroslav Mudryi International Law Moot Court Competition — конкурс з міжнародного права для студентів Університету. Спочатку це був внутрішній захід для відбору та підготовки студентів до інших мут-кортів, таких як Jessup, Telders, Stetson та інших, але зараз (в цьому році мут-корт відбувся вже 8-й раз) він перетворився на всеукраїнські змагання.
У 2017 році я долучився до Jessup Ukraine Advisory Board та допомагав організовувати другу літню школу Jessup Ukraine. В минулому році я приєднався до національної адміністрації Jessup Ukraine як координатор суддів, а зараз став заступником національного адміністратора. Я також керую ГО «Українське товариство судових дебатів».
Першочергові завдання у регіоні та шляхи їх вирішення:
Моє завдання — ефективне втілення програми Асоціації правників України на рівні відділення. Зокрема, я планую сфокусуватися на окремих цілях — IV та V пріоритетах.
Пріоритет I. Асоціація — впливовий експертний центр, «лідер думки», інформаційний орієнтир суспільства.
Ціль: Періодичний моніторинг правових подій та забезпечення щодо них публічних, експертних позицій Асоціації.
Задля досягнення цієї цілі пропоную більш активно залучати молодих членів Асоціації, посилити співробітництво з юридичними медіа на кшталт Dead Lawyers Society, відстежувати та своєчасно реагувати на ключові правові події.
Я також пропоную створити майданчики для професійного розвитку молодих фахівців (джунів/мідлів). Зараз на більшості конференцій та подібних заходах виступають партнери, радники або старші юристи, а джуни та мідли не мають можливості публічно проявити себе. Це зменшує їхню залученість у таких заходах і впливає на їхню загальну активність в Асоціації.
Створення нових можливостей, таких як проведення заходів (конференцій/форумів та ін.), орієнтованих саме на молодих фахівців, посилить молодіжний напрям та сприятиме подальшій популяризації Асоціації серед молодих юристів.
Пріоритет ІІ. Сучасна, мобільна до змін юридична освіта.
Активно сприяти розвитку студентського самоврядування та незалежних студентських спільнот.
Задля досягнення цієї цілі пропоную підтримувати та сприяти подальшому розвитку руху мут-кортів та legal tech в Україні. Співпраця АПУ з незалежними студентськими спільнотами дозволить долучитися до розвитку юридичної професії в Україні.
Співпраця з регіональними відділеннями:
Скайп та подібні програми дозволяють нівелювати дистанцію між містами. Буде дуже круто, якщо регіональні відділення підключатимуться до заходів АПУ в Києві та навпаки. Регіональні форуми, які проводяться у Львові, Харкові та Одесі, є чудовими прикладами співпраці відділень та розвитку регіональних спільнот. Я підтримую проведення таких форумів та пропоную створювати нові формати взаємодії.
Ярослав Петров
«Що розум людини може осягнути і в що він може повірити, те він здатний досягти»
Досьє:
Петров Ярослав Арестович народився 29 серпня 1983 року. Нині є партнером АО «ЮФ «АСТЕРС». Спеціалізується у сфері енергетичного права та вирішення спорів.
Визнання:
- рекомендований як перспективний юрист у сфері енергетики та інфраструктури, IFLR1000 2019;
- рекомендований юрист (Band 2) у сфері енергетики і природних ресурсів, Chambers Europe 2019;
- відзначений як юрист нової генерації у галузі енергетики, The Legal 500: EMEA 2019;
- визнаний юрист у сфері енергетики, Who's Who Legal: Energy 2019;
- рекомендований експерт у сфері арбітражу, Who's Who Legal: Arbitration 2019;
- рекомендований юрист у сфері міжнародного арбітражу, арбітражу та медіації, Best Lawyers 2019.
Освіта:
- Стокгольмський університет (Швеція), ступінь LL.M (міжнародний арбітраж), 2007;
- Донецький національний університет, магістр права (господарське право), 2006;
- Університет Небраска в штаті Омаха (США), курс міжнародного бізнес-менеджменту, 2004;
- свідоцтво адвоката, 2009.