Дотримання законодавства про працю - запорука якісних трудових відносин

ХАРКІВ - 26 лютого 2019 року. Відділенням АПУ в Харківській області проведено захід стосовно найбільш ефективних способів дотримання законодавства про працю.

Доповідачем  виступила Юлія Гончарова, начальник управління з питань праці Головного управління Держпраці у Харківській області. Модерував захід Євгеній Ріяко, член Ради Відділення Асоціації правників України в Харківській області та керуючий партнер юридичної компанії «Ріяко та партнери».

Однією із перших і ключових тем під час обговорення стали підстави та порядок проведення перевірок роботодавців на наявність порушень законодавства про працю. На сьогоднішній день існує практика, коли з фактичним працівником, якого заздалегідь реєструють фізичною особо-підприємцем, укладається не трудовий, а цивільно правовий договір. Таким чином йде пряме порушення законодавства та ухилення від сплати податків роботодавцем.

Представником Головного управління Держпраці у Харківській, було наведено невелику статистику підстав, через які проводяться перевірки Держпраці. Близько 50% всіх перевірок відбуваються у зв’язку із надходженням повідомлень про порушення законодавства про працю від небайдужих громадян (відповідно до ЗУ «Про звернення громадян») або державних чи правоохоронних органів. Повідомлення, у свою чергу, ретельно перевіряється Управлінням Держпарці: проводиться моніторинг публічно доступної інформації в інтернеті та ЗМІ про підприємство, його працівників та можливі порушення вказані в повідомленні,  а тільки після цього видається наказ про проведення перевірки та проводиться сама перевірка.

Також були висвітлені відповіді на питання: які обставини не допуску на підприємство перевіряючих вважаються законними, а які – ні; які докази підтверджують факт наявності порушень трудового законодавства; та яка відповідальність за таке порушення.

Деколи Держпраці приходить на перевірку спільно з іншими державними та правоохоронними органами. Юлія Гончарова зазначила, що такі перевірки не залежать один від одної та проводяться з різних підстав.

Іноді, інспектор, який проводить перевірку, може залучити до неї правоохоронні органи, якщо в нього є підстави побоюватись за своє життя чи здоров’я. Однак правоохоронні органи під час проведення своїх слідчих дій такого права не мають.

Учасники заходу активно задавали питання на хвилюючі їх теми. Зокрема, чи виникають трудові відносини при виконанні обов’язків директора товариства його учасником (засновником)?

Відповідь на це питання була знайдена в діалозі між Юлією Гончаровою та залом. Отже, Держпраці буде робити висновок про наявність чи відсутність трудових відносин, аналізуючи протокол (рішення), статут та інші внутрішні документи товариства, якими учаснику (засновнику) були надані такі обов’язки. Також дуже важливим є різниця між формулюванням «виконувати обов’язки» та «виконувати функції».

На питання: «Чи потрібно укладати трудовий договір з працівником найнятим за договором аутстафінгу (найму персоналу)» Юлія відповіла, що – ні, непотрібно. У випадку з аутстафінгом, з працівником вже укладено трудовий договір на підприємстві наймодавця, а працює він на підприємстві наймача за договором найму персоналу. Але підприємство, що надає у найм персонал, має обов’язково повідомити Державну службу зайнятості про заняття такою діяльністю та у нього має бути зареєстрований відповідний код виду економічної діяльності в реєстрі юридичних осіб.

На завершення заходу Юлія Гончарова зазначила, що Головне управління Держпраці у Харківській області завжди іде на співпрацю з громадянами та підприємствами, раде надати допомогу та консультацію по будь-яким питанням.

Вдячні пані Юлії та учасникам заходу за змістовний діалог та безцінний досвід. Долучайтесь до АПУ, будьте в центрі законодавчих змін.

Новини відділеннь

У вас є цікава ідея заходу?