Новели процесуального законодавства: що очікувати від нових кодексів?

КИЇВ — 22 листопада 2017 року. Асоціація правників України спільно з Проектом Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» провели круглий стіл, метою якого стало обговорення актуальних питань нових процесуальних кодексів у цивільному та господарському процесах

Участь у дискусії взяли представники Адміністрації Президента України, Ради суддів України, судді, міжнародні експерти Проекту Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», представники Асоціації розвитку суддівського самоврядування в Україні, адвокати, науковці.

Відкривали захід вітальним словом Довидас Віткаускас, керівник Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», Віктор Короленко, завідувач Відділу представництва інтересів Президента України в судах Адміністрації Президента України, Андрій Стельмащук, Президент Асоціації правників України, та Анна Огренчук, к.ю.н., член Ради з питань судової реформи при Президентові України, голова Комітету АПУ з процесуального права, керуючий партнер LCF.

Під час круглого столу обговорювали Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів». Цим Законом запроваджуються нові правила судового процесу в цивільному, господарському, адміністративному судочинстві, а також вносяться деякі зміни до правил кримінального процесу.

Зокрема, норми цього закону розширюють способи судового захисту та засоби доказування у судовому процесі, забезпечують його відкритість та прозорість, добросовісність користування процесуальними правами, компенсацію судових витрат, розумні строки розгляду справ та правову визначеність тощо. Також передбачене запровадження системи «електронного суду», яка спростить комунікацію із судом та зменшить витрати на утримання судової системи.

Про найактуальніші та найцікавіші новели цивільного та господарського процесу розповіли учасники першої секції круглого столу Віктор Короленко, Дмитро Луспеник, т.в.о. голови Верховного Суду, та Анна Огренчук. Так, Віктор Короленко зазначив, що нове законодавство «запроваджує майже необмежені можливості вибору способів захисту порушеного права на стадії звернення до суду. Але є надія, що позивачі не будуть зловживати своїми правами».

Учасники звернули увагу на запровадження принципу змагальності судового процесу, диспозитивності, пропорційності, а також можливості об’єднувати в одному судовому процесі пов’язані вимоги, що допоможе оптимізувати та пришвидшити судовий розгляд справ.

Крім того, не оминули увагою і такі важливі нововведення, як електронні докази та можливість допитувати свідків у господарському процесі. До речі, допит свідків, за прогнозами експертів, не повинен затягувати розгляд справи, оскільки буде застосовуватися лише у випадках відсутності інших доказів.

Пан Луспеник звернув увагу учасників на той факт, що нові кодекси напрацьовувалися Радою з питань судової реформи за участі всієї наукової спільноти, що свідчить про уважний та всебічний підхід до їх розробки. Він зазначив, що за змістом вони набагато повніші за попередні, оскільки, на його думку, аналогія у процесах не є ефективною, кожен вид процесу потребує окремої і уважної деталізації.

Але і нові кодекси не є досконалими, про що зауважили і Анна Огренчук, і Довидас Віткаускас у своїх доповідях та анонсували подальшу роботу над їх вдосконаленням.

Європейський погляд на реформу цивільного і господарського законодавства представили Ремко Ван Рі, професор європейського права та порівняльного цивільного права в Маастрихтському університеті та керівник програми «Засади й принципи цивільного процесуального права в Європі» дослідницької школи Ius Commune, та Жан Лагадек, викладач Паризького університету, член Французької асоціації правників.

Свої рекомендації щодо механізму моніторингу процесуального законодавства надали Марк Уіллерс,королівський адвокат, баристер, Велика Британія, та Віктор Короленко, завідувач Відділу представництва інтересів Президента України в судах Адміністрації Президента України.

Під час круглого столу стало відомо, що Президент підписав Закон «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів». Тож АПУ завжди тримає руку на пульсі. Долучайтеся до наших заходів, з нами цікаво!

Новини комітету

Юридична допомога