Пільги для індустріальних парків — чи варто впроваджувати?

КИЇВ — 14 грудня 2016 року. Комітет з питань податкового та митного права разом із Комітетом з аграрного права провели засідання, на якому обговорили проблематику функціонування індустріальних парків.

Спікерами виступили: Андрій Журжій, народний депутат, Перший заступник голови Комітету з питань податкової та митної політики Верховної Ради України, Ігор Николин, директор Асоціації індустріальних парків України, та Наталія Куріленко, старший радник, керівник податкової практики АК «Соколовський і Партнери». Модерував дискусію Андрій Фомічов, адвокат, член Ради Комітету АПУ з податкового та митного права.

Під час заходу основну увагу приділили питанню запровадження податкових пільг для індустріальних парків. Зокрема, обговорили два законопроекти — № 2554 а-д та № 2555 а-д, що 4 жовтня 2016 року вже пройшли перше читання у Парламенті. Ними передбачається внесення змін до Податкового та Митного кодексів України, а саме запровадити такі пільги для учасників, ініціаторів та керуючих компаній індустріальних парків:

— звільнення прибутку учасників парків на 5 років від оподаткування податком на прибуток, наступних 5 років оподатковування відбуватиметься із застосуванням коефіцієнту 0,5;

— розстрочення сплати ПДВ на термін 60 календарних місяців при ввезенні на митну територію України устаткування для обслуговування індустріальних парків, а також обладнання для здійснення переробної промисловості в межах індустріальних парків;

— вказане вище обладнання та устаткування звільняється від сплати мита при ввезенні на митну територію України.

Окремо у згаданих нормативних актах визначається, що ініціаторам створення, керуючим компаніям, учасникам індустріальних парків протягом 15 років гарантується не погіршення умов оподаткування, передбачених відповідними змінами.

Спікери зауважили, що за ЗУ «Про індустріальні парки» індустріальний парк — це визначена ініціатором створення такого парку відповідно до містобудівної документації облаштована інфраструктурою територія, у межах якої учасники парку можуть здійснювати господарську діяльність у сфері переробної промисловості, а також науково-дослідну діяльність, діяльність у сфері інформації і телекомунікацій.

За словами пана Ігоря, пільги для індустріальних парків запроваджувати потрібно, адже цим Україна подасть знак інвесторам. Однак пан Андрій зауважив, що, по суті, вказані законопроекти, якими передбачається створення на території держави окремого податкового режиму, погіршують становище із залученням інвестицій. Як приклад він навів звернення від кількох інвесторів, які наразі призупинили свою діяльність і чекають рішення Парламенту щодо запровадження пільг для індустріальних парків, зазначивши, що таким інвесторам немає сенсу починати свою роботу, якщо згодом буде вирішено покращити їм умови для діяльності.

«Щодо звільнення від сплати ПДВ, то, по-перше, його і так мало хто платить, а по-друге, у наступному році податок на прибуток підприємств можуть вирішити змінити на податок на виведений капітал. Більше того, такі «пільги» можна успішно реалізувати через інші механізми», — зазначив пан Андрій.

Пані Наталя теж вважає, що індустріальним паркам зараз вигідніше працювати на існуючій системі, оскільки те, що пропонується згаданими законопроектами, створить більше проблем. «Перед тим, як зважитись на такий крок, інвестор прораховує свої ризики. А тим часом в Україні немає навіть довгострокової стратегії в цьому питанні. Окрім того, останні кілька років принцип стабільності податкового законодавства в Україні також не працює. Тобто, якщо інвестор подивиться на податкове навантаження на зарплату, побачить, що там майже кожен рік щось новеньке — те саме і з ПДВ та іншими податками. А та ж норма про непогіршення протягом 15 років умов оподаткування вже через рік може бути скасована або змінена. На такі умови нормальний інвестор не піде», — зазначила спікер.

По завершенні заходу учасники поділилися своїми думками щодо законопроектів № 2554 а-д та № 2555 а-д. Зокрема, позитивно оцінили той момент, що звільнення/розстрочення від податку на прибуток/ПДВ може дати платникам податків не стільки пільги, скільки певний спокій у частині перевірок, які проводять контролюючі органи.

Слідкуйте за діяльністю комітетів АПУ та долучайтеся до їх діяльності! Ми чекаємо Ваших ідей і пропозицій на адресу: komitet@uba.ua.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?