Як аграрним компаніям захиститися від рейдерства?

КИЇВ — 06 жовтня 2016 року. Комітет АПУ з аграрного права провів засідання, присвячене обговоренню практичних аспектів захисту аграрних компаній від рейдерства.

Доповідачами виступили: Максим Максименко, радник АО Spenser & Kauffmann, Андрій Кошиль, президент Асоціації «Земельна спілка України», та Ігор Мельник, голова Комітету АПУ з аграрного права, адвокат, керуючий партнер АК IMG Partners, який водночас і модерував дискусію.

Під час заходу правники звернули увагу, що в чинному законодавстві України не визначено ані поняття «рейдерство», ані ознак таких дій. Виходячи з практики, «рейдерство» — це недружнє поглинання одним підприємством іншого, тобто фактичне отримання контролю над ним із застосуванням не передбачених і, більше того, часто прямо заборонених законодавством способів.

За словами доповідачів, однією з основних проблем сьогодні є те, що з середини 2015 року інформація про зареєстровані права оренди земельних ділянок в Україні є відкритою. Через державний реєстр за найменуванням агрокомпанії будь-хто має можливість дізнатися про розмір її земельного банку, місцезнаходження земельних ділянок тощо. Відкритим є також державний реєстр юридичних осіб із даними про засновників, їх частки у статутному капіталі, керівника, розмір статутного фонду підприємства тощо. Тобто кожна агрокомпанія може стати об’єктом зацікавленості внаслідок легкого доступу до інформації про неї.

Крім того, з початку 2016 року діє нова редакція Закону про державну реєстрацію юридичних осіб, яка, з одного боку, значно спростила реєстраційні процедури для бізнесу, а з іншого — створила значні ризики протиправних дій, зокрема, заволодіння бізнесом.

Під час дискусії учасники отримали основні поради щодо захисту від діяльності рейдерів. Було зазначено, що найбільш оптимальною організаційно-правовою формою є товариство з обмеженою відповідальністю. Також слід мінімізувати кількість міноритаріїв, здійснювати постійний контроль над зберіганням документів та печатки, уважно ставитися до надання корпоративної інформації будь-яким третім особам, вчасно сплачувати дивіденди, неухильно дотримуватися процедури корпоративного управління.

Креативність українських рейдерів не знає кордонів. Все частіше зустрічаються нові схеми захоплень, що переслідують найрізноманітніші цілі: розширення бізнесу, отримання активів, ліквідація підприємства. Тому варто «тримати руку на пульсі» і своєчасно вживати відповідних заходів.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?