Система працевлаштування молодих медиків має бути перезавантажена

КИЇВ - 16 липня 2015 року. Відбулася зустріч членів Комітету АПУ з медичного права, представників медичної спільноти, представників профспілки медичних працівників за участі Першого заступника Міністра охорони здоров'я Олександри Павленко і народного депутата України Костянтина Яриніча.

Темою обговорення стали проблемні питання працевлаштування та обов'язкового трирічного відпрацювання випускниками медичних ВУЗів, які отримали вищу освіту за рахунок місцевого або державного бюджету.

До недавнього часу стаття 52 Закону України «Про освіту» передбачала, що особи, які отримали вищу освіту за рахунок місцевого або державного бюджету, направляються на роботу за розподілом і зобов'язані відпрацювати відповідно до Порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

У 2014 році Закон України «Про освіту» зазнав значних змін. У новій редакції була скасована частина друга статті 52 про обов'язкове відпрацювання. Зміни набрали чинності 6 жовтня 2014 року. Однак, 30 квітня 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв нову редакцію Постанови КМУ від 22 серпня 1996 N992, згідно з яким три роки після закінчення навчання повинні відпрацьовувати тільки студенти, що навчаються за спеціальностями медичного профілю.

Костянтин Яриніч проінформував учасників зустрічі про те, що з його ініціативи було підготовлено конституційне подання для вирішення питання щодо неконституційності  положень Постанови КМУ № 992. За подання документа вже зібрано близько 50 підписів народних депутатів, що є достатнім для передачі до Конституційного суду України .

У свою чергу, Олександра Павленко висловилася на підтримку тільки системних рішень з урахуванням комплексу завдань: «Позиція Міністерства охорони України полягає в тому, щоб, по-перше, стояти на сторожі інтересів держави, по-друге, допомогти молодим медикам. Державне замовлення повинно залишитися. Ми повинні знайти модель, яка буде відповідати вимогам часу і побудувати таку систему, яка забезпечить кадрами первинну ланку медицини, особливо в сільській місцевості»,- зазначила пані Павленко.

Учасники обговорення були одностайні у твердженні, що система працевлаштування молодих медиків повинна бути перезавантажена. Необхідна конкуренція з одного боку між студентами по їх рейтингу і бажанням про місце працевлаштування, а з іншого - між роботодавцями, які зацікавлені в отриманні фахівця.

«Що ж стосується забезпечення умов відпрацювання, соціальних гарантій молодим медикам, доступності інформації про вакантні робочі місця і інші актуальні питання, нам необхідно спільно запропонувати рішення, які зможуть покращити ситуацію в контексті запропонованих реформ охорони здоров'я », - зазначила Олександра Павленко.  

Учасники зустрічі вирішили створити робочу групу з підготовки документу, який врахує всі пропозиції від учасників обговорення і зібрати напрацювання основних положень угоди між студентом і замовником впродовж найближчих тижнів.

«На жаль, констатую, що більшість проблем і не бажання молоді розподілятися в райцентри і сільську місцевість полягає в тому, що гарантії, зазначені в державному розподілі і закріплені в КЗпП на практиці не виконуються. Найчастіше молоді лікарі скаржаться на ненадання житла і відсутність мінімальних умов праці. Молодим фахівцям пропонують жити на території лікувального закладу без елементарних гігієнічних умов», - коментує голова Комітету АПУ з медичного права Олена Беденко-Зваридчук.

 

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?