Дотримання прав ВІЛ-інфікованих осіб: реалії сьогодення та шляхи для введення змін

КИЇВ - 4 грудня 2014 року. У Міністерстві охорони здоров’я України за участі Комітету з медичного права Асоціації правників України відбувся експертний круглий стіл «Дотримання прав ВІЛ-інфікованих людей в Україні: реалії сьогодення та шляхи для введення змін».

Заступник Міністра охорони здоров'я України Наталя Лісневська зазначила, що метою вдосконалення законодавства України щодо протидії ВІЛ/СНІД має бути як підвищення ефективності заходів з контролю над епідемією, так і одночасне посилення гарантій дотримання прав людини, подальше обмеження потенційних можливостей для дискримінації та остракізму стосовно людей, які живуть з ВІЛ, та їх близьких.

Наталя Лісневська підкреслила, що ступінь поширення стереотипів та стигматизація ВІЛ-інфікованих осіб в українському суспільстві є доволі загрозливими, і тому потрібно працювати над тим, щоб «надати СНІДу статус хронічного захворювання, а не хвороби, що спричинена асоціальною поведінкою».

У свою чергу, Олена Міцерук, завідувач відділу з питань дотримання гуманітарних прав Секретаріату Омбудсмена, розповіла про механізми моніторингу дотримання прав ВІЛ-інфікованих осіб та реагування Уповноваженого з прав людини при надходженні скарг від таких громадян. Як зазначила пані Міцерук, стан дотримання прав ВІЛ-інфікованих осіб, зокрема, тих осіб, які перебувають у слідчих ізоляторах та у місцях позбавлення волі, значно покращився, однак адекватному наданню медичної допомоги такому контингенту осіб перешкоджає мізерне фінансування.

Голова Комітету з медичного права АПУ, директор ЮК «МедАдвокат» Олена Беденко-Зваридчук акцентувала на необхідності розробки концептуальної державної програми з виховання населення та розпочати державну інформаційну кампанію для суспільства. Олена Беденко-Зваридчук наголосила на необхідності переглянути не лише стан дотримання прав ВІЛ-інфікованих людей в Україні, але й лікарів, які зазнають ризиків зараження ВІЛ-інфекцією кожного дня під час роботи з таким контингентом пацієнтами, без достатнього індивідуального захисту, що пов'язаний із недостатнім фінансуванням видатків на нього.

Долучаючись до дискусії, Володимир Фесан, головний технічний інспектор праці Профспілки медпрацівників України, зазначив, що за умов поширення епідемії ВІЛ-інфекції гостро стоїть питання забезпечення медичних працівників засобами індивідуального захисту (ЗІЗ) та необхідності розробки та запровадження нових дієвих ЗІЗ, застосування яких дозволить створити здорові та безпечні умови праці. Оскільки, в умовах кризи, фінансування таких заходів за рахунок бюджету досить проблематично, доцільно передбачити витрати на наукові дослідження з цих питань за рахунок позабюджетних коштів, у тому числі через Загальнонаціональну цільову програму протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу.

Учасники круглого столу розглянули практичні приклади порушення прав ВІЛ-інфікованих осіб на таємницю про стан здоров'я з боку медичних працівників та третіх осіб, а також вирішили підготувати колективну резолюцію щодо шляхів покращення ситуації із дотриманням прав ВІЛ-інфікованих осіб в Україні.

Новини комітету

Міжнародна конференція Kyiv Arbitration Days: мислити глобально!

Міжнародна конференція Kyiv Arbitration Days: мислити глобально! | 08 грудня 2023