Судова реформа в Україні: погляд юристів

КИЇВ – 20 листопада 2014 року. У приміщенні ЮБ «Єгоров Пугінській Афанасьєв і Партнери» Комітет з процесуального права Асоціації правників України розпочав масштабне обговорення на тему: «Судова реформа в Україні: погляд юристів».

Метою цих заходів є обговорення всередині адвокатської спільноти найболючіших питань організації системи судоустрою в Україні: відкритість діяльності суду, необхідність існування спеціалізації судів, дисциплінарна відповідальність суддів тощо.

Модератором дискусії виступила Анна Огренчук, Голова Комітету АПУ з процесуального права, керуючий партнер ЮГ LCF. Своїми думками з колегами поділилися Денис Бугай, Президент АПУ, партнер ЮФ VB PARTNERS; Артем Стоянов, Член Правління АПУ, старший партнер ЮГ LCF; Євгеній Солодко, голова Комітету АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права, старший партнер АГ «Солодко та партнери»; Ярослав Яровий, старший юрист АК ENGARDE; Арсен Мілютін, старший юрист ЮБ «Єгоров, Пугінскій, Афанасьєв і партнери» Україна; та Володимир Павленко, старший юрист ЮФ «Спенсер і Кауфанн».

На початку засідання правники затронули проблему єдності судової практики.  «Верховний Суд України може виступати органом нагляду, усуваючи прогалини у правовому регулюванні та проводячи узагальнення практики», - переконаний Володимир Павленко. На думку Володимира є необхідність об’єднання  Верховного Суду України та Конституційного Суду України, через те, що ці інстанції часто-густо приймають протилежні рішення, а суди першої та другої інстанцій не знають, на що посилатися.

У свою чергу, Анна Огренчук зауважила на доцільності проведення спільних засідань палат ВСУ. А от відмовлятися від чотирьохступінчатої судової системи вона вважає наразі недоцільним, з огляду на існування великої кількості нерозглянутих справ.

За існування триланкової системи висловились  Ярослав Яровий та Євген Солодко, який до того ж переконаний, що державні органи повинні бути позбавлені права на касаційне оскарження – з низки справ рішення апеляційної інстанції має бути остаточним.

Президент АПУ Денис Бугай, підтримуючи в цілому ідею переходу до триланкової системи, вважає можливим здійснити такий перехід протягом п'яти років. «ВСУ повинен отримати право скасовувати рішення нижчих судів при таких умовах: 1) неоднозначність правозастосовчої практики; 2) допущення судом нижчої інстанції визначених законом процесуальних порушень; 3) за результатами перегляду повинно прийматися нове рішення», - переконаний він.

У свою чергу, Артем Стоянов, запропонував також обмежити кількість справ, які може витребувати ВСУ для перегляду: наприклад, за п'ять років таких справ має бути не більше 20.

Врешті Арсен Мілютін назвав неважливим питання кількості інстанцій. Набагато важливіше, за його словами, забезпечити свободу для суддів при прийнятті рішень, а також не дозволити їм зловживати своїм службовим становищем.

Запрошуємо Вас взяти участь у наступному засіданні Комітету з процесуального права на тему: «Судова реформа в Україні: погляд юристів», яке відбудеться у середу, 26 листопада 2014 року. 

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК