Судова реформа в Україні: погляд юристів

КИЇВ – 20 листопада 2014 року. У приміщенні ЮБ «Єгоров Пугінській Афанасьєв і Партнери» Комітет з процесуального права Асоціації правників України розпочав масштабне обговорення на тему: «Судова реформа в Україні: погляд юристів».

Метою цих заходів є обговорення всередині адвокатської спільноти найболючіших питань організації системи судоустрою в Україні: відкритість діяльності суду, необхідність існування спеціалізації судів, дисциплінарна відповідальність суддів тощо.

Модератором дискусії виступила Анна Огренчук, Голова Комітету АПУ з процесуального права, керуючий партнер ЮГ LCF. Своїми думками з колегами поділилися Денис Бугай, Президент АПУ, партнер ЮФ VB PARTNERS; Артем Стоянов, Член Правління АПУ, старший партнер ЮГ LCF; Євгеній Солодко, голова Комітету АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права, старший партнер АГ «Солодко та партнери»; Ярослав Яровий, старший юрист АК ENGARDE; Арсен Мілютін, старший юрист ЮБ «Єгоров, Пугінскій, Афанасьєв і партнери» Україна; та Володимир Павленко, старший юрист ЮФ «Спенсер і Кауфанн».

На початку засідання правники затронули проблему єдності судової практики.  «Верховний Суд України може виступати органом нагляду, усуваючи прогалини у правовому регулюванні та проводячи узагальнення практики», - переконаний Володимир Павленко. На думку Володимира є необхідність об’єднання  Верховного Суду України та Конституційного Суду України, через те, що ці інстанції часто-густо приймають протилежні рішення, а суди першої та другої інстанцій не знають, на що посилатися.

У свою чергу, Анна Огренчук зауважила на доцільності проведення спільних засідань палат ВСУ. А от відмовлятися від чотирьохступінчатої судової системи вона вважає наразі недоцільним, з огляду на існування великої кількості нерозглянутих справ.

За існування триланкової системи висловились  Ярослав Яровий та Євген Солодко, який до того ж переконаний, що державні органи повинні бути позбавлені права на касаційне оскарження – з низки справ рішення апеляційної інстанції має бути остаточним.

Президент АПУ Денис Бугай, підтримуючи в цілому ідею переходу до триланкової системи, вважає можливим здійснити такий перехід протягом п'яти років. «ВСУ повинен отримати право скасовувати рішення нижчих судів при таких умовах: 1) неоднозначність правозастосовчої практики; 2) допущення судом нижчої інстанції визначених законом процесуальних порушень; 3) за результатами перегляду повинно прийматися нове рішення», - переконаний він.

У свою чергу, Артем Стоянов, запропонував також обмежити кількість справ, які може витребувати ВСУ для перегляду: наприклад, за п'ять років таких справ має бути не більше 20.

Врешті Арсен Мілютін назвав неважливим питання кількості інстанцій. Набагато важливіше, за його словами, забезпечити свободу для суддів при прийнятті рішень, а також не дозволити їм зловживати своїм службовим становищем.

Запрошуємо Вас взяти участь у наступному засіданні Комітету з процесуального права на тему: «Судова реформа в Україні: погляд юристів», яке відбудеться у середу, 26 листопада 2014 року. 

Новини комітету

Юридична допомога