Аутсорсинг, аутстафінг та інші цікаві новації на засіданні Комітету з трудового права

КИЇВ — 15 жовтня 2013 року. Комітет з трудового права Асоціації правників України (АПУ) провів чергове засідання, зібравши практикуючих юристів та представників державних органів для обговорення перспектив та проблем розвитку і становлення інституту аутсорсингу в Україні.

Проблеми законодавчого врегулювання аутсорсингу персоналу вже розглядались на засіданнях минулих років, але, за словами голови Комітету з трудового права Олексія Шевчука (ЮА «Шевчук та Партнери»), на той час це питання не викликало значного ажіотажу серед юристів. Однак цього року держава втрутилася в цю сферу, запропонувавши свої правила та обмеження, що, безперечно, викликало низку запитань у роботодавців та їх радників. «Я очікую за результатами цього засідання отримати не лише роз’яснення з дискусійних питань, але й вийти на розуміння необхідних законодавчих пропозицій та регуляторних роз’яснень, які можна було б розробити у межах Комітету», — зазначив Олексій Шевчук.

Переходячи до теми засідання, Ольга Мельниченко, юрист ТОВ PwC, звернула увагу на низку питань, які виникають у зв’язку з набранням чинності 1 січня 2013 року Законом України «Про зайнятість населення». Стаття 39 цього Закону регулює діяльність суб’єктів господарювання, які наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця, зокрема, встановлює перелік прав та обов’язків роботодавця. Ця сама стаття містить і низку обмежень на ведення такої діяльності.

Так, суб’єкту господарювання заборонено направляти працівників на робочі місця до роботодавця, в якого 1) протягом року скорочено чисельність (штат) працівників; 2) не дотримано нормативу чисельності працівників основних професій, задіяних у технологічних процесах основного виробництва; 3) залучаються працівники для виконання робіт у шкідливих, небезпечних та важких умовах праці, а також робіт за основними професіями технологічного процесу основного виробництва.

Ось саме ці обмеження на практиці викликають велику кількість питань та непорозумінь у роботодавців. За свідченням Олега Прутенка, заступника директора департаменту ринку праці та зайнятості Міністерства соціальної політики, ці положення були розроблені з урахуванням як європейської практики, так і з метою знаходження компромісу між вимогами профспілок та інтересами роботодавців. Він детально зупинився на кожній вимозі Закону та розтлумачив підходи його відомства у цій сфері. У свою чергу, практикуючі юристи підняли низку питань, пов’язаних з конкретним механізмом виконання приписів Закону та контролю за його дотриманням.

Детальніше про перебіг засідання Комітету з трудового права читайте у наступному номері журналу «Вісник Асоціації правників України».

У вас є цікава ідея заходу?