Аутсорсинг, аутстафінг та інші цікаві новації на засіданні Комітету з трудового права

КИЇВ — 15 жовтня 2013 року. Комітет з трудового права Асоціації правників України (АПУ) провів чергове засідання, зібравши практикуючих юристів та представників державних органів для обговорення перспектив та проблем розвитку і становлення інституту аутсорсингу в Україні.

Проблеми законодавчого врегулювання аутсорсингу персоналу вже розглядались на засіданнях минулих років, але, за словами голови Комітету з трудового права Олексія Шевчука (ЮА «Шевчук та Партнери»), на той час це питання не викликало значного ажіотажу серед юристів. Однак цього року держава втрутилася в цю сферу, запропонувавши свої правила та обмеження, що, безперечно, викликало низку запитань у роботодавців та їх радників. «Я очікую за результатами цього засідання отримати не лише роз’яснення з дискусійних питань, але й вийти на розуміння необхідних законодавчих пропозицій та регуляторних роз’яснень, які можна було б розробити у межах Комітету», — зазначив Олексій Шевчук.

Переходячи до теми засідання, Ольга Мельниченко, юрист ТОВ PwC, звернула увагу на низку питань, які виникають у зв’язку з набранням чинності 1 січня 2013 року Законом України «Про зайнятість населення». Стаття 39 цього Закону регулює діяльність суб’єктів господарювання, які наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця, зокрема, встановлює перелік прав та обов’язків роботодавця. Ця сама стаття містить і низку обмежень на ведення такої діяльності.

Так, суб’єкту господарювання заборонено направляти працівників на робочі місця до роботодавця, в якого 1) протягом року скорочено чисельність (штат) працівників; 2) не дотримано нормативу чисельності працівників основних професій, задіяних у технологічних процесах основного виробництва; 3) залучаються працівники для виконання робіт у шкідливих, небезпечних та важких умовах праці, а також робіт за основними професіями технологічного процесу основного виробництва.

Ось саме ці обмеження на практиці викликають велику кількість питань та непорозумінь у роботодавців. За свідченням Олега Прутенка, заступника директора департаменту ринку праці та зайнятості Міністерства соціальної політики, ці положення були розроблені з урахуванням як європейської практики, так і з метою знаходження компромісу між вимогами профспілок та інтересами роботодавців. Він детально зупинився на кожній вимозі Закону та розтлумачив підходи його відомства у цій сфері. У свою чергу, практикуючі юристи підняли низку питань, пов’язаних з конкретним механізмом виконання приписів Закону та контролю за його дотриманням.

Детальніше про перебіг засідання Комітету з трудового права читайте у наступному номері журналу «Вісник Асоціації правників України».

Join the UBA

Keep up to date with the latest news from the Ukrainian Bar Association. Gain access to the useful information and educational opportunities. We will be happy to advise you and provide all the necessary support.