Як почати працювати в міжнародних та експертних організаціях?
Під модеруванням Микити Жукова, Голови комітету Асоціації правників України з конституційного права, адміністративного права та прав людини; керуючого ZHUKOV LEGAL FAMILY OFFICE відбувся захід Форуму молодих юристів АПУ, що передбачав зустріч із представниками міжнародних та експертних організацій, де обговорювали особливості роботи юристів в однойменних організаціях.
Олеся Холопік, директорка Центру демократії та верховенства права надала поради молодим правникам, які шукають роботу юриста в громадському секторі. Для ефективного пошуку роботи потрібно моніторити сайти, де найчастіше публікуються такі вакансії. Такими сайтами можуть бути: Портал ГУРТ, Громадський простір, Lobby X, Happy Monday.
Якщо вас цікавить робота у міжнародних організаціях, варто шукати вакансії на їх офіційних сайтах. Так, наприклад, у Раді Європи вакансії та тендери на залучення експертів можна знайти на сайті www.coe.int. Також в Раді Європи існують програми стажувань, які допомагають ознайомитись з роботою організації.
«Трудові контракти у РЄ є короткостроковими та довгостроковими, довгостроковий контракт можна отримати тільки через відкритий конкурс. Конкурс складається з кількох етапів: подання резюме, кілька письмових іспитів та інтерв’ю» – повідомила Олександра Ситник, старша юристка секретаріату Європейського суду з прав людини, у минулому працівниця з правових питань Ради Європи.
При перегляді вакансій, обов’язково звертайте увагу на вимоги, які є у вакансії та реально оцінюйте свій рівень англійської, адже в аналітично-адвокаційних центрах одними із ключових вимог до юристів є досвід підготовки аналітики, володіння нормо-проєктуальною технікою (вміння писати проєкти законів та підзаконних актів), досвід публічних виступів.
Пам’ятайте, що в силу специфіки роботи громадських організацій юрист досить часто може долучатись до організації подій (круглих столів, експертних обговорень та ін) та координації різних профільних та тематичних груп в тематиці, в якій він працює, а також виступати на публічних та навчальних подіях.
Візьміть до уваги, що на юридичному ринку експертна робота (надання експертних послуг консультаційного характеру, розробка законопроєктів, написання amicus curiae, юридичних позицій тощо) є окремою нішею, де цінуються навики юридичної аналітики.
«Наразі, в Україні існує попит на фахівців у конституційному праві, і це не тільки в Конституційному Суді, Верховній Раді, а й у міжнародних організаціях та громадському секторі. Експертну діяльність корисно поєднувати з науковою та викладацькою діяльністю у вільний від роботи час» – зазначив Олександр Марусяк, експерт з конституційного права одного із найстаріших аналітичних центрів – Центру політико-правових реформ.
В рамках роботи у міжнародних проектах, на додаток до суто юридичних вмінь та навичок, як от написання юридичних довідок, здійснення аналітичної роботи є важливими наявність: soft skills, проектного менеджменту, публічного виступу та проведення тренінгів, розуміння процесу організації та проведення заходів.
«Робота у проектах міжнародно-технічної допомоги, як Проєкт ЄС «Право-Justice», це можливість бути частиною змін і мати змогу впливати на ті проблеми та прогалини які є на практиці, враховуючи кращий європейський досвід та локальний контекст» – зауважила Оксана Цимбрівська, керівник Проекту ЄС «Право-Justice» в Україні.
Загалом, для пошуку роботи слід у своєму професійному середовищі визначити організації, які реалізують найбільш цікаві для вас проєкти і слідкувати за їх апдейтами по вакансіях. Крім цього, слід працювати над своїм професійним бекграундом: брати участь в сертифікатних програмах за напрямком, тренінгах. Адже це дасть не лише знання, а й знайомства у цьому середовищі.
«З вимог до юриста – найбільш важливим є творчо-аналітичне мислення, адже слід розв’язувати проблеми, пов’язані із недосконалістю законодавства. Основними викликами в роботі на таких позиціях є те, що від виникнення ідеї до її реалізації може пройти тривалий час. Що пов’язано із узгодженням позиції зі всіма стейкхолдерами» – відмітив Павло Демчук, юридичний радник Transparency International Ukraine.
Відеозапис зустрічі можна переглянути за лінком: https://youtu.be/BXcCMnsCf3M.
Запрошуємо вас долучатися до групи Форуму молодих юристів у Telegram. Це можна зробити за запрошувальним лінком: https://t.me/+HYdyogB5Zs5iYWYy.
Залучайте своїх колег та друзів в чат групи, щоб ніхто не пропустив інформацію, спеціально розраховану на сферу інтересів молодих правників.